Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

16 Maddede Fenomen Program "Beyaz Futbol"

 > -

Onlarca televizyon kanalında onlarca futbol programı mevcut. İçlerinde çok doğru tespitlerde bulunan programlar da var, tamamen yapılmış olmak için yapılan da. Ama hiç biri o program gibi sizi sarmıyor, benliğinize işlemiyor. Evet işte o programdan bahsediyoruz. Başına geçtiğinizde kumar gibi, uyku gibi, çekirdek gibi sizi içine alan, gözlerinizi bir an bile alamadığınız, adeta erkeklerin "Bu Tarz Benim"i, Beyaz TV'nin reyting lokomotifi, futbol dünyasının parlayan yıldızı, pazartesi gecesi "Derin Futbol", pazar gecesi "Beyaz Futbol" adıyla izlediğimiz bu fenomene, her biri birbirinden nevi şahsına münhasır beş ayrı karakteriyle bir göz atalım isterseniz.

1. Herşeyden önce gerçekleri masaya yatırır. Çekincesi yoktur. Kirli oyunların amansız düşmanıdır.

Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş farketmez Beyaz Futbol affetmez. Masaya yatırılacak bir gerçek varsa Beyaz Futbol'da yatırılır. Yolsuzluk, şike, teşvik primi, tehdit, rüşvet vb. kirli oyunların mumu Beyaz Futbol'a kadar yanar. (Bkz. Galatasaray - Ayşegül Egemen olayı)

2. Dobradır, merttir, ikna edicidir. Kimseden korkusu yoktur.

Normalde yolda görseniz, bir bakışıyla kaçacak delik arayacağınız insanların karşısında tezini şiddetle savunur. Doğru bildiğinden şaşmayan bir ekiptir. Korkusuzdur. Yiğittir. Panterdir benim Beyaz Futbol'um panter. (Bkz. TS başkanı Hacıosmanoğlu'nun Çakar'a hak vermesi)

3. Bu yüzden saldırılar görmüştür. Tehditler almıştır. Ama asla yılmamıştır.

Tabi memleketimizde dobra olmak, gerçekleri söylemek, yaraya parmak basmak genelde hoş karşılanmaz. Fenomen programımız da ülkemizin bu acı gerçeğinden nasibini almış, ama herşeye rağmen yılmaz bir kararlılıkla yoluna devam etmiş, doğru bildiğinden şaşmamıştır. En sonunda bütün o aymazlar çil yavrusu gibi dağılırken, Beyaz Futbol dimdik ayakta kalmıştır.

4. Samimidir. Sıcaktır. İçtendir.

Diğer futbol programlarının aksine samimiyet had safhadadır. Fenomenlerimiz birbirlerine sarılmaktan, birbirini öpmekten geri durmaz. Birbirlerini kıyasıya eleştirseler de, aslında birbirlerini ne kadar da çok sevdiklerini hep gösterirler. Dış mihraklara karşı ekip olarak her zaman birliklerdir.

5. Sürprizlere her zaman açıktır. Birbirlerine ve seyirciye karşı hoş sürprizler yapmaktan geri durmazlar.

Umulmadık anlardan keyif almak Beyaz Futbol / Derin Futbol ekibi için bir başka anlamlıdır. Hafif bir şaşırtmayla bağlantılı sürpizlerle, hem birbirlerini hem seyirciyi mest eder. Yüzlerde bir tebessüm, kalplerde derin bir sıcaklık yaratırlar. (3:15 'ten itibaren Sinan Engin'in doğumgünü sürprizini izleyebilirsiniz)

6. Şakacıdır, nüktedandır. Yaratıcılıkta sınır tanımaz. Yeri gelir güldürmekten ağlatır.

Bazen gelir ki, orta halli bir Cem Yılmaz gösterinde hissedersiniz kendinizi onları izlerken. Biraz önce bahsettiğimiz tebessüm etmeyi, bir değil beş-altı tık öteye taşırlar, gözlerde sevinç gözyaşlarını biraz çağlatırlar. Yaratıcılıklarına hayran kalırsınız, "abi helal olsun" demekten kendinizi alamazsınız.

7. Duygusaldır. Yeri gelir hüzünlendirir. Bam telinize dokunur.

Tabi fenomenlerimiz de insan. Her zaman güldürecek halleri yok. Bazen öyle anlar gelir, duygu seli kaplar onları. Beraberinde izleyiciyi de alır o sel, o zaman gözlerde iki damla yaş birikir. Dersiniz ki "Ahmet hoca, Sinan abi, Apo abi, ROK, Ertem... Boşverin futbolu yahu... Size bişey olmasın!"

8. İnsanidir. Cani müdahaleler, zalim fauller, haşin intikamlar Beyaz Futbol'da hakettiği karşılığı bulur.

E futbol dediğiniz tabi sert olacak. Ama eğer insanlık dışı bir durum varsa, ya da bir olay "eh be kardeşim pes" dedirtecek kadar vahşi ise, karşısında Beyaz Futbol durur. Ekip hemen birlik olarak bu insanlık dışı durumlara karşı tepki gösterir. Helal olsun dedirtir.

9. Tabii ki sosyal sorumluluklarını atlamaz. Umut olur, derman olur.

Böylesine duygusal bir programdan da tersini bekleyemeyiz. Her zaman sosyal projelerin, kamu sağlığına ilişkin gerçeklerin duyurucusu olan bir fenomendir "Beyaz Futbol". Umut ışığıdır. 

