Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

15 Yaşındaki Bir Çocuğun Keşfettiği Bu İlginç Bulgular İnsanlık Tarihini Değiştirebilir!

4.7bPAYLAŞIM

En eski insan yerleşimlerine dair bildiklerimiz, bunun en fazla 30-40 bin yıllık bir hikaye olduğuna işaret ediyor. 

Peki, gerçekten öyle mi? Belki de yalnızca bilgimiz bununla sınırlı.

Kaynak: http://www.theatlantic.com/science/archi...

1990 yılında, Fransa’nın Aveyron Vadisinde gezinen Bruno, 15 yaşındaki bir çocuk, farkında olmadan oldukça büyük bir keşif yapmıştı.

Kayalıkların arasından gelen rüzgarın uğultusunu duydu. Tabii bu kayalıkların çok eski olduğunu söylemek gerek.

Bruno ve babası, yaptıkları artçı keşiflerle kayalıkların ardında mağara benzeri bir yapı olduğunu fark etti. Kayalıkları temizleyecek ve yollarına devam edeceklerdi.

Üç yıllık çalışmanın ardından yollarını temizlediler ve mağaraya adım attılar.

İnce uzun bir koridora benzeyen mekanı incelemeye koyuldular. Hayvan kemikleri ve ayı kalıntıları onları bekliyordu. Pek fazla sürpriz yok gibiydi.

Mağaranın 336. metresinde sıradışı bir şeye rastladılar.

Sarkıtlarla dolu mağaranın bu kısmında sarkıtlar bilinçli olarak kırılmış ve çeşitli şekillere sokulmuştu. Aynı zamanda yanık kemikler ve diğer canlı aktiviteleri de gözlemlenebiliyordu.

Ayıların böyle bir şey yapma ihtimali yoktu. İnsan işiydi bu. 

İlk insanların yapabildiklerine aşinayız demiştik

Karbon yaş tahminiyle bulunan kemiklerin 47.600 yaşında olduğu tespit edildi. Bu da kırık sarkıtlarla aynı döneme ait olduğu düşünülen insan aktivitesini neredeyse 50 bin yıl eskiye dayandırıyordu aslında.

50 bin yıl dedik...

İnsanlara dair ilk izlerin mağara çizimleri olduğunu ve onların da hiçbir zaman bu kadar eski olmadığını biliyoruz. En fazla 20.000 yıl civarı.

Yani geriye tek bir ihtimal kalıyor: Uzaylılar!

Şaka şaka. Bu durumun açıklaması çok daha basit. Evet, bunu insanlar yapmıştı. Ama homo-sapiens tarafından değil, Neandertaller tarafından.

Bu kadar kesin konuşulmasının nedeni, o coğrafyada bu kadar eski zamanlarda yaşayan tek insan ırkının Neandertal’ler olması.

Onlar her ne kadar aşırı ilkel portrelense de, en az Homo-sapiens kadar karmaşık canlılardı. Ateş yakabiliyor, mağaralar kazabiliyorlar, kayalıklardan kendilerine yapılar oluşturabiliyorlardı...

Hatta belki de, dine dahil edilebilecek ritüellere sahiptiler.

Bu kadar derinlere bu kadar kapsamlı alanlar oluşturmaları, buranın sıradan bir gündelik amaçtan ziyade, bir çeşit sosyal toplaşmaya, ya da dini ritüele uygun olabileceği düşünülüyor.

Kırık parçalardan elde edilen karbon sayım yaş tahminin ömrünün en fazla 50 bin yıla uzanması işleri biraz karıştırıyor aslında.

Bunun yerine yapılan çalışmada, sarkıt parçalarındaki uranyum seviyeleri ölçüldü. Bu ölçüm yalnızca kırılmış olan sarkıtlardan alınan örneklerle yapıldı ve bu darbelerin ne kadar eski olduğunu ölçülmek istendi. 

Ne kadar eski olduğunu merak ettiniz muhtemelen. Söyleyelim: 176.400 yıl.

Bu herhangi bir insanın ya da insan topluluğunun herhangi bir yerleşim kuracak seviyeye gelmediği zamanlara dayanıyor.

Göbeklitepe

Yani bu mağarada bulunanlar, insanlık tarihinde pek çok değişimin habercisi olabilir.

Neandertal’lerin bilişsel yeteneklerine dair bulgular var, fakat yerleşim kurma yeteneklerine dair bir kanıt yok.

