1970'lerin Türk Psychedelic Rock'ını Dünyaya Yayan Bu Grubu Dinlemekten Büyük Keyif Alacaksınız: Altın Gün

-

1970'ler Türk psychedelic/psikedelik rock'ının günümüzdeki en güzel ve heyecan verici yansımalarından birisi Altın Gün. Grubun kuruluş hikayesi ise insanın içini ayrı bir ısıtıyor. Hollandalı psychedelic rock temsilcisi Jacco Gardner ve Jasper Verhulst, konser vesilesiyle Türkiye'de bulunduğu sırada bir hayli etkileniyor Türk psychedelic rock'ından.

Türk psychedelic rock’ından etkilenen Jasper Verhulst'ın bir sonraki adımı ise Ben Rider ve Nic Mauskovic ile birlikte Türk müzisyen arayışı oluyor.

Merve Daşdemir ve Erdinç Ecevit Yıldız'ın gruba dahil olmasıyla ekip iyice şekillenmeye başlıyor. Sonrasında Gino Groeneveld’in de dahil olmasıyla son halini alıyor.

Barış Manço, Erkin Koray ve Selda Bağcan gibi isimlerin yarattığı Türk psychedelic rock’ının etkisi böylelikle günümüzdeki en güzel halini alıyor.

Grubun isminin 'Altın Gün' olmasının hikayesini de Merve Daşdemir şöyle anlatıyor;

Projenin ismini bulan da Jasper. Google translate’e “gold day” yazmış ve Türkçeye çevirmiş. Bana ilk “Bu isim olur mu?” diye sorduğunda ben, bizdeki “altın günü” konseptini biliyor sandım, meğer bilmiyormuş. Komik bir tesadüf oldu ve böylece Altın Gün isminde karar kıldık.

*Bantmag röportajından alıntı.

Türkiye'de klasikleşen ve çoğu insan tarafından bilinen eserleri repertuvarına alan grubun müzikleri Avrupa'da da bir hayli beğeniliyor.

Seçilecek şarkılar ise 'ne kadar kendi dinamiklerimize uyar, ne kadar kendi içimizde özgünleştirebiliriz' düşüncesi altında Altın Gün’leştiriliyor.

'Yabancı kitlelere Türkçe şarkı söylemek eğlenceli ve aynı zamanda da gurur verici'

Altın Gün - Goca Dünya

Ekip önümüzdeki kasım ayında efsanevi müzisyen Ahmet Fakroun’la birlikte Le Guess Who? festivalinde sahne alacak.

Altın Gün - Kırşehir'in Gülleri

Grubun KEXP performansını da buradan dinleyebilirsiniz:

Dinlemekten büyük keyif alacağınız ve ileride de adını sıkça duyacağını 'Altın Gün'ün albümünü buradan dinleyebilirsiniz:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
aerialz

naz mila içeriğinden sonra bu. aynı ortamda naz mila ve altın gün. onediocaption.

caxxo

Gecen youtube'de denk geldim superler.

aperfectcircle

iyi bir grup olmuş, biz kendi müziğimize sahip çıkamıyorken yabancıların sevip o müziği yapmak istemeleri tuhaf ama güzel, selda bağcan da yurtdışında daha çok fan kitlesine sahip mesela..

hamzamovic19

Jaqen H'ghar grupta ne ariyor hahhahha

aperfectcircle

benziyor :D

Görüş Bildir