2'nci Dalga Operasyonun Adı Var Kendi Yok

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

2'nci dalga operasyonun adı var kendi yok

Bakan oğullarının tutuklanması, babalarının istifasıyla her geçen gün, hatta saat, boyutu büyüyen 17 Aralık Operasyonu'nun ardından bugün ikinci bir operasyonun düğmesine basıldı. Ancak operasyonlar ve gözaltılar gerçekleşmedi.

İLKİ KADAR BÜYÜK BOYUTLU BİR SORUŞTURMA

Güvenlik ve Adliye kaynaklarından sızan bilgilere göre ilki kadar büyük boyutlu olduğu belirtilen 2'nci soruşturmanın bugün operasyonlara, aramalara ve gözaltına almalara dönüşmesi bekleniyordu ancak bu olmadı. Bu nedenle de gün boyu yaşanan, bir ucunda soruşturmayı yürüten savcılık, diğer ucunda ise Emniyetin olduğu krize dönüştü.

SORUŞTURMAYI ERGENEKON SAVCISI YÜRÜTÜYOR

Varlığından öğle saatlerinden itibaren haberdar olunan 2. dalga operasyonlar gerçekleşmedi. Söz konusu soruşturmanın başında Ergenekon dosyasını da götüren Savcı Muammer Akkaş var. Öğrenildiğine göre soruşturmada en kritik dönemeç, tanınmış isimlere yönelik Gözaltı ve Arama kararlarının alınmasıyla dönüldü.

GÖZALTI KARARLARI ÜZERİNE SAVCILIK HAREKETE GEÇTİ

Altında 2 no lu Özgürlük Hakimi Zeki Karaçöl'ün imzasının bulunduğu "gözaltı kararları" nın alınmasının ardından savcılık hareket geçti. İstanbul Emniyeti'ne karar doğrultusunda talimat gönderdi. Ancak İstanbul Emniyeti bu doğrultuda harekete geçmedi.

Bunun üzerine Emniyet'le Savcılık arasında gün boyu süren ve devam eden kriz ortaya çıktı. Kriz zaman zaman yeni taraflar ortaya çıkardı. Bu doğrultuda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan hedefinde soruşturmayı yürütenlerin olduğu anlaşılan resmi açıklama bile geldi.

EN ÇARPICI İSİMLERDEN BİRİ YASİN EL KADI

Adliye ve güvenlik kaynaklarından sızan bilgilere göre söz konusu gözaltı kararı çok sayıda tanınmış ismi kapsıyor. Ancak soruşturmada öyle bir isim geçiyor ki, bu şaşırtıcı. Bu isim El Kaide Finansörü olmakla suçlanan Yasin El Kadı. Usame Kutup adli bir Suudi Arabistanlı'nın adının da El Kadı'yla birlikte dosyada geçtiği belirtiliyor

SORUŞTURMA KONUSU: RÜŞVET, YOLSUZLUK VE İHALEYE FESAT KARIŞTIRMA İDDİASI

Savcılığın yürüttüğü soruşturmada adı geçen isimlerin rüşvet, yolsuzluk ve ihaleye fesat karıştırma suçlarını işlediklerinin iddia edildiği öğrenildi..

Mustafa ERDOĞAN, İstanbulDHA

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

ErgenekonİstanbulRüşvet
Görüş Bildir