Yeni gelişmeler ışığında tüm bu bilgiler değişebilir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cress

"Uzaylılar!" güzeldi :D

phesus

modern insanın bilinen tarihin bilindiği gibi olmadığı gerçekliği bir türlü kabullenilemiyor, gerçek kabul edilen durumun aksine bir gerçeklikle karşılaşınca uzaylılara atfediliyor durum. bu gün bildiklerimiz topu topu 200 yıllık çalışmanın sonucu, hergeçen gün yeni keşifler yapılıyor bilimde,

ayar-abi

Evrim mevrim yok... ilk insan adem ve havvadır...

radegast

vay aq. saol kardeş. eşhedü ...

irem-gurbuz

Sayın Editör, içerik bilimsellikten oldukça uzak, tamamen safsata bilgilerle dolu. En eski yerleşim yeri bulundu diyorsun bu güzel. Neandertaller tarafından yapılmış olabilir diyorsun, sonra da neandertallerin aslında sandığımız kadar salak, şuursuz, hayvanımsı olmadığını yazmışsın. Bu bizi 'kompleks insan'a götürür.! İnsanlık tarihinin en başından beri oldukça kompleks, mükemmel insanlar var oldu. Beyin ameliyatı yapılıyordu.. Evrim teorisi kanıtlanamamış bir aldatmaca olmasına rağmen çeşitli rekonstrüksiyon ile insanlara telkin veriyorsunuz. Beyin yıkıyorsunuz. Sizden ricam bu içeriği kaldırınız, bilgisi olmayan insanları yanlış yönlendirmeyiniz.

umut-nur

kanıtlanamasa hipotez olurdu. bal gibi de evrim kanıtlandı. siz sadece konudan uzak şekilde maymun sıfatını kendinize yakıştıramıyorsunuz. okuyun araştırın

mustafaselahattin.yesil

Evrim büyük ihtimal kanıtlanamaz. Ayrıca adı üstünde "evrim teorisi" yani daha kanıtlanmadı sadece teori. Not: evrime inanıyorum

yusuf-ziya-ozturk

Evrim teorisi herkesin zannettiği üzere bilimsel teori sınıfında değil, felsefik teori sınıfındadır. Bilimsel olarak en ufak kanıtı bulunmayan bu teorinin bilimsel olarak bir çok incelenmesi mevcuttur fakat felsefik sanrılar ve ihtimaller üzerine yönelik düşünceler hariç başka hiçbir kanıt elde edilememiştir.

cyberneticyouth

Günlük dille bilimsel terminolojiyi karıştırmayın. Bilimsel terminolojide "teori" yahut "kuram" dediğiniz şey sayısız bilimsel çalışma, deney ve veriyle geçerliliği ve tutarlılığı kanıtlanmış hipotezler bütünü demektir. Yani yerçekimi kanunu ne kadar doğruysa doğal seçilim ile evrim teorisi de o kadar doğru ve ispatlanmıştır. Bunun bilimsel kanıtı olmadığını idda etmek ise sadece gülünçtür, her gün yeni bir kanıtla karşılaşıyorken saçmalamayın bari bu kadar.

irem-gurbuz

Ne zaman kanıtlanmış? İnsanları kendine güldürme bence. Evrim teorsini savunan onlarca bilim adamı var hala evrime delil arıyorlar. Onlara mail atıp bilgilendirebilirsin onları kanıtlandığına dair. Bir tek protein bile kendi kendine oluşamazken sen mükemmel komplekslikte ki canlıların ufak değişliklerle, ya da mutasyonlarla günümüze geldiğini iddia ediyorsun. İndirgenemez komplekslik diye bir şey duydun mu? Tek bir parçası bile olmasa gerisi çöpe dönüyor. Benim derdim atamızın maymun olduğunu beğenmemek değil. Nasıl olur da Allah'ın varlığı bu kadar açıkken görmezden gelinir. Canlılarda ki güzellikler, simetri, altın oran bunlar Allah'ın sanatını gösterir bize. Mutasyonlar ya da tesadüfler sanat yaratamaz. Bir kelebeğin rengarenk olması onun aleyhine olan bir şey kamuflaj açısından. Evrim olsaydı renkli kelebeklerin evrimleşmiş olması gerekirdi. Ama dışarıya çıktığında her yerde görürsün, muhteşem sanatıyla yaşamaya devam ediyorlar, kelebek olmaya devam ediyorlar..

emre-can-caglayan

Canlılar bulunduğu ortama adaptasyonları ile alakalı bir çok farklı şey geliştirmiştir. Kutup ve Boz ayıları bunlara en basit örnektir.Ancak bugüne kadar incelediğim kaynakların hiçbirinde kompleks canlıya geçişin evrim ile olduğunu görmedim. Bilimsel çalışmaların bu yönde ilerlemeye devam ettiğini biliyorum. İrem Hanım'ın şu dediğine katılıyorum ; "Canlılarda ki güzellikler, simetri, altın oran bunlar Allah'ın sanatını gösterir bize.(Özellikle bu kısım) Mutasyonlar ya da tesadüfler sanat yaratamaz. " Konuya çok vakıf değilim yinede evrim sınırlı ölçüde vardır ancak temeli yüce bir yaratıcıya dayanır diye düşünüyorum. Saygılar.

radegast

ulan ