150 Yıllık Yeşilyayla'nın Kaldırım Taşı Kabusu

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

150 Yıllık Yeşilyayla'nın Kaldırım Taşı Kabusu

150 Yıllık Yeşilyayla'nın Kaldırım Taşı Kabusu

1864 yılında Kafkasya göçmeni Abazalar tarafından kurulan Yeşilyayla (Büyük Bıçkı) köylüleri, yaklaşık 150 yıldır doğayla iç içe olan bu cennet köşesinde huzur içinde yaşıyorlardı. Ancak geleneklerine sıkı sıkıya bağlı ve üretken bir yaşamı sürdüren Yeşilyaylalıların gözüne bir süredir uyku girmiyor. Çünkü ülkenin dört bir yanında birbiri ardına açılan taş ocaklarının uyguladığı vahşi madencilik görüntüleri yöre halkının kabusu olmuş durumda. Yeşilyayla'nın da benzer görüntülerle anılması ihtimali en büyük korkuları haline gelmiş. Zira Yeşilyayla köyünde açılmak istenen bazalt ocağı, bölge halkını tedirgin ediyor.

Kaymakamlığa 'Girişimi Engelleyin' Çağrısı

Yeşilyaylalılar cennetlerini cehenneme çevrilmesine izin vermemek için kolları sıvayarak bir araya gelip seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Meşe, çam ve gürgen ağaçlarıyla kaplı nitelikli orman dokusuna sahip olan bölge, yürüyüş parkurlarıyla da Ankara ve İstanbul gibi kentlerden gelen doğa tutkunlarının da gözdeleri arasında yer alıyor. Madencilik girişiminin 150 yıllık köyün sonunu getireceğine inanan Yeşilyaylalılar, konuyla ilgili çekincelerini içeren yazıyı Gümüşova Kaymakamlığı'na ileterek taş ocağı girişiminin engellenmesini istiyor.

Bölge Kayın Ve Meşe Ormanlarıyla Kaplı

Yeşilyayla köyü muhtarı Erdoğan Başkoç imzasıyla iletilen yazıda, taş ocağı açılmak istenen alanın çoğunluğu gürgen, meşe ve çam ağaçlarıyla kaplı devlet ormanı olduğu vurgulandı. Orman Genel Müdürlüğü'nün amanejman raporları doğrultusunda sahada bakım çalışması yapılarak koruya dönüştürüldüğünün altı çizilen yazıda, " tabiat varlıklarının dengesi bozulacağından Yeşilyayla köyü halkı olarak bu faaliyete kesinlikle karşıyız " denildi.

'Kaybolan Huzurumuzu Geri Verin'

Bölgede, geyik başta olmak üzere çok sayıda yaban hayvanı yaşadığına değinilen yazıda, madencilik faaliyeti için kullanılacak nakliye güzergahının köy ve tarım arazileri içinden geçtiği belirtilerek yöre halkının büyük zarar göreceği vurgulandı. Bazalt taşı çıkartmak için kullanılacak dinamitlerin yaratacağı etkiye de dikkat çekilen yazıda, "bölgede büyük çapta arıcılık faaliyeti yürütülmektedir. Eğer ocak açılacak olursa arıcılık sona erecektir. Bazalt taşı, alternatifi olmayan bir malzeme değildir. Çevreye ve yaşam kalitesine zarar vermeyecek bir başka yerden çıkartılması daha isabetli olacaktır. Bu faaliyetin başlaması, köyümüz ve çevre köylerimizde hayat standardımızı yok edecek, nesillerimizin geleceğini mahvedecektir. Bu faaliyete engel olunması ve kaybolan huzurumuzun acilen bize geri verilmesini talep ediyoruz" denildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ankaraİstanbul
Görüş Bildir