Sason Kaymakamı'ndan 'Çadırda Eğitim' Açıklaması

 > -

17 Öğrenci 'Çadırokul'da Eğitim Alıyor

17 Öğrenci 'Çadırokul'da Eğitim Alıyor

Batman’ın Sason İlçesi’ne bağlı Çağlı Köyü’nün 10 haneli Kuzguncuk mezrasında okuma çağındaki 17 öğrenci, iki aydır çadırda eğitim görüyor. Köylüler, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün mezraya gönderdiği prefabrik yapının 2 aydır kurulmamasına tepki gösteriyor.

Eğitim yılında yarıyıl tatili yaklaşırken, Batman’ın kırsalında halen ilkel şartlarda eğitim gören öğrenciler var. Sason İlçesi’nin Çağlı Köyü’nün 10 haneli 60 nüfuslu Kuzguncuk mezrasında ücretli öğretmen atandığı halde okul yokluğundan köylülerin kurduğu çadırda eğitim gören 17 öğrenciye, zaman zaman öğrenci velileri ders vermek zorunda kalıyor. Ücretli öğretmen Yakup Aytemur’un, okul binası olmadığı için mezraya uğramadığı belirtildi.

Mezra sakinlerinden Abdusselam Sucu, Murat Sucu ve Nedim Saçı, başta Sason Kaymakamlığı olmak üzere ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne defalarca başvurdukları halde, prefabrik binanın kurulmadığını söyledi. Öğrencilerin ilkel şartlarda çadırda eğitim gördüğünü belirten öğrenci velileri, "21’inci Yüzyılda halimizi görüyorsunuz. Bazı aileler İstanbul’dan mezraya dönüş yaptı ama burada henüz doğru dürüst bir eğitim yuvası bulunmuyor. Çocuklarımız zor durumda" dedi.

PREFABRİK MALZEMELER BEKLİYOR

Sason Yücebağ beldesindeki Yatılı Bölge ilköğretim okulunda daha önce eğitim-öğretim gören öğrencilerin bir bölümünün 4+4+4 sistemine geçilmesi nedeniyle mezraya gönderildiğini belirten Abdüsselam Sucu şöyle konuştu:

"Mezramızda bu yıl okul yapılacak diye çocuklarımızın kayıtlarını yeni okula yaptık. Fakat iki ayı aşkın süredir okulun prefabrik malzemeleri kurulmayı bekliyor. Çocuklarımızın cahil kalmamaları için okul istiyoruz. Öğretmen olmayınca mezra sakinleri olarak öğrencilere bildiğimiz konularda ders veriyoruz. Fakat yine de öğrenciler öğretmen bekliyor. Müfredat ve tedrisatın olmadığı çadırda çoğu öğrencinin kırtasiyesi de bulunmuyor. Başbakan’a sesleniyoruz, mezramızı bir an önce okula kavuşturun."

(DHA)

Başka Haber on 11/05/2012 01:56:00 PM. ETİKETLER:

TÜRKİYE

. Güncellemelere abone olmak için; RSS 2.0.

Haberin Tamamı İçin:

Batman'da 'Çadırokul'da Eğitim

Batman'da 'Çadırokul'da Eğitim

Batman'ın Sason ilçesine bağlı Çağlı köyünün 10 haneli Kuzguncuk mezrasında okuma çağındaki 17 öğrenci, iki aydır çadırda eğitim görüyor.

Köylüler, ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün iki aydır mezraya gönderdiği prefabrik yapının kurulmamasına tepki gösteriyor.Eğitim-öğretim yılında sömestr tatiline az bir süre kala Batman'ın kırsalında halen ilkel şartlarda eğitim gören öğrenciler var.

Sason ilçesinin Çağlı köyünün 10 haneli 60 nüfuslu Kuzguncuk mezrasında ücretli öğretmen atandığı halde okul yokluğundan köylülerin kurduğu çadırda eğitim-öğretim gören 17 öğrenciye zaman zaman öğrenci velileri, ders vermek zorunda kalıyor.

Geçici ücretle çalışan öğretmen Yakup Aytemur, okul binası olmadığından henüz mezraya uğramış değil. Mezra sakinlerinden Abdusselam Sucu, Murat Sucu ve Nedim Saçı, başta Sason Kaymakamlığı olmak üzere ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne defalarca başvurdukları halde, prefabrik binanın kurulmadığını söylediler. Öğrencilerin ilkel şartlarda çadırda eğitim gördüğünü söyleyen öğrenci velileri; "21. Yüzyılda halimizi görüyorsunuz. Bazı aileler İstanbul'dan mezraya dönüş yaptı ama burada henüz doğru dürüst bir eğitim yuvası bulunmuyor. Çocuklarımız zor durumda" dediler.

Prefabrik malzemeler bekliyor

Sason Yücebağ beldesindeki Yatılı Bölge ilköğretim okulunda daha önce eğitim-öğretim gören öğrencilerin bir bölümünün 4+4+4 sistemine geçilmesi nedeniyle mezraya gönderildiğini belirten Abdüsselam Sucu, "Mezramızda bu yıl okul yapılacak diye çocuklarımızın kayıtlarını yeni okula yaptık. Fakat iki ay'ı aşkın süredir okulun prefabrik malzemeleri kurulmayı bekliyor. Çocuklarımızın cahil kalmamaları için okul istiyoruz. Öğretmen olmayınca mezra sakinleri olarak öğrencilere bildiğimiz konularda ders veriyoruz. Fakat yine de öğrenciler öğretmen bekliyor. Müfredat ve tedrisatın olmadığı çadırda çoğu öğrencinin kırtasiyesi de bulunmuyor. Başbakan'a sesleniyoruz, mezramızı bir an önce okula kavuşturun." dedi.

"Çocuklarım okumayı unuttu"

İstanbul'dan üç ay önce evini Sason ilçesinin Kuzguncuk mezrasına getiren Nedim Saçı, "Daha önce İstanbul-Bağcılardaydım. Mezrama dönüş yaptım. İstanbul'da eğitim-öğretim gören ilköğretimdeki üç çocuğumu mezraya getirdim ama burada okul yok. Toprak üzerinde çocuklar eğitim görüyor. Önümüz kış, yarın kar ve yağmurla karşılaşacağız. Bu şartlar altında çocuklarımızı nasıl çadır altında eğitim-öğretim görecek? Endişeliyiz. Utanılacak manzarada çocuklarımız ders işlemeye çalışıyor" dedi.

Veli, ders veriyor

Türk Bayrağının uzun bir ağaca asılı olduğu ve derme-çatma çadırdan ve meşe ağaçlarla kurulan çadırdaki eğitim yuvasında fırsat buldukça çocukların derslerinden kalmaması için eğitim veren velilerinden Zahir Öngün; "Bende diğer veliler gibi haftada bir ya da iki kez ders veriyorum. Neredeyse yarıyıl tatili gelecek çocuklarımız henüz öğretmenle buluşmadılar. Ücretle atanan öğretmen bir kez mezraya gelebilmiş. Bu şartlarda eğitimin verilmeyeceğini görünce de bir daha da Kuzguncuk'a uğramamış. Çocuklarımızın eğitimden uzak kalmaması içinde ilkel şartlarda da olsa onlara ders veriyoruz. Toz-toprak içinde de olsa cahil kalmamaları için kurduğumuz bu çadırda kendimiz, onlara bildiklerimizi anlatıyoruz" diye konuştu.

Öğrencilerin okul özlemi

Bu yıl 5. sınıfa giden Sidar Saçı, çevrelerindeki her köyde okul binası olduğu halde mezralarında eğitim yuvasının olmamasına anlam veremediğini söyledi. Geçen yıl İstanbul-Bağcılar'dan Şükrü Saraç ilköğretim okulunda eğitim gördüğünü belirten Saçı, şöyle konuştu;

"Mezramıza döndük ama okulun olmaması bizi hayal kırıklığına uğrattı. Hemen her köyde okul var. Biz ise naylon ve çadır altında eğitim görüyoruz. Yarın kar-yağmur yağarsa halimiz ne olur.ö 10 yaşındaki 3. Sınıf öğrencisi Zilan Sucu, mezralarına okul yapılmasını istediklerini ifade ederek; "İki aydır yeni okulumuz yapılacak diye bekliyoruz ama halen çadırda eğitim görüyoruz. Velilerimizin bize verdikleri dersleri yeterli görmüyoruz. Okul ve öğretmen istiyoruz" dedi.

Malzemeler çürümek üzere

Mezradaki evinin bitişiğine iki ay öncesinden getirilen prefabrik malzemelerinin kurulmayı beklediğini söyleyen A. Selam Sucu; "Sözde arazi anlaşmazlığından mezramızda okul kurulamıyormuş. Biz hangi arazide prefabrik okul binası yapılacaksa vermeye hazırız. Aylardır prefabrik okul binası kurulacak diye bekliyoruz. Henüz yetkililer bu olaya el atmadıö dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Sason Kaymakamı'ndan 'Çadırda Eğitim' Açıklaması

Sason Kaymakamı'ndan 'Çadırda Eğitim' Açıklaması

Sason Kaymakamı Yörük çadırda eğitim ile ilgili, “Köylüler arasında prefabrik okulun kurulacağı yer konusunda arbede çıktı. Olay büyümesin diye vazgeçildi” dedi.

Batman’ın Sason İlçesi’ne bağlı Çağlı Köyü’nün 10 haneli Kuzguncuk Mezrası’nda, iki aydır çadırda eğitim gören öğrenciler hakkında Kaymakam Bahadır Yörük açıklama yaptı. Yörük, mezraya kurulmak istenen prefabrik okulun köylüler arasındaki arazi anlaşmazlığı nedeniyle kurulamadığını belirtti.

Sason Kaymakamı Bahadır Yörük, “Köy sakinleri arasında arazi ve su anlaşmazlığı bulunduğundan kendileri arasında prefabriğin kurulacağı yer konusunda arbede yaşanınca kolluk kuvvetleri olaya müdahale etti. Tüm ısrarlara rağmen prefabriğin kurulması kabul edilmeyince, olayların daha fazla büyümemesi için prefabriğin kurulmasından vazgeçildi” dedi.

Kolluk kuvvetleri müdahale etti

Çadırlı eğitime onay vermediklerini vurgulayan Kaymakam Bahadır Yörük, mezradaki öğrencilerin okuması için eğitim yılı başında bir prefabrik okulun bu köye gönderildiğini ve hemen akabinde bir öğretmen de atandığını söyledi. Yörük şöyle dedi:

“Ayrıca bu prefabriğin kurulması için 150 kilometre uzakta bulunan ve çalışan bir kepçe gönderildi. Ancak, köy sakinleri arasında arazi ve su anlaşmazlığı bulunduğundan, kendileri arasında prefabriğin kurulacağı yer konusunda arbede yaşanınca kolluk kuvvetleri olaya müdahale etti. Tüm ısrarlara rağmen prefabriğin kurulması kabul edilmeyince, olayların daha fazla büyümemesi için prefabriğin kurulmasından vazgeçildi. Köy sakinlerinden Ebedin Saltan kendisine ait evi hem okul hem de lojman olarak vereceğini söylemesine rağmen köylüler bu teklifi kabul etmedi. Ayrıca köye 2 kilometre uzaklıkta Yücebağ ilkokulu-ortaokulu, Yücebağ Posta ilkokulu-ortaokulu ile Yücebağ İMKB Yatılı Bölge Ortaokulu var. Bu mezradaki öğrencilerin bu okullardan birine taşınması için bir öğrenci servisi verildi.”

“İkna çabalarımız sonuç vermedi”

Sason Kaymakamı Bahadır Yörük, okuma çağındaki çocukların eğitimsiz kalmaması için Kuzguncuk’taki velilerle yapılan tüm ikna çalışmalarının sonuç vermediğini söyledi. Yörük açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Köylüler 6, 7 ve 8’inci sınıf öğrencilerini kaymakamlığımızca tahsis edilen öğrenci servisi ile Yücebağ İMKB Yatılı Bölge Ortaokulu’na gönderdikleri halde, aralarındaki arazi ve su anlaşmazlığından ötürü 1, 2, 3 ve 4’üncü sınıf öğrencilerini okula göndermemekte direniyorlar. Tüm girişimlerimize, sunulan alternatife ve öğrenci velileriyle defalarca görüşülmesine rağmen, veliler çocuklarını okula göndermemekte ısrar etti. Kanunlara göre veliler suç işliyor. Okula göndermemelerinin tek sebebi kendi aralarında da önceden yaşanan arazi ve su konularındaki anlaşmazlıklar. Yücebağ İMKB Yatılı Bölge Ortaokulu Müdürlüğü de velileri ziyaret etti. Bazı öğrencilerin devamsızlık mektupları gönderilmiş ve yapılan ikna çalışmaları sonuç vermemiştir.”

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

4+4+4BaşbakanİMKBİstanbulÖğretmenolay
Görüş Bildir