Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

19 Alıntı ile Enteresan Savlar, Keskin Tespitler İnsanı Sigmund Freud'a Göre 'Mutlu Olma İhtimalimiz'

 > -
Abone ol

Özellikle kabile toplumlarından günümüze kadar gelişen aile içi ahlak ilişkilerini, sosyal yaşantıdaki tabu kavramlarını psikoloji terminolojisine kazandırmış, bu konuları kimsenin cesaret edemeyeceği kadar derinlemesine araştırmış, psikanalizin ve parapsikolojinin yaratıcısıdır Sigmund Freud..

''İnsan mutlu olmak ister; bu yüzden berbat haldedir.'' diyen Sigmund Freud' un aforizmaları 'Mutlu Olma İhtimalimiz' adlı kitapta derlendi. Kitaptaki en anlamlı 19 aforizmayı ise bizler, sizin için bu içerikte topladık..

1. Yaratılışın planında insanoğlu mutlu olacak diye bir kaide yoktur.

2. Haz ilkesinin insana empoze ettiği nihai amaç olan mutluluk, ulaşılabilir bir amaç olmamasına rağmen, bizler gene de bu amacı gerçekleştirmekten vazgeçemez, bu ya da şu şekilde ona ulaşmaya çalışırız.

3. İnsanlar, inandıkları şekilde yaşamadıklarına inanmazlar.

4. Taş atmak yerine küfretmeyi seçen ilk insan, uygarlığın kurucusudur.

5. Nereye gidersem gideyim, benden önce bir şairin oraya gittiğini görüyorum. Çocuklar yapabilse, yetişkinler bilseydi. İstediğin şeyi elde edemiyorsan, elde ettiğin şeyi isteyeceksin.

6. Bir insan bir yere bakıyorsa, orada ilgilendiği bir şey vardır. Bir insan bir yere hiç bakmıyorsa orada ilgilendiği bir şey kesinlikle vardır.

7. İsmini unuttuğunuz kişi hakkında muhakkak olumsuz bir düşünceniz vardır.

8. Yüzyıllardır cevaplanamayan ve kadın ruhu üzerinde yaptığım otuz yıllık tüm çalışmalarıma rağmen benim de henüz cevaplayamadığım o büyük soru şudur: “Kadınlar ne ister?”

9. Bir kimsenin cinsel konularda sergilediği davranışlar, onun hayattaki diğer tüm davranış kalıplarının birer ön modelidir.

10. Sağlıklı veya hastalıklı hiç fark etmez; konu cinsellik olunca, hepimiz sadece birer ikiyüzlüyüz.

11. İlham perileri bana gelmeyince ben onlara gidiyordum...

12. Kadın erkeği yumuşatmalı, ancak zayıflatmamalıdır.

13. Biri beni dövdüğü zaman, ona karşı kendimi kolaylıkla savunabilirim; ancak, biri beni övdüğü zaman, ona karşı tamamen savunmasızım.

14. Özür dilemek, senin haksız olduğun, karşı tarafın haklı olduğu anlamına gelmez. Verdiğin değerin egondan yüksek olduğunu ifade eder.

15. Diğer insanlara karşı beslediği cinayet dürtüsünü kendi üzerine yöneltip intihar düşüncesine kapılmayan nevrotik kimse yoktur.

16. İfade edilmemiş duygular asla ölmez; sadece diri diri gömülür ve sonradan daha korkunç şekillerde tezahür ederler.

17. Erdemli insanlar, kötü insanların hayatta yaptıklarını kendi hayal dünyalarında yaşamakla yetinen kimselerdir.

18. Hasret ve yoksunluğa bürünmüş olan aşk, kişinin kendisine olan saygısını azaltır.

19. Bir gün dönüp geçmişe baktığınızda, mücadelelerle geçen yılların hayatınızın en güzel yılları olduğunu fark edeceksiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bebet

süper paylaşımdı tebrikler cok iyiydi. harikaydı. (L)

itsasin

2 numara çok güzel.

jackjagger

freud'u boşverin ya çok daha akıllıca konuşan binlerce insan var. kendi kızkardeşine değer vermeyen el bebek gül bebek büyütülen şımarık bir oğlandır freud sadece.

depresifsirine

En ürkütücü 19.madde oldu.:(

gamze.k

daha iyisini yaptım ben http://onedio.com/haber/freudun-efsane-sozleri-512484 açıklama koymazsan o laflar havada kalır editör

nonserviam1907

açıklama koymazsan ne demek ya. bi insan bunları okumak için bu galeriye girmişse ki okumak ve freud popüler olan konular değildir, bu konulara ilgisi var demektir. ilgisi ise anlayabildiğinden kaynaklanır. ki senin yaptığın yorumdan farklı bir yorum da yapabilir yazılana. yani senin yaptığın daha iyisi değil daha tek yönlüsü olmuş olabilir en fazla bana göre.

gamze.k

ne aşakası var o lafların bir temelleri var psikolojiyi derinlemesine bilen biri bilebilir ben psikoloji mezunuyum böyle mutluluk gibi derin kavramları 19 alıntıyla anlatamazsın zahmet olmazsa bir açıklama koyması gerekir

Görüş Bildir