NOT: Abdest almıyor, ICE Bucket chellange yapıyor. Sanırız su Ertem için yeterince soğuk değil.

10. Tabi zaman zaman stüdyoda gerilim de üst seviyeye çıkabilir.

Tabi her zaman pollyanna modu aktif olacak değil. Fenomenlerimiz kendi aralarında gergin dakikalar da yaşayabilirler. Bağırışlar, çağırışlar ve gürültüler eşliğinde ağızlardan dökülen cümleler, genelde ayrı ayrı değil de aynı anda beş kişi tarafından sarfedildiği için pek anlaşılmaz.

11. Taraftar ruhundan anlar. Gerekirse stüdyoda taraftar kimliğini açık seçik ortaya koyar.

Tabii ki futbolun en önemli unsuru taraftar. Kendisine saldıranlar, stüdyo basanlar olsa dahi, Beyaz Futbol ekibi taraftarların hepsini aynı kefeye koyma gibi bir hataya asla düşmez ve gerçek taraftarları her zaman stüdyosunda temsil eder. Sinan abi Beşiktaşlıların, Apo abi F.Bahçelilerin, ROK da G.Saraylıların sesi ve nefesi olur stüdyoda.

12. Ve fenomenlerimiz. İlk olarak; hem dinler, hem bakar, hem sever, hem çakar. Onun adı Ahmet Çakar.

Programın ağır lokomotifi. Hipotezleriyle, söylemleriyle, iddialarıyla programı ayakta tutan baş fenomenimiz. Herhangi bir tarafa dahil olmaması onu meclisteki bağımsız milletvekillerinin Beyaz Futbol'daki yansıması gibi yapıyor. Özgürlüğünden aldığı güçle gerekene veriyor veriştiriyor, gerekenin alnından öpüyor. Ama genelde veriştiriyor. Tabii ki mizahi yönden de programın baş aktörü. O anlatılmaz yaşanır.

13. Baba senin yok dengin. Onun adı Sinan Engin.

İkinci fenomenimiz Sinan abi genelde Beşiktaşlıların olmakla birlikte, programda Türk futbolunun ağabeyi konumundadır. Babacan tavırlarıyla, karşısındaki Çakar'dan veya yanındaki ROK'tan gelebilecek falsolara karşı futbolcu kardeşlerine kol kanat gerer. Baba olduğunu gösterir. Reji de "Godfather" veya "Good, Bad and Ugly" gibi tema müzikleriyle bunu seyircinin bilinçaltına yerleştirir.

14. Sivri dilli, ince sesli, efekti çok. Onun ismi kısaca ROK.

Programın yaş itibariyle en küçük fenomeni olarak göze çarpan Rasim Ozan Kütahyalı, kısaca ROK, dil uzunluğu itibariyle en büyük fenomeni olarak dikkat çekmekte. Ahmet Çakar'ın sadece verip veriştiren versiyonu olması ve biraz ince ses tonu onu bazı kesimlerce antipatik yapsa da, neticesinde fenomen program için aranılan bütün özellikleri barındırması onu format için vazgeçilmez kılıyor. Bir de vazgeçilemeyen "haaaaayyyddddaaaaaa"sı tabi.

15. Gerekeni sorar, gerekmezi sormaz. Onun adı Abdülkerim Durmaz.

Geçen sene Ümit Özat'ın değişik ayrılışıyla program kadrosuna dahil olan Abdülkerim Durmaz, namı diğer Apo abi, uzun yıllar taşıdığı "Wembley'e ayak basan ilk Türk" apoletine bu sene Beyaz Futbol fenomenliğini de eklemiş durumda. Fenerbahçe harici konularda pek topa girmeyen ve genelde ROK ile muhatap olan Apo abi, eski bir futbolcu olması hasebiyle Sinan abimize karşı programdaki en anlayışlı yorumcu.

16. Ve moderatörümüz. Düşmanları amansızca yener. Onun adı Ertem Şener.

Bir moderatörden çok daha fazlası. Zaman zaman anlık hezeyanlarla yükselen tansiyonu düşürmek, zaman zaman düşük seyreden tansiyonu kedi veya at videolarıyla yükseltmek, numaralarıyla hitap ettiği VTR'leriyle araya pas atmak, duygu yüklü şarkılarla bam telimize basmak ve neler neler. Onun ismi Ertem Şener.

17. BONUS: Nurella Beyaz Futbol'da

Fazla söze gerek yok.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
xaxtolis

haydaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa:))))

hasan-sisman

BU PROGRAMI SIRF MAKARA MUHABBET OLSUN DIYE IZLIYORUM. FUTBOLA DAIR VERILER YORUMLAR ÇÖZÜMLER YERINE HAYDAAAAA BAK ERTEMCİMM ŞİKE MELO EMRE KIRMIZI KART BUNLAR HEP STANDAR YAYIN AKIŞIDIR. OYUZDEN FUTBOL ICIN DEGIL MAKARA MUHABBET ICIN IZLEYIN .

Gizli Kullanıcı

televizyon toplumun aynasıdır ..

douchebek

dün izliyoruz abartmıyorum 7-8 dakika filan futbol konuştular :D absürt komedi tadında bence :D

1sosyolog

Ve beyin depar atarak uzaklaşır :D :D :D Şaka bi yana izlerken çok pis eğleniyorum yahu :D :D :D

Görüş Bildir