KCK Davasında 9 Tahliye

 > -

2'inci KCK Davası Öncesi Avukatlardan Açıklama

2'inci KCK Davası Öncesi Avukatlardan Açıklama

KCK'ye yönelik açılan ve sanıklarının çoğunluğu avukatlardan oluşan ikinci davanın görülmesine bugün başlanacak

37’i tutuklu 50 sanığın yargılandığı davanın ilk duruşması bugün Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ndeki İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. 890 sayfalık iddianamenin hazırlandığı davanın bir numaralı sanığı ise avukat Mehmet Nuri Deniz. Sanıklar arasında eski milletvekili Mahmut Alınak, avukatlar Doğan Erbaş, Cemo Tüysüz, Mustafa Eraslan, Asya Ülker, Nevzat Anuk, Mehmet Ayata, Hüseyin Çalışcı ve Cengiz Kapmaz da yer alıyor.

Haberin Tamamı İçin:

2. KCK Davasında Öcalan İsteği

2. KCK Davasında Öcalan İsteği

2 KCK davası başladı. KCK'nın avukat sanığı Doğan Erbaş, Abdullah Öcalan'ın duruşmaya getirilmesini istedi

KCK’ya yönelik açılan ikinci davanın ilk duruşması kimlik tespiti ile başladı. Bazı avukatlar, yurtdışından gelen Paris ve Berlin barosu avukatlarının da duruşma tutanağına geçirilmesini istedi. Bu konuda dilekçe, mahkeme heyetine sunuldu. Söz konusu kişilerin izleyici olduğunu belirten Mahkeme Başkanı, "Tutanağa geçiremeyiz. Dilekçenizi inceleriz. " dedi. Daha sonra bir avukat, yurtdışından gelen izleyicilerin isimlerini tek tek okudu.

BAŞKAN İLE AVUKATIN SÖZ ALMA TARTIŞMASI

Başkanın tam sözlerine başladığı sırada, avukat Ercan Kanar söz almak istedi. Mahkeme Başkanı ile avukat Ercan Kanar uzun süre söz alma tartışması yaşadı. Mahkeme Başkanı, "Söz vereceğim. İki dakika sabırlı olun. İki dakika sabır." dedi.

İddianamenin kabul kararının okunmasından önce söz alan tutuklu sanık avukat Doğan Erbaş, "Kabul kararının okunmasından önce, davaya ilişkin tüm sanıklar adına söz almak istiyorum." dedi.

MAHKEME BAŞKANI: DUYDUĞUNUZ KADAR

Erbaş’ın sözlerine başlamasının ardından salondaki bazı izleyiciler , "Duyamıyoruz" dedi. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı, "Duyduğunuz kadar. Ne yapayım şimdi salon mu yapayım?" dedi.

SANIK ERBAŞ : DAVA, HUKUKA AYKIRILIKLAR DAVASI

Sözlerine devam eden tutuklu sanık avukat Doğan Erbaş, "Bu dava hukuka aykırılıklar davasıdır. Bu dava hukuk fakültesi öğrencilerine ders olarak okutulmalıdır. Bu gözaltılar dünya hukuk tarihine bir kara leke olarak geçti. Suriye rejiminin bile yapmadığı bir olayı bizim hukukumuz yapmıştır. Bu olay ülke demokrasisini ayıpçı bir demokrasi haline getirmiştir. Avukatların mesleki yaşam hakları bir hukuk devletinde askıya alınmıştır. Hukukun askıda olduğu rejimlere demokrasi denilmez. Biz de sizler gibi hukukçuyuz. Öğrendiğimiz adalet ışığında savunma, kendi hukukunu hakkı ile savunacaktır. Bazı taleplerimiz var. Burada birlikte tarih yazacağız. Mahkemeniz bir çözüm aracı mı olacak yoksa gerçeği çarpıtacak bir mahkeme mi olacak? Her tarafı siyasi olan bir davadır." dedi.

"MÜVEKKİLİM ÖCALAN DİNLENİLSİN"

Bu yargılamada mahkeme heyetine tarihsel bir görev düştüğünü belirten Erbaş, "Kürtlerin varlığı bir sorun olarak görülmeye devam mı edilecek? Bizler sayın Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyız. Bu dava Öcalan ile avukatlık ilişkisidir. İddianamede yeni suç olarak Öcalan ile görüşme suçu ilan edilmiştir. Oysa ilgili tüm kurumlarında çok iyi bildiği gibi bütün avukat görüşmeleri devletin izni ve kontrolü ile gerçekleşmiştir. Önderlik Komitesi gibi illegal komite grup işler yürütmek kolay değildir. Böyle bir faaliyet varsa en başta müvekkilimiz Sayın Öcalan’ın beyanı alınmalıydı. Adil yargılanma yapılıyorsa müvekkilimiz mutlaka dinlenilmelidir. Bu davanın tek tanığı müvekkilimizdir. Davanın gerçek aktörü duruşmaya getirilmelidir.. Müvekkilimiz olmadan yapılacak yargılama hukuk dışı olacaktır. İmralı bir barış adası mı yoksa bir savaş üssü mü olmuş. Bu durum aydınlanmadan yargılama yapılamaz. Devlet, müvekkilimiz ile yaptığımız görüşmelerden bilgi sahibi olduğuna göre burada bir suçun işlenmesi mümkün mü? "diye konuştu. Duruşmaya öğle arası verildi.

DURUŞMA ÖNCESİ AÇIKLAMA

36 avukatın yargılandığı 2. KCK Davası’nın bugün Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda görülen ilk duruşması öncesi BDP’liler Adalet Sarayı önünde toplandı. BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, BDP milletvekilleri Sebahat Tuncel, Aysel Tuğluk, Ertuğrul Kürkçü ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de duruşmayı takip etmek için İstanbul Adalet Sarayı’na geldi.

"İmralı tecritine son savunmaya özgürlük" yazılı pankart açan grup, "Zulme boyun eğmeyeceğiz", "Direne direne kazanacağız" sloganları attı. Duruşmaya girmeden önce açıklama yapan Gültan Kışanak, "Kesintisiz bir şekilde devam eden KCK operasyonları en son cinayetini de hukukçuları tutuklayarak, gerçekleştirdi. Gerçekten de bu operasyonların her biri cinayet kadar sarsıcıdır, hukuku, adaleti, eşitlik duygusunu katleden ve bu ülkede büyük problemler yaratan toplumsal hafızamızda derin iz bırakan operasyonlardır. Adeta seri katil gibi peşpeşe hayatın bütün alanlarında barış ve özgürlük, eşitlik isteyen, bu konuda mücadele eden, söz söyleyen tüm kesimlere yönelik operasyonlar yapıldı. Ancak avukatlara, savunmaya yönelik yapılan operasyon, artık bu hukuksuzluğun, adaletsizliğin, seri cinayetin en son noktasıdır. Çünkü hepimiz biliyoruz ki, savunma hakkına yönelik saldırı artık bütün hakları ortadan kaldıracak kadar büyük bir saldırıdır" diye konuştu.

MÜZAKERE VE DİYALOG YOLUYLA ÇÖZMEK ZORUNDAYIZ

Olağanüstü hal, sıkı yönetim, darbe dönemlerini yaşadıklarını söyleyen Kışanak, hiç bir dönem savunma hakkına yönelik böyle bir saldırıyla karşı karşıya kalmadıklarını dile getirdi. Kışanak, tüm avukatların serbest bırakılmasını beklediklerini belirterek, şunları söyledi:

Haberin Tamamı İçin:

Mahkeme başkanı cübbesini çıkarttı

Mahkeme başkanı cübbesini çıkarttı

KCK’ya yönelik açılan ikinci davanın ikinci duruşması başladı.

Bazı avukatlar söz almak istedi ancak mahkeme başkanı söz vermedi. Bunun üzerine mahkeme başkanı ve avukatlar arasında sert tartışmalar yaşandı. Mahkeme başkanı Mehmet Ekinci, "Söz vermiyorum. Duruşmayı nasıl yapacağız" dedi. Avukatlar ise, "Söz vermek zorundasınız. Bu kararınıza (söz vermeme) itiraz ediyoruz" diye konuştu.

Davada, iddianamenin okunması talebinin olmadığını belirten mahkeme başkanı, iddianamenin özetini okundu. İddianamenin okunması esnasında da tartışma çıktı. İddianamedeki yazılanlara tepki gösteren mahkeme başkanı, "Bir saniye. Ben iddia diyorum zaten" dedi.

Salonda tepkilerin dinmemesi üzerine mahkeme başkanı cübbesini çıkarttı ve duruşmaya ara verdi.

