165 Yaşında İlk Defa Oy Kullanacak! YSK Listesinde '100 Yaş Üzeri 6 Bin 389 Seçmen Var' İddiası

 > -
Abone ol

31 Mart'ta yapılacak yerel seçim öncesinde 'hayalet seçmen' iddiaları gündemdeki yerini koruyor. CHP'nin Yüksek Seçim Kurulu’nun açıkladığı seçmen listesinde karşılaştığı ilginç veriler bugün basına yansıdı. Ana muhalefetin Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel’in başkanlığındaki ekip, YSK listesinde yaşı 100 ile 165 arasında olan 6 bin 389 seçmen olduğunu öne sürdü. Buna göre, listede soyadı olmayan ve yaşları 140'ın üzerinde iki kişi olduğu aktarılıyor. Bazı ilçelerdeki seçmen sayısı 24 Haziran'dan bu yana iki katına çıktığı ve "165 yaşındaki" Ayşe Kesici'nin ilk defa oy kullanacağı iddia edildi.

Seçmen listelerinin açıklanması ile 31 Mart yerel seçimleri için 'şaibe' tartışmaları da başladı.

Geçtiğimiz günlerde 4 katlı bir binanın 5. katında 'yaşayan' seçmenler olduğu iddia edilmişti.

İddialara Yenileri Eklendi: '4 Katlı Binanın 5. Katında ve Boş Binada 43 Sahte Seçmen Tespit Edildi' - onedio.com
İddialara Yenileri Eklendi: '4 Katlı Binanın 5. Katında ve Boş Binada 43 Sahte Seçmen Tespit Edildi' - onedio.com

Bir başka iddia da ise Bingöl’de 224 Diyarbakır'da ise 208 seçmenin aynı evde yaşadığı belirtilmişti.

Bugün benzer bir haber daha geldi. Yaşları 140'ın üzerinde iki soyadsız kişinin seçmen listesinde yer aldığı iddia edildi.

Cumhuriyet'ten Mahmut Ilıcalı'nın haberine göre, CHP, 31 Mart yerel seçimlerine yönelik Yüksek Seçim Kurulu’nun açıkladığı seçmen listesinde ilginç verilere ulaştı. YSK listesinde 1854 yılında doğumlu 165 yaşındaki Ayşe Ekici adlı bir kişinin ilk kez oy kullanacağı görülürken, soyadları olmayan 148 yaşındaki Ayşe ve 149 yaşındaki Zülfü isimli kişilerin de listede yer aldığı belirlendi.

CHP’nin Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel’in başkanlığındaki ekip seçmen listelerinin kontrolünü seçmen artışı, yaş analizi, bir hanede yer alan seçmen sayısı gibi farklı yöntemlerle gerçekleştiriliyor.

Nüfus kaydı ve vatandaşlık numarası yok.

YSK’nin kayıtlarına göre 1854 doğumlu olan Ayşe Ekici adlı seçmen 165 yaşında ve Kayseri Melikgazi’deki ilk kez seçmen listesinde yer aldığı belirlendi. Ekici’nin YSK listesinde nüfus kaydı, TC kimlik numarası bulunmuyor.

149 yaşında olan ve soyadı olmayan Zülfü adlı kişi Şanlıurfa’da, 148 yaşında olan Ayşe adlı kişinin ise Aydın’da seçmen kaydı bulunuyor.

Hazırlanan raporda bir ilçede seçmen sayısı iki katına çıktığı belirtildi.

İlçelerde yaşanan seçmen değişikliği analizlerinde Türkiye genelinde en çok değişimin yaşandığı yer Çankırı’nın Orta ilçesi oldu. İlçede 24 Haziran’da 8 bin 379 seçmen varken, YSK’nin 4 Ocak’ta askıya çıkardığı listede seçmen sayısı 16 bin 401’e çıktığı belirlendi. Yaklaşık 6 aylık süre içerisinde Çankırı’nın Orta ilçesinde yüzde 95,74 oranında bir artış yaşandı. Yeni gelen seçmenin 222’si ilk kez oy kullanacaklardan oluşurken, 4 bin 440’ı İstanbul’dan, 3 bin 177’si Ankara’dan gelenler oluşturdu.

YSK listesinde yaşı 100 ile 165 arasında olan 6 bin 389 seçmen olduğu öne sürülüyor.

100 yaş üstü seçmenin önemli bir kısmının 120 ve üstü yaş grubunda olduğu anlaşıldı. Söz konusu seçmenlerle ilgili kaydın doğru olup olmadığı konusunda YSK’ya başvuru yapıldı.

Seçimlerin adil olduğunu düşünüyor musunuz?

Evet
Hayır
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir