2.500 Yıllık Biranın Tadına Bakmak İster misiniz?

 > -
Abone ol

Binlerce yıl önce üretilmiş bir biranın tadını merak ediyor musunuz? Amerika’nın Milwaukee şehrinde bir bira fabrikası size bu olanağı sağlıyor. Almanya’daki bir Demir Çağı mezarlığında 2000'li yıllarda yapılan kazılarda açığa çıkarılan bir mezarda bulunan kazan içerisindeki kalıntılardan tespit edilen 2.500 yıllık bira yeniden üretildi.

Wisconsin-Milwaukee Üniversitesi'nden Bettina Arnold önderliğindeki araştırma ekibi tarafından incelenen kazanın, MÖ 450-400 yıllarına tarihlendiği ve gömüldüğü sırada bira ile dolu olduğu anlaşıldı.

Mezara 14 litre bira konulmuş

Mezarda kazanın yanı sıra çeşitli metal silahlar da bulunduğunu söyleyen Arnold, bu mezarda gömülü bireyin öbür dünyaya yalnızca silahlarıyla değil, 14 litre bira ile uğurlandığını ve bu eşyaların, onun bu dünyada olduğu gibi, öbür dünyada da önemli bir kişi olduğunu göstermesi için mezara yerleştirildiğini belirtti.

Arpa maltı ve baldan üretilmiş

Arnold ve ekibi, kazan içerisinde bulunan alkollü içeceğin incelenmesi için bir paleobotanikçi ile birlikte çalıştıklarını, böylece 2.500 yıllık bu içeceğin tarifini elde ettiklerini söyledi. Arpa maltı ve baldan oluşan bir karışımdan üretildiği anlaşılan bu içeceğin içerisinde ayrıca su rezenesi ve nane eklendiği da tespit edildi.

Tarife uygun olarak tekrar üretildi

Wisconsin-Milwaukee Üniversitesi'nden araştırmacılar ile Milwaukee eyaletindeki bir bira fabrikası bir araya gelerek 2.500 yıllık bu birayı yeniden üretti. Wisconsin Bilim Festivali’nde sunulan çalışma ile üretilen bira meraklıların ilgisine sunuldu.

Aktüel Arkeoloji | Deniz Genceolu

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir