UEFA Fener'e Cezada Kararlı!

 > -

2 Takıma Onay, 3 Takım Beklemede

2 Takıma Onay, 3 Takım Beklemede

UEFA'dan Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi'ne; Trabzonspor'un da Avrupa Ligi'ne katılmasıyla ilgili onay yazısı TFF'ye gönderildi. Fenerbahçe, Beşiktaş ve Bursaspor için ise henüz yazı gelmedi.

UEFA, Galatasaray ve Trabzonspor'a gelecek sezon Avrupa kupalarında yer alacaklarını bildirdi. Sarı-kırmızılılar Şampiyonlar Ligi, bordo-mavililer ise Avrupa Ligi için vize aldı. Fenerbahçe'ye ise katılımla ilgili yazı gönderilmedi.
Uefa'dan Fenerbahçe'ye yazı gönderilmemesinin nedeni, sarı-lacivertlilerle ilgili soruşturmanın sürüyor olması. Tahkim Kurulu kararlarının tamamını bekleyen UEFA yönetimi, 25 haziran'a kadar soruşturmayı tamamlayacak ve sarı-lacivertlilerin Disiplin Kurulu'na sevk edilip edilmeyeceğine karar verecek. Fenerbahçe'nin Avrupa kupalarına katılıp katılmayacağı ise bu süreç sonunda belli olacak. Türkiye Ligi dördüncüsü Beşiktaş ve Türkiye Kupası finalisti Bursaspor, mali konular nedeniyle Avrupa kupalarından men edilmişti. Bu iki kulübe de katılım yazısı göndermeyen UEFA, son kararını CAS'tan çıkacak sonuca göre verecek. UEFA'nın Fenerbahçe, Beşiktaş ve Bursaspor'un yerine herhangi bir Türk takımına davet göndermemesi, üç takımla ilgili sürecin devam ettiği anlamına geliyor.

Haberin Tamamı İçin:

UEFA Göz Korkuttu!

UEFA Göz Korkuttu!

UEFA, TFF’nin 1 Haziran’da bildirdiği 5 takımlık listesinden Galatasaray ile Trabzon’a onay verirken Fenerbahçe, Beşiktaş ve Bursaspor’a ise bildirimde bulunmadı. Üç takımla ilgili karar CAS’a yapılan itiraz ve Fenerbahçe’yle ilgili inceleme sonunda verilecek

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği, Türkiye Futbol Federasyonu’nun bu sezon Avrupa kupalarında mücadele edecek temsilcilerimizi içeren 5 takımlık listesinden ikisine onay verdi. UEFA, federasyon tarafından bildirilen listede yer alan Galatasaray ve Trabzonspor’u organizasyonlarına kabul ederken, adı şike soruşturmasıyla anılan Fenerbahçe ile, 1’er yıl men cezası alan Beşiktaş ve Bursaspor’un yarışmacılığına “şimdilik” vize vermedi.

Dün öğleden sonra Galatasaray kulübüne Şampiyonlar Ligi, Trabzon’a ise Avrupa Ligi vizesi çıktığını ileten UEFA’nın, diğer üç takım ile ilgili herhangi bir bildirim yapmaması, “Beşiktaş ve Bursa için CAS kararı bekleniyor. Fenerbahçe’nin ise en az bir yıl daha Avrupa’dan men edilme olasılığı çok yüksek” yorumlarına neden oldu.

Futbol Federasyonu UEFA’nın bu açıklamasının ardından rahat bir nefes aldı. Tüm Türk takımlarına Avrupa kapısının kapanacağı şeklindeki tehlikenin ortadan kalktığını belirten yetkililer, milli takımların ceza alma olasılığının da yok denecek kadar azaldığına dikkat çekti. Aynı kaynaklar iki kulüple ilgili CAS sürecinin Temmuz ayı ortalarına kadar tamamlanabileceğini, Fenerbahçe’nin UEFA Disiplin Kurulu’na sevk edilip edilmeyeceğinin ise 10 gün içinde netleşeceğini ifade etti.

Sıralama değişebilir

Halen devam eden Avrupa Futbol Şampiyonası için Polonya ve Ukrayna’da bulunan UEFA üst düzey yönetiminin 25 Haziran’a kadar Fenerbahçe’nin durumunu sonuca bağlayacağı belirtildi. UEFA’nın sarı-lacivertli ekibi disiplin kuruluna göndermesi durumunda soruşturma sürecinin Şampiyonlar Ligi ön eleme maçlarına kadar mutlaka tamamlanacağı ve kupalarında yer alacak diğer üç takımın da Avrupa Ligi ön elemelerinin başlayacağı Ağustos ayı ilk haftasına kadar netleşeceği vurgulandı.

UEFA’nın Fenerbahçe, Beşiktaş ve Bursaspor’u veto etmesi durumunda Avrupa kupalarında mücadele edecek liste değişecek. Galatasaray doğrudan Şampiyonlar Ligi’ne giderken, bu organizasyona katılacak ikinci takım geçen seneki gibi Trabzon olacak. Avrupa Ligi’nde oynayacak diğer üç takım ise Türkiye kupasından Karabük, ligin sportif sıralamasından ise Eskişehir ile İstanbul Büyükşehir Belediye olacak.

