'Duran Adam' Eyleminde Gözaltına Alınan 17 Kişi Serbest

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

17 #duranadam Serbest Bırakıldı

#duranadam hashtag’i de tutanak altına alınmış!

AKM'nin önünde 'durarak' protestoda bulunan Erdem Gündüz'e destek olan ve gözaltına alınan 17 kişi serbest bırakıldı. Ancak tutanakta "#duranadam" hashtag'i de yer alıyor.

Polis merkezinde yaklaşık 8 saat süren işlemlerinin ardından serbest bırakılan, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Araştırma Görevlisi Dr. Ertan Ersoy, Yazar Tarık Görgeç, Soner Hoşoğlu, sanatçı Aydan Tunalı, Tasarımcı ve Yazar Zeki İlyas Kızılışık, oyuncu İlhan Atasever, Özkan Kaya, Nihat Durana ortak bir basın açıklaması yaptı.

İsmail Saymaz'ın .radikal.com.tr'de yer alan habere göre Taksim Meydanı’nda, “durma” eylemine katıldığı için gözaltına alınan 17 kişiden avukat Tuncay Yılmaz konuştu.

33 yaşındaki Yılmaz, polis şiddetin alaycı bir biçimde protesto için tek başına bu eyleme katıldığını, karakolda tutanağın hazırlanmasına yardım ettiğini anlatttı. . Yılmaz, tutanakta, “#duranadam hashtagiyle twitter’dan haber alıp gelen insanlar herhangi bir mukavemet ve saldırı göstermeksizin polise direndikleri için gözaltına alındı” ifadesinin yer aldığını vurguluyor.

Avukat Yılmaz, bugün sabah 01.00 sularında tek başına eyleme katıldığını belirterek, “Millet meydanda bekliyordu. Polis de sandalyede oturuyordu. 15 dakika kadar bekledik. Polisler yürüdüler ve bana, ‘Sizi gözaltına almak istiyoruz’ dediler. ‘Hay hay’ dedim” diye anlatıyor. Kendisi de dahil ikisi avukat, 17 kişinin gözaltına alındığını ve beş saat karakolda tutulduklarını anlatan Yılmaz, tutanağın düzenlenmesine de bizzat katıldığını belirtiyor. Yılmaz’ın anlatımına göre tutanakta şu ifadeler yer alıyor:

“Duranadam hashtagiyle twitter’dan haber alıp beraber hareket eden insanlar Taksim Meydanında buluştu. İnsanların sayısı 500-600 kişiyi bulunca kontrol edilmeye başlandı. Aralarında birkaç kişinin ‘Bize saldıran polis karşıda, ne duruyorsunuz’ demelerine rağmen kimse buna itibar etmedi. Olduğu yerde durmaya devam etti. Sayı kalabalıklaşınca muhafaza altında aldığımız insanlar mukavemet ve saldırı göstermeksizin polise direndikleri için gözaltına alındılar.”

Gözaltına alınan herkesin bu sabah saat 10.00’da serbest bırakıldığını belirten Yılmaz, her ne kadar 2911 sayılı kanuna muhalefet iddiasıyla işlem yapılmış olsa da bunun usule uymadığını vurgulayarak, “Polisin yakalama yapması için suç işlenmiş olması gerekir. Burada işlenmiş bir suç yok. Pankart olmadan, slogan atmadan, direnmeden durduk.”

T24

Haberin Tamamı İçin:

'Duran Adam' Eyleminde Gözaltına Alınanlar Yaşadıklarını Anlattı

Taksim Gezi Parkı’nda ‘Duran adam’ eylemine katıldığı için gözaltına alınan 17 şüpheli serbest bırakıldı. ‘Toplantı ve gösteri yürüyüşüne muhalefet’ suçlamasıyla gözaltına alındıklarını dile getiren eylemciler, “Taksim Meydanı’nda hazır ol vaziyette duruyorduk. Yaptığımız toplantı değil, gösteri yürüyüşü değil. Bizi nasıl bu suç kapsamına soktular, bilemiyoruz.” dedi.

Gezi Parkı eylemlerine katılan bir grup, Atatürk Kültür Merkezi’ndeki (AKM) önünde saatlerce kıpırdamadan pasif protesto eylemi gerçekleştirmişti. Sosyal medyada yayılan protesto sonrası, eylemcilerin sayısı 500-600’ü buldu. Gecenin ilerleyen saatlerinde polis, meydanda bekleyen bazı göstericileri gözaltına aldı. Bunun üzerine Taksim'deki eylem sona erdi. Ancak başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinde, hatta dünyanın birçok ülkesinde eyleme destek verenlerin fotoğrafları sosyal paylaşım sitelerinde paylaşıldı.

Sessiz eylemde gözaltına alınan 17 kişi gece yarısı Karaköy Polis Merkezi’ne götürüldü. Gözaltına alınan şahıslar kimlik tespitlerinin ardından savcının talimatıyla serbest bırakıldı. Polis merkezinde yaklaşık 8 saat süren işlemlerinin ardından serbest bırakılan İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Ertan Ersoy, Yazar Tarık Görgeç, Soner Hoşoğlu, Aydan Tunalı, İlhan Atasever, Özkan Kaya, Nihat Durana ortak basın açıklaması yaptı.

'Oturan adam' fenomeninden etkilenip Taksim’e geldiklerini belirten İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Araştırma Görevlisi Doktor Ertan Ersoy, “Bizi 2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşü kanununa muhalefetten gözaltına aldılar. Orada yaptığımız ne toplantı ne de gösteri yürüyüşüdür. Kimse kimseyi tanımıyor. Taksim Meydanı’nda hazır ol vaziyette, ölü gibi, gözlerimizi kırparak durduk. Toplantı değil, gösteri yürüyüşü değil, nasıl 2911 sayılı kanun kapsamına sokulur bilmiyorum.” dedi.

Taksim’de sessizce dururken, polis grubunun kendilerini gözaltına aldığını aktaran Zeki İlyas Kızılışık, “Polislere hangi suçla suçlandığımızı sorduğumuzda, bilmiyordu. Bize ‘gidelim, öğrenirsiniz.’ dediler. ‘Nereye gidiyoruz?’ diye sorduğumuzda ‘Onu da gidince öğrenirsiniz.’ dediler. Suçumuzun ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Kanununa muhalefet’ iddiası olduğunu söylediler. Toplam 8 saat karakolda kaldık.” ifadelerini kullandı.

Yazete

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Gezi ParkıİstanbulPolisTwitter
Görüş Bildir