Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

2. Dünya Savaşı'nda Suya Gömülen Gemiler Esrarengiz Şekilde Birer Birer Kayboluyor!

-

Geçtiğimiz günlerde araştırmacılar, 2. Dünya Savaşı'nda batan gemilerin deniz altındaki yerlerinden kaybolduklarına dair ürkütücü bir keşif yaptı.

2. Dünya Savaşı'nın en dehşet verici çarpışmalarından biri Cava Denizi üzerinde yaşanmıştı.

Cava Deniz Savaşı olarak da bilinen bu olağanüstü büyüklükteki donanma çarpışmaları, 1942'nin Şubat ve Mart'ı esnasında gerçekleşmişti.

Hollanda, Birleşik Krallık, Avustralya ve ABD'nin deniz kuvvetleri Cava'yı Japonya saldırılarından korumaya çalışırken adayı neredeyse tamamen harap etmişlerdi, bunun yanısıra birçok gemi de denizin dibini boylamıştı.

Endonezya kıyılarında gerçekleşen savaş sonrası bu kuvvetler, Japon donanmaları karşısında oldukça ağır bir mağlubiyet almıştı.

Öyle ki, kayıpları bir hayli büyüktü. Batanlar arasında 3 Hollanda ve 6 İngiltere gemisi ile bir ABD denizaltısı bulunuyordu.

Savaşın 75. yılını anmak için yapılan hazırlıklar çerçevesinde, geçtiğimiz günlerde batık alanında bir araştırma yapıldı.

Araştırmacılar, alanı araştırdıktan sonra gördükleri, daha doğrusu göremedikleri neticesinde şaşkınlığa uğradı. Nitekim pek çok devasa geminin yerinde yeller esiyordu.

İlk resmi açıklamayı yapan Hollanda Savunma Bakanlığı, kendilerine ait iki batık geminin deniz tabanından tamamen kaybolduğunu doğruladı.

Üçüncü Hollanda gemisinin ise devasa bir parçası ortadan kaybolmuştu.

Bu resmi açıklamanın hemen ardından, İngiliz Savunma Bakanlığı da resmi bir açıklama yaptı ve kendilerine ait iki batık geminin tamamen yok olduğunu, üçüncü geminin ise sadece küçük bir kısmının kaldığını doğruladı.

Bunun yanı sıra ABD'ye ait batık denizaltının da tamamen yok olduğuna dair açıklama geldi.

Keşifleri sonucunda şoke olan araştırmacılar, esrarengiz olayın perde arkasına odaklanmış durumda.

Sonarlarla bölgenin 3 boyutlu haritasını çıkaran görevliler, batıkların önceden durduğu bölgeyi analiz etti. Gemilerin deniz tabanında bıraktığı izler olduğu gibi duruyordu, nereye gitmiş olabileceklerine dair bir kanıt ise yoktu.

Yetkililer tarafından ortaya atılan teorilerden biri, yağmacıların olayla bir ilgisi olduğuydu. Keza Endonezya, Singapur ve Malezya kıyılarının 2. Dünya Savaşı'nda batan yüzlerce geminin enkazını barındırdığı ve bu nedenle yağmacılar için adeta bulunmaz bir nimet olduğu biliniyor.

Pek çok kişi bu açıklamadan tatmin olmamış durumda, nitekim ortada bu teoriyle ilgili oldukça büyük bir soru işareti var.

O da gemilerin çok derinlere batmış olması ve de boyutlarının böylesi bir hırsızlık için oldukça büyük olması. Dolayısıyla gemileri tamamen ortadan kaldırmak neredeyse imkansız, büyük ve profesyonel bir ekiple bile bunu yapabilmek çok uzun süreli bir iş.

Hollandalı ve Endonezyalı yetkililerden yapılan resmi açıklamalarda da bu soru işaretine vurgu yapılmış durumda.

Böylesi bir derinlikteki büyük boyutlardaki batığı tamamen yok edebilmek için oldukça büyük araçların ve ayların, hatta yılların gerektiğini söyleyen Endonezyalı yetkililer, bu süre içerisinde aktivitenin mutlaka tespit edilmiş olacağını söylüyor.

Özetle, oldukça ilginç bir durumla karşı karşıyayız ve henüz batık gemilerin nasıl ortadan kaybolduğu hakkında akıllarda büyük soru işaretleri var.

Komplo teorisyenlerinin de ilgisini çeken bu esrarengiz kayboluşların perde arkasını, araştırmaların ilerlemesiyle öğrenebileceğiz; belki de öğrenemeyeceğiz.

Şimdilik tek yapabileceğimiz şey ise beklemek. Bakalım ortaya nasıl gerçekler çıkacak?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
the-anonymous

Korkmayın yapan kesin bizim profesyonel soyguncularımızdır :D

gokhan-bozkurt5

Trump başgan olduya anasını satayım şimdi dünyanın anasını beller

yusuf-avci4

kanada abd ya da rusya ya da almanya parça parça almıştır. o gemilerde ne bilgiler teknolojiler var biliyor musunuz?

onur-er5

Sincanlı hurdacılar olabılır bence 2 gunde patoz etmıslerdır

belphegor

Bence ruh var.Boş zamanında gemi çalıyor.Böylece hayalet gemi olayı falan oluyor.(Leşhane oldu amk)

Görüş Bildir