Selahattin GÜNDAY – Cem TURSUN /DHA

Haberin Tamamı İçin:

İkinci KCK Davası Başladı

İkinci KCK Davası Başladı

KCK’ya yönelik açılan ikinci davanın ikinci duruşması başladı. Çoğu avukat olan 37’si tutuklu 50 sanığın yargılandığı dava Çağlayan Adalet Sarayı’ndaki İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

ŞÜPHELİLERİN ÇOĞU AVUKAT

890 sayfalık iddianamenin hazırlandığı davanın bir numaralı sanığı avukat Mehmet Nuri Deniz. Sanıklar arasında eski milletvekili Mahmut Alınak, avukatlar Doğan Erbaş, Cemo Tüysüz, Mustafa Eraslan, Asya Ülker, Nevzat Anuk, Mehmet Ayata, Hüseyin Çalışcı ile Öcalan’ın İmralı Günleri kitabının yazarı gazeteci Cengiz Kapmaz da yer alıyor.

PARİS VE BERLİN BAROSU DAVAYI İZLİYOR

Duruşmaya dün olduğu gibi Paris ve Berlin barosundan avukatlar da katıldı. 150’yi aşkın avukatın savunma yapmaya hazırlandığı davaya, İstanbul, Mersin, Ankara, Şırnak, Diyarbakır, İzmir, Kocaeli, Hakkari, Van ve Mardin Barolarının aralarında bulunduğu birçok baro temsilci gönderdi.

CEP TELEFONU GERGİNLİĞİ

Salonun yoğunluğu nedeniyle duruşma geç başladı. Salonda bulunan bir bayan avukat cep telefonu ile duruşmada fotoğraf çekti. Bunu gören mahkeme başkanı. "Alın o telefonu. Bayanı da dışarı çıkarın" diye görevlilere talimat verdi.

"ALABİLİYORSAN GEL SEN AL"

Polis, kadın avukatın telefonunu almak istedi. Bu sırada salonda bulunan diğer avukatlar ve izleyiciler polise tepki gösterdi. Gergin anlar yaşanırken mahkeme başkanı tekrar, "Alın dışarı" dedi. Başkanın bu sözlerine salondan bir izleyici, "Alabiliyorsan gel sen al " diye bağırdı.Daha sonra avukatın telefonu alındı ve avukat dışarı çıkartıldı. Fotoğraf çekmediğini belirten avukata, mahkeme başkanı, "Çekiyordunuz gördüm" dedi.

BAŞKAN: HERKES KURALLARA UYACAK

Haberin Tamamı İçin:

KCK Davasında Yine Tartışma!

KCK Davasında Yine Tartışma!

Çoğunluğunu avukat sanıkların oluşturduğu KCK davasına mahkemeyle avukatlar ve izleyciler arasındaki tartışmalar damgasını vuruyor. Bugünkü duruşmada da öyle oldu. Sanık avukatı "Konuşmanızı zorla yapamazsınız" diye çıkışan Mahkeme Başkanı’nı "Zorla yaparız" diye yanıtladı. Başkan Ekinci Avukat Several Ballıkaya’ya "Siz nasıl avukatsınız? Nasıl böyle konuşursunuz?" dedi.

KCK’ye yönelik açılan çoğunluğu avukat 37’i tutuklu 50 sanığın yargılandığı davanın üçüncü duruşmasında Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci ile avukat Several Ballıkaya arasında sert tartışmalar yaşandı. Usule ilişkin itirazlarını belirtmek için söz almak isteyen avukat Ballıkaya’ya, mahkeme başkanı Ekinci söz vermedi. Başka bir avukatın konuştuğunu araya girmemesi gerektiğini belirten mahkeme başkanı Ekinci, "Konuşmalarınız kayda girmiyor. Şu anda başka bir avukat konuşuyor. Söz vermiyorum" dedi. Avukat Ballıkaya’nın bağırarak konuşmasına devam etmesi üzerine mahkeme başkanı, "Zorla yapamazsınız" diye tepki gösterdi. Başkanın bu sözlerine avukat Ballıkaya, "Zorla yaparız" diye yanıt verdi. Avukat Ballıkaya’nın bu sözlerine kızan mahkeme başkanı Ekinci, "Siz nasıl avukatsınız? Nasıl böyle konuşursunuz?" diye konuştu. Duruşmaya öğle arası verildi.

MAHKEME BAŞKANI’NDA KÜRTÇE SAVUNMA İSTEYEN SANIĞA: DÜN TÜRKÇE KONUŞTUNUZ

Tutuklu sanık avukat Doğan Erbaş, savunmasını Kürtçe yapmak istediğini belirtti. Dün mahkemenin başında Erbaş’ın Türkçe konuştuğunu hatırlatan mahkeme başkanı Mehmet Ekinci, "Duruşmanın başında Türkçe konuştunuz ama şimdi öyle yapmak istiyorsunuz galiba. Buyurun oturun" dedi.