Aysal: Rahatladık

Haberin Tamamı İçin:

"Fenerbahçe'nin Evrakları İnceleniyor"

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanvekili Mehmet Ufuk Özerten, UEFA'nın Avrupa kupalarına katılım onayıyla ilgili olarak Fenerbahçe'nin evraklarının çok olduğunu ve incelemenin devam ettiğini söyledi.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanvekili Mehmet Ufuk Özerten, Avrupa Futbol Federasyonları Birliği'nden (UEFA) Galatasaray
ve Trabzonspor'un Avrupa kupalarında yer alacağına yönelik yazının federasyona ulaştığını söyledi.

Mehmet Ufuk Özerten AA muhabirine, UEFA'dan elektronik postayla bilgi geldiğini belirterek, "UEFA'dan Galatasaray ve Trabzonspor ile ilgili bilgi federasyonumuza ulaştı. Galatasaray Şampiyonlar Ligi'nde, Trabzonspor ise Avrupa Ligi'nde mücadele edecek" dedi.

Fenerbahçe'nin belgelerinin incelemesinin devam ettiğini anlatan Özerten, şunları söyledi:

Haberin Tamamı İçin:

Beşiktaş CAS Davasını Borsaya Bildirdi

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

UEFA Fener'e Cezada Kararlı!

UEFA’ya yakın kaynaklar, F.Bahçe’nin mahkeme tarafından suçlu bulunması halinde 3 yıl daha ceza alabileceğini dile getirdi.

UEFA’nın davet yollamaması ceza işareti diye yorumlanırken, TFF aynı görüşte değil.

UEFA: Fenerbahçe bu sezon da Şampiyonlar Ligi’nde olmayacak...

UEFA’ya yakın kaynaklar, F.Bahçe’nin mahkeme tarafından suçlu bulunması halinde 3 yıl daha ceza alabileceğini dile getirdi.

UEFA, Galatasaray ve Trabzonspor için Avrupa Kupaları’na katılma iznini yazılı olarak Türkiye Futbol Federasyonu’na (TFF) gönderdi. Ama, Şampiyonlar Ligi için ön eleme maçı oynama hakkı kazanan Fenerbahçe’ye “yokmuş” gibi davrandı.

Bu karar futbol çevrelerince Fenerbahçe’ye yönelik bir cezanın işareti olarak yorumlandı.

Peki gerçekten öyle mi? Gelin bu konuyu geçtiğimiz yılı da göz önüne alarak irdeleyeyim...

Geçen yıl şike operasyonundan sonra UEFA neredeyse kura çekimine kadar Fenerbahçe’nin Şampiyonlar Ligi’ne katılıp, katılmayacağına karar vermemiş ve beklemişti. Bu yıl ise daha erken davrandı. Öncelikle şu gerçeğin altını çizelim. Artık şikeden dolayı Türk takımlarına, Türk Milli Takımı’na ve diğer kulüplere ceza verilmesi olasılığı ortadan kalktı. Geriye sadece Fenerbahçe kaldı.

Eski pazarlık yine gündemde

Geçtiğimiz yıl UEFA, TFF ve F.Bahçe arasında yapılan pazarlıklarda, UEFA açıkça şunu söylemişti, “CAS davanızı geri çekin, biz de size önümüzdeki yıl Şampiyonlar Ligi’ne almayalım. Böylelikle cezanızı 2 yılda tamamlamış olun.”

Ancak bu öneriye “Hayır” diyen Fenerbahçe, 2-3 ay sonra ise “ülke menfaati” diyerek CAS davasından feragat etti. Yani, UEFA’ya karşı geçen yılla ilgili olarak artık hiçbir dava açmayacağını beyan etmiş oldu.
UEFA’ya yakın çevrelerin bu noktada yorumu da açık ve netti.

  • Sarı lacivertli kulüp, artı bir yıl daha cezaya razı.

Fenerbahçe’nin bu feragatından sonra UEFA önceki gün Galatasaray ve Trabzonspor’a yazılı izni gönderdi. Ama, Fenerbahçe’yi dışarıda tuttu.

‘Beraat bile etse fark etmez’

UEFA’ya yakın kaynaklar, önümüzdeki sürecin şöyle işleyeceğini ileri sürüyor:

1-UEFA, Fenerbahçe’yi bu sene Şampiyonlar Ligi’ne almayacak. Bunu, sarı lacivertli yöneticiler de TFF yetkilileri de biliyor. Almama gerekçesi ise net. UEFA, şike davası nedeniyle başkanı ve yöneticisi hapiste olan bir kulübü Şampiyonlar Ligi’nde görmek istemiyor.
2-UEFA şike konusunda mahkeme sonuçlanana kadar bir karar açıklamayacak. Çünkü TFF, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ve sarı lacivertli kulübü şike konusunda temiz görüyor. Eğer mahkeme Aziz Yıldırım’ı ve Fenerbahçe’yi şikeden dolayı suçlu görürse, sarı lacivertlilere UEFA 3 yıl daha ceza verecek.

UEFA’ya yakın otoritelerin, UEFA’nın son kararına ilişkin yorumu böyle. Yani, mahkeme sonucunu bekleyecekler kararı öyle verecekler. Karar olumsuz çıkarsa 3 yıl ceza, olumlu bile çıksa bu yıl Fenerbahçe Şampiyonlar Ligi’nde yok.

TFF cephesi:Fenerbahçe’nin Avrupa kupalarına gideceğine inanıyoruz

Başkanvekili Ufuk Özerten, “F.Bahçe’nin evrakı çok olduğu için UEFA’daki incelemesi sürüyor. Bu nedenle davetin geciktiğini düşünüyorum” dedi.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanvekili Mehmet Ufuk Özerten, Avrupa Futbol Federasyonları Birliği’nden (UEFA) Galatasaray ve Trabzonspor’un Avrupa kupalarında yer alacağına yönelik yazının federasyona ulaştığını söyledi.

Mehmet Ufuk Özerten, UEFA’dan elektronik postayla bilgi geldiğini belirterek, “UEFA’dan Galatasaray ve Trabzonspor ile ilgili bilgi federasyonumuza ulaştı. Galatasaray Şampiyonlar Ligi’nde, Trabzonspor ise Avrupa Ligi’nde mücadele edecek” dedi.

‘Çeviri zaman alıyor’

Fenerbahçe’nin belgelerinin incelemesinin devam ettiğini anlatan Özerten, şunları söyledi: “Fenerbahçe’nin de Avrupa kupalarına gideceğine inanıyorum. Sadece Fenerbahçe’nin evrakı çok olduğu için incelemesi devam ediyor. Evrakın çeviri ve incelemesi zaman alıyor. Bu nedenle geciktiğini düşünüyorum. Türk futbolu için elimizden geleni yapıyoruz. Sonucu beklemek zorundayız. En azından Cüneyt Çakır Avrupa Şampiyonası’nda maç yönetebiliyor. Avrupa Şampiyonası öncesi A Milli Futbol Takımımız, şampiyonaya katılan ülkelerle hazırlık maçı yaptı. Bunun mutluluğunu yaşamalıyız.”

FENERBAHÇE BEKLEMEDE, DİĞER KULÜPLER MEMNUN

Kiğılı: Ceza verilmiş değil

F.Bahçe Başkanvekili Abdullah Kiğılı şimdiden bir ceza kararı verilmesinin mümkün olmadığını söyledi. Davet yollamamanın bir karar verildiği anlamına gelemeyeceğini söyleyen Kiğılı, “Tahkim Kurulu’nun kararı daha perşembe günü UEFA’ya gitti. Cuma ve cumartesi günleri bu kadar çok evrakın incelenip bir karar alınması olasılığı yok. Zaten bu konudaki kararı UEFA Disiplin Kurulu verecek. Bu haberler kasıtlı ve manipülasyon amaçlı çıkarılıyor” diye konuştu.

Adnan Öztürk: Bu iş daha bitmedi

G.Saray Başkan Yardımcısı Adnan Öztürk, UEFA’nın davetiyle ilgili yorumda bulunurken, ‘Ben hala UEFA’da yaşanacak gelişmeleri endişeyle bekliyorum. Konu sadece G.Saray değil, Türk futboludur. Bizim ilk süreçte yaptığımız açıklamalar yanlış anlaşıldı” dedi.

Nevzat Şakar: UEFA gerçeği gördü

Trabzonspor Asbaşkanı Nevzat Şakar, “UEFA’nın kararı çok doğru. Gerçekleri gördüler. Bizimle ilgili bir şey olmadığını zaten biliyorduk. Çünkü temizdik. UEFA’da da temiz olduğumuz ortaya çıktı” diye konuştu. Şakar, transfer çalışmalarına yoğunlaşacaklarını kaydetti.

Avrupa Ligi olasılıkları

Beşiktaş ile Bursa’nın CAS davasını kaybetmesi ve F.Bahçe’ye de ceza gelmesi halinde Eskişehir ve İstanbul BŞB ile birlikte Sivas’ın da UEFA Avrupa Ligi’ne gitmesi gündemde.

UEFA’nın G.Saray ve Trabzonspor dışındaki Türk takımlarına Avrupa kupaları için davet göndermemesi, değişik yorumlara yol açarken, olası bir ceza halinde ülkemizi yurt dışında hangi takımların temsil edeceği de tartışılmaya başlandı.

F.Bahçe’nin disiplin kurulundaki, Beşiktaş ile Bursaspor’un da CAS’taki davalarının sonucunu bekleyen UEFA, üç takım için de kupalara katılmama kararı verirse, Türkiye Futbol Federasyonu, yeni bir liste hazırlayacak.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Arda TuranAziz YıldırımBeşiktaş Jimnastik KulübüBursaBursasporCüneyt ÇakırEskişehirFenerbahçeFenerbahçe Spor KulübüGalatasaray Spor KulübüİstanbulŞampiyonlar LigiTFFTrabzonspor KulübüTürkiye KupasıUEFAUEFA Avrupa LigiUkraynafutboltransfer
Görüş Bildir