19 Mayıs Artık Böyle Kutlanacak!

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

MEB'in 19 Mayıs Kutlamaları Genelgesi Durduruldu

MEB'in 19 Mayıs Kutlamaları Genelgesi Durduruldu

Danıştay 10'uncu Daire Başkanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nın başkent dışında sadace okullar ve öğrenciler ile kutlanmasına ilişkin genelgesi hakkında yürütmeyi durdurma kararı aldı.

Haberin Tamamı İçin:

MEB'in 19 Mayıs Yasağına 'Alper Ayhan' Engeli

MEB'in 19 Mayıs Yasağına 'Alper Ayhan' Engeli

MEB'in 11 Ocak 2012 tarihli 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kutlamaları Genelgesi kutlamalarının, Ankara dışındaki illerde sadece okullarda öğrencilerle kutlanmasını öngörüyordu. Genelgenin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Danıştay'da 7 ayrı dava açılmıştı. Danıştay 10. Dairesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın davayla ilgili savunmasını aldıktan sonra bir sendikayla bir öğrencinin açtığı 2 davayı karara bağladı, yürütmenin durdurulması ve iptali kararını aldı. Bahsi geçen sendikanın, genelgenin iptali için Danıştay'a başvurduğunu açıklayan ve "Milyonlara Atatürk'ü anma coşkusunu çok gören anlayışın utanç düzenlemeleri iptal edilmeli" çağrısı yapan Eğitim-İş Sendikası olduğu düşünülüyor, ancak bu haber henüz kaynaklar tarafından doğrulanmış değil. Danıştay’ın yürütmeyi durdurma ve iptal kararı ardından Türkiye’nin hakkında en çok konuştuğu isim ise Alper Ayhan oldu. 25 yaşındaki Konyalı Ayhan'ın, MEB’in 19 Mayıs Genelgesi'nin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle avukatı aracılığıyla açtığı dava, Danıştay’da karara bağlanan iki davadan biri. DHA’nın haberine göre Alper Ayhan’ın avukatı Avukat Ahmet Gürol Şağban şu açıklamayı yaptı: "Danıştay 10'uncu Daire Başkanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 11 Ocak 2012 tarihinde yayınladığı 817 sayılı genelgenin yürütmesini durdurdu. Yargıtay Başkanı'nın dediği gibi; Siyasetin baskısından arınmış bir şekilde karar verdi. Kanuna, yönetmeliğe açıkça aykırı olan genelgenin hukuka aykırı olduğu yüksek yargı kararıyla tespit oldu. Bu kararın öncelikle, Cumhuriyet'in emanet edildiği, Türk gençliğine ve tüm Türkiye'ye hayırlı olsun.” Haberin duyulması ardından sosyal medya kullanıcıları Alper Ayhan'ı coşkuyla selamladı. 'Alper Ayhan' ve '19 Mayıs' twitter'da Türkiye gündeminde tt oldu.

Danıştay'ın İptaline Bakan Dinçer 'Hukuki Garabet' Dedi

Danıştay'ın İptaline Bakan Dinçer 'Hukuki Garabet' Dedi

Sol Portal'ın haberine göre Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Danıştay tarafından iptal edilen 19 Mayıs genelgesinin hukuki bir garabet olduğunu söyledi. Bakan Dinçer, hükümet olarak yeni bir çalışma başlatacaklarını ifade ederek, "Sadece 19 Mayıs değil, 23 Nisan ve 29 Ekim bayramlarının da genelgesini değiştireceğiz." şeklinde konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

'Yargı Kararına Herkes Saygı Duymalı'

'Yargı Kararına Herkes Saygı Duymalı'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisi tarafından düzenlenen "Arap Baharı Konferansı" sonrasında gazetecilerin kendisine yönelttiği soruları cevapladı. Kılıçdaroğlu, Danıştay'ın "19 Mayıs Genelgesi"nin yürütmesini durdurması kararına ilişkin "Yargı kararlarını herkes uygulamakla yükümlüdür. Herkes yargı kararına saygı gösterecek" açıklamasında bulundu. MEB Bakanı Ömer Dinçer'in Danıştay'ın 19 Mayıs Genelgesi'ne ilişkin kararı "hukuki garabet" olarak değerlendirdiği hatırlatılan Kılıçdaroğlu, "Onu Sayın Ömer Di...

Haberin Tamamı İçin:

"Erdoğan İyice Zıvanadan Çıkmıştır"

"Erdoğan İyice Zıvanadan Çıkmıştır"

Bahçeli, açıklamasında "Başbakan Erdoğan ve hükümeti iyice zıvanadan çıkmıştır. Kontrolsüz ve frensiz bir şekilde milletimizi ve ülkemizi uçuruma sürüklemektedir. Milli bayramların kaşınmasındaki ve üzerinde oynanmasındaki maksat Cumhuriyet’in yapı taşlarını kırmak, taşıyıcı sütunlarını yıkmak ve son tahlilde hayasızca planlanan rejim değişikliğini hayata geçirmektir" ifadelerine yer verdi. Bahçeli, şöyle devam etti:
"AKP’yle birlikte millilik vasfını ve vasiyetini temerküz etmiş ne kadar değer varsa açıktan saldırı ve tacize uğramıştır. Bununla birlikte, milli kimliğimize hayat ve yön veren, milletimizin samimiyetle benimsediği milli gün ya da bayramların gözden düşürülme ve hırpalanma çabaları tüm vahametiyle ortaya çıkmıştır. AKP zihniyeti, Türk milletine mal olmuş tarihi kutlama ve milli heyecan günlerini gizli ajandasındaki sıraya göre gündemine almış ve devamlı besleyerek b...

Haberin Tamamı İçin:

19 Mayıs’ta Tören Var!

19 Mayıs’ta Tören Var!

Danıştay’ın, Milli Eğitim Bakan-lığı’nın (MEB) 19 Mayıs genelgesini durdurma kararı, bu yıl 19 Mayıs törenlerinin Ankara dışındaki illerde nerede ve nasıl kutlanacağı konusunda karışıklığa neden oldu. MEB yetkilileri, kutlamaların yönetmelikte de yer aldığı gibi Ankara’da stadyumda yapılacağını anımsattı.
Yetkililer, Ankara dışındaki illerde de kutlamanın yapılacağını, stadyumda yapılabilmesi için bir sorun bulunmadığını, gerekirse okullarda hazırlanan program...

Haberin Tamamı İçin:

19 Mayıs Artık Böyle Kutlanacak!

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın programına göre kutlamalar artık bir hafta sürecek.

Gençlik Haftası adı altında kutlamalar 'Atatürk'ü Anma', 'Gençlik' ve 'Spor' olmak üzere üç ana eksen üzerine oturtulacak.

Bakanlığın hazırladığı programda "12 Eylül 1980 askeri darbesinin 19 Mayıs üzerindeki tüm izleri silinecek" denildi.

Bugüne kadar sadece lise öğrencilerini katılımı ile kutlanan 19 Mayıs'ta ilk kez üniversite gençliği de kutlamalarda yer alacak.

Üniversite kampüslerinde Atatürk'ü anma konserleri, Latin dans gösterileri, spor müsabakaları, tiyatro gibi etkinlikler gerçekleştirecek.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAnkaraBaşbakanCumhuriyet Halk PartisiDanıştayDiyetKemal KılıçdaroğluSosyal MedyaTiyatroTwitterYargıtay
Görüş Bildir