KCK’ya yönelik açılan ikinci davanın üçüncü duruşması, salondaki yoğunluk nedeniyle 1 saat geç başladı. Çoğu avukat olan 37’i tutuklu 50 sanığın yargılandığı davada tutuklu sanık Davut Uzunköprü savunma yaptı.

SANIK UZUNKÖPRÜ: İDDİALAR GERÇEK DIŞI

İddianamede yer alan suçlamaları kabul etmediğini belirten Uzunköprü "Müvekkilim Abdullah Öcalan’la kendi insiyatifimle görüştüm. Önderlik Komitesinden talimat aldığım şeklindeki iddialar gerçek dışıdır. Bu görüşmeler 13 yıldan beri devam eden görüşmelerdir. Eğer soruşturmanın başlamasından önce bin kere görüşmeye gitmiş olsam bugün burada sanık olmayacaktım. Ama soruşturma başladıktan sonra gittiğim için sanık olarak buradayım" dedi. Uzunköprü, tutuklu kaldığı süre gözönüne alınarak tahliyesini istedi.

SANIK ERBAŞ SAVUNMASINI KÜRTÇE YAPMAK İSTEDİ

Uzunköprü’nun ardından tutuklu sanık Doğan Erbaş, savunma yaptı. Erbaş, savunmasını Kürtçe yapmak istediğini belirtti. Dün mahkemenin başında Erbaş’ın Türkçe konuştuğunu hatırlatan mahkeme başkanı Mehmet Ekinci, "Duruşmanın başında Türkçe konuştunuz ama şimdi öyle yapmak istiyorsunuz galiba. Buyurun oturun" dedi.

SANIK CEMO TÜYSÜZ: ÖRGÜTÜN VERDİĞİ TALİMAT YOK

Tutuklu sanık Cemo Tüysüz savunma yaptı. Öcalan ile yaptığı görüşmelerin kendi iradesi ile gerçekleştirdiğini söyleyen tutuklu sanık avukat Tüysüz, "Örgütün bana verdiği bir talimat ya da belge yoktur. Bugün imkan ben yine müvekkilim Öcalan ile görüşürüm. Burada kelime oyunları ile suçlama üretilmeye çalışılmış" diye konuştu.

"BÜROSUNDA EL BOMBASI BULUNDU DEDİLER"

Haberin Tamamı İçin:

KCK'de 9 Tahliye

İstanbul'daki 2. KCK davasında tutuklu yargılananlardan 9'unun, ''3. Yargı Paketi...

Haberin Tamamı İçin:

KCK'de 9 Tahliye

KCK davasında eski milletvekili Mahmut Alınak'ın aralarında bulunduğu 9 kişi 3. Yargı Paketi kapsamında tahliye edildi.

PKK terör örgütünün üst yapılanması KCK'ya yönelik yürütülen soruşturma kapsamında çoğunluğu avukatlardan oluşan 37'si tutuklu 50 sanık hakkında açılan davada, 9 tutuklu sanığın tahliyelerine karar verildi.

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada ara karar açıklandı.

Sanık ve avukatlarının sayısının fazla olması, İstanbul Adliyesi'ndeki mevcut duruşma salonunun kapasitesinin yeterli olmaması nedeniyle bir sonraki duruşmanın Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda yapılmasını kararlaştıran mahkeme heyeti, "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak" suçundan hükümlü Abdullah Öcalan'ın tanık olarak beyanının tespitine yönelik taleplerin, sanıkların savunmaları ve delillerin tespitinden sonra değerlendirilmesine karar verdi.

Tutuklu sanıklardan Yaşar Kaya, eski milletvekili Mahmut Alınak, Mehmet Nuri Deniz, Veysel Vesek, Cemo Tüysüz, Osman Çelik, Aydın Oruç, Hüseyin Çalışçı ve Haksan Sadak'ın, mevcut delil durumu, tutuklu kaldıkları süre ve "3. Yargı Paketi" olarak bilinen 6352 Sayılı Kanun kapsamında tahliyelerine karar veren mahkeme heyeti, söz konusu sanıkların ayrı ayrı adli kontrol altına alınmalarına, haklarında yurt dışına çıkış yasağı konulmasına ve tahliye olan sanıkların her hafta karakola giderek imzalarının alınmasına hükmetti.

Haberin Tamamı İçin:

BDP'li eski vekile tahliye

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAnkaraAydınBarış ve Demokrasi PartisiDarbeDiyarbakırGültan KışanakHakkariİmralıİstanbulİzmirKatilMardinMersinOlağanüstü HalPolisSavaşŞırnakSuriyeTerörVancep telefonuolaytahliye
Görüş Bildir