Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

20 Bin 94 Kişi İzolasyon Koşullarını İhlal Etti

0PAYLAŞIM

20 Bin 94 Kişi İzolasyon Koşullarını İhlal Etti

ANKARA Anadolu Ajansı - İçişleri Bakanlığı tarafından 22 Ağustos'tan bu yana yeni tip koronavirüs Kovid-19 temkinleri kapsamında yapılan teftişlerde 20 bin 94 şahsın yalıtım şartlarına uymadığı belirlendi.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, koronavirüs salgınıyla gayret kapsamında tanımlanan kaideler ile alınan ihtiyatların tek elden faal, yaygın ve kesintisiz sorgulanmasının sağlanması emeliyle İçişleri Bakanlığının 20 Ağustos'ta genelge yayımladığı andırdırıldı.

Genelge güzergahında tüm valilik ve kaymakamlıklar bünyesinde oluşturularak faaliyete geçirilen Şehir/İlçe Salgın Teftiş Merkezleri'nin İSDEM 7/24 temeline uygun çalışmalarını sürdürdüğü andırdırılan açıklamada, herbir iş kolu için uzmanlık bilgisine uygun oluşturulan "iş yeri teftiş" ile yalıtım temkinleri ve yurttaşların kalabalık biçimde bir arada bulunabildikleri alanların hakimiyeti emeliyle kurulan "mahalle teftiş" takımlarının sevk ve yönetini sağlayan bu merkezlerin idarenmesi için had safha teknolojik olanakların kullanıldığı belirtildi.

Açıklamada, bunun için İçişleri Bakanlığınca "İSDEM yazılımı"nın geliştirildiği ve Sıhhat Bakanlığının "Hayat Konuta Sığar" HES, "Filyasyon ve Yalıtım Takip Sistemi" FİTAS yazılımlarıyla entegrasyonunun sağlandığı bildirildi.

Teftiş merkezlerince faaliyete başladıkları 22 Ağustos'tan bu yana başta yalıtım şartlarına geçim olmak üzere birey ve şirketler için tanımlanan koşulların uygulanmasına müteveccih kaidelerin teftişlerinin hakikatleştirildiği ifade edilen açıklamada, şu bilgiler paylaşıldı:

"Bugüne kadar 3 milyon 261 bin 120'si valilik/kaymakamlıklarca resen uygulanan teftiş hakikatleştirilmiştir. HES uygulaması veya 112, 155, 156 acil çağrı numaraları üzerinden yurttaşlarımızca bildirilen toplam 116 bin 291 ihbar/şikayetin yüzde 96,5'i olan 112 bin 216'sı hakimiyet edilmiş, toplamda ise resen+ihbar/şikayet üzerine 3 milyon 373 bin 336 teftiş faaliyeti uygulanmıştır. Bu teftişler neticesinde, 20 bin 94 şahsın yalıtım şartlarına uymadığı, tanımlanan kaide ya da alınan ihtiyatlara uymayan, 1. ihlal kapsamında 40 bin 891 birey/firmanın uyarıldığı, 2. ihlal kapsamında 9 bin 974 birey/şirkete yönetimsel para cezası uygulandığı, 3 veya daha fazla ihlal kapsamında ise 178 firmanın faaliyetlerinin geçici olarak durdurulduğu tespit edilmiştir."

Açıklamada, koronavirüs salgınıyla çabanın zaferle yürütülebilmesi ve başta sıhhat çalışanları olmak üzere çok yoğun efor sarf eden kamu personelinin yükünün gevşetilebilmesi için tüm yurttaşların Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Heyetinin önerileri ile Cumhurbaşkanının direktifleri güzergahında alınan ihtiyat ve kaidelere uymasının son derece ehemmiyet taşıdığı vurgulandı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir