Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

16. Yüzyıl İngilteresinden Av Manzaraları

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

16Incı Yüzyıl İngilteresinden Av Manzaraları

16Incı Yüzyıl İngilteresinden Av Manzaraları

Soylu ailelerin bütün mensuplarının hatmetmeleri beklenen cep boyutundaki “The boke of hawkyinge and huntynge and fysshynge” adlı kitap 16’ncı yüzyıl aristokratları için temel metinlerden biriydi.

Bir av kuşunun nasıl en uygun şekilde alt edileceğinden balık yakalama ihtimalinin azamiye çıkartılmasına kadar birçok konuda ipuçları içeren el kitabının―konu üzerine basılan ilk İngilizce metin―döneminde çok kullanılmasına karşın günümüzde yalnızca tek nüshasının kaldığı düşünülüyor.

Anonim bir yazarca 1518 civarında kaleme alınan metin “her tür hayvanı avlama tarzı”, “atmacanızı nasıl çağırmanız ve onun zaaflarını nasıl öğrenmeniz gerektiği” ve “mevsimine göre balık avlamanın incelikleri” üzerine ipuçları içeriyor.

Tazı seçmenin püf noktaları

Kitap, tazılı av konusunda bilgi verirken iyi bir tazının özelliklerini “yılan gibi bir başa, suna gibi boyna, kedi gibi ayaklara, fare gibi bir kuyruğa sahip, yağsız ve sıkı kaslı olmalı” sözleriyle tarif ediyor.

İtaatsizlik eden ve çağrıldığında dönmeyen bir avcı atmacaya karşı da şu öneride bulunuyor: “Taze tereyağının üzerine şeker koyun ve bunu temiz bir kumaş parçasının üzerine yerleştirin; atmacayı bununla geri çağırın ve lazım olursa diye çantanızda bir kutunun içinde saklı tutun.”

Eğer atmacanız yaralanırsa da enseyi karartmayın hemen. Kitabın tavsiyesi şu: “Yaranın çevresindeki tüyleri kopartın ve bir yumurtanın akıyla zeytinyağını karıştırdıktan sonra yaranın üzerine sürün.”

Kitaptaki balıkçılığa ilişkin ipuçlarından biri de şu: “Günün hangi saatinde balık avlamanız gerektiğini bilmelisiniz. Mayıs başından eylüle dek balığın oltaya vurma zamanı sabah 04:00-08:00 ve öğleden sonra 16:00-20:00 arasıdır, ama yine de sabah saatleri bu iş için biçilmiş kaftandır.”

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Kitapşeker
Görüş Bildir