1800'lü Yıllarda Doğmuş ve Hala Hayatta Olan Son İnsan: Emma Morano!

 > 
2.2bPAYLAŞIM

Geçtiğimiz hafta New York'ta yaşayan 116 yaşındaki Susannah Mushatt'ın vefat etmesiyle, Dünya üzerinde 1800'lü yıllarda doğmuş tek bir kişi kaldı.

1900'den yaklaşık 1 ay önce, İngiltere'de Kraliçe Victoria hala tahttayken doğan Emma Morano artık Dünya'daki en yaşlı insan ünvanına sahip. Şaşıracaksınız belki ama Emma hala kuzey Italya'daki evinde tek başına yaşıyor.

Kaynak: http://www.usatoday.com/story/news/world...

Emma Morano, 29 Kasım 1899 doğumlu, yani tam 116 yaşında.

Bu uzun ömrünün sırrı ona farklı röportajlarda sorulduğunda her zaman önce 'günde bir bardak ev yapımı konyak içtiğini' söylüyor.

Morano ayrıca yeme alışkanlıklarının da onun bu yaşlara gelmesine büyük katkısı olduğunu söylüyor. "Sabah kahvaltıda bisküvi yerim ve süt ya da su içerim, gün içinde biri çiğ biri pişmiş iki yumurta yerim çünkü doktorum ben 20 yaşındayken böyle söylemişti." diyor ve ekliyor "Öğlen yemeğim genellike kıymalı makarna oluyor akşam da bir bardak süt içiyorum sadece."

Doktoru Carlo Brava ise, işin içinde biraz da genetik bir durum olduğundan emin.

"Tıbbi ve bilimsel açıdan bakıldığında Emma kesinlikle bir fenomen" diye anlatıyor Dr. Brava çünkü Emma düzenli ilaç kullanmıyor ve sağlığı yıllardır iyi.

İtalya'da, özellikle de Sardunya adasında yüz yaşını aşan kişilere çok sık rastlanıyor. Milan Üniversitesi'nde gerontologlar aralarında Emma Morano'nun da bulunduğu bir grup 105 yaşın üzerinde kişilerle ilgili araştırmalar yapıyor ve nasıl bu kadar uzun süre yaşadıklarını anlamaya çalışıyorlar.

Dr. Carlo Brava "Emma bizim düşündüğümüz anlamıyla doğru beslenme esaslarının tam tersini yapıyor, her zaman istediği besinleri tüketiyor ve yediği yemekler hep aynı. Uzun yıllar her gün aynı yiyecekleri tüketti ve bunlarına arasında ne sebze ne de meyve var ama bu yaşa kadar sağlıklı bir şekilde geldi" diye şaşkınlıkla ifade ediyor.

Emma Morano hala tek başına yaşadığı dairesinde kendi portresiyle birlikte poz veriyor.

Morano 8 çocuklu bir ailenin en büyüğü olarak dünyaya gelmiş ve kalabalık bir ailede büyümüş. Kız kardeşlerinden birisi de 102 yaşına kadar yaşamış. 1926 yılında bir evlilik yapmış, 1937'de bir bebeği olmuş fakat bir kaç ay sonra ölmüş.

1938 yılında eşi Giovanni Martinuzzi ile yollarını ayırmışlar fakat boşanmamışlar. 1954'e kadar bir tekstil fabrikasında çalışan Emma daha sonra bir yatılı okulun mutfağında işe başlamış. 75 yaşında emekliye ayrılmış.

Yardımcısı Emma'ya ev işleri için destek oluyor.

Emma'nın uyku düzeni de hayat kalitesini yükselten faktörlerden. Emma her akşam 7'de yatıyor ve sabah 6 olmadan uyanıyor.

USA Today ekibi kendisiyle bu röportajı yapmaya gittiğinde Emma hem esprili karakterini hem de güzel sesini göstermekten de çekinmemiş ve 1930'lu yılların İtalyan aşk şarkısı Parlami d'amore Mariu'yu seslendirmiş. "Eskiden evimde şarkı söylediğim zamanlar yoldan geçenler durup dinlerdi" diyor Emma.

Geçen yıl 116. doğum günü için İtalya başbakanı Emma'ya bir telegraf çekmiş ve üzerinde Papa Francis'in hayır duaları olan bir parşömen göndermiş. Emma her ikisini de dairesinin bir duvarına asılmış şekilde saklıyor.

Emma'nın mutluluğunun ve sağlığının hep böyle sürmesini diliyoruz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
busecanter

maşşallah

yureyenbeyin1453

Allah yardımcısı olsun dicem de kadın müslüman değil şuan çok üzüldüm ne yaşamıştır diğer dünyada da yaşayacak of beh kadının yerıne çok üzüldüm

ecem-civan3

ben o kadar yaşamak istemek bütün sülalesinin öldüğünü görmek falan üzücü yani

realitysucks

wow

sek

Teyzemin maşallahı var ama ölmeyi unutmuş sanırım O.o

Görüş Bildir