Endonezya'da 1500 Ada Haritadan Silinecek

15PAYLAŞIM

1500 Ada Haritadan Silinecek

1500 Ada Haritadan Silinecek

Küresel ısınma ülkelerin toprak bütünlüğünü de tehdit ediyor. Yapılan bir araştırmada, 2050 yılına kadar bir adalar ülkesi olan Endonezya'ya ait bin 500 adanın sular altında kalacağı belirtildi.

Endonezya, 17 bin 500 adadan oluşuyor. Bu adaların yaklaşık 6 bininde insanlar yaşıyor. Ancak bu adaların bir kısmı, küresel ısınmadan ötürü önümüzdeki 30-40 yıl içinde sular altında kalacak. Yani Endonezya'nın yüzölçümü azalacak.

Yaklaşık 250 milyon nüfuslu Endonezya'da nüfusun beşte biri sahillerden sadece 3 kilometre uzaktaki yerleşim birimlerinde yaşıyor.Hal böyle olunca da su seviyesinin yükselmesi yerleşim birimlerini ciddi anlamda tehdit ediyor.

Singapur'daki bir üniversitenin yaptığı araştırmaya göre, Endonezya'nın başkenti Cakarta'daki Sokarno-Hatta Uluslararası Havalimanı, 2030 yılına kadar okyanusun altına gömülecek. 2050 yılına gelindiğinde ise bin 500'den fazla ada haritadan silinecek.

Adaların sular altında kalması aynı zamanda denizdeki ekosisteme de ağır darbe vuracak. Zira karalar su altında kalınca sudaki asit seviyesi yükselecek, bazı deniz canlıları yaşamını sürdüremeyecek ve balık üretimi önemli ölçüde azalacak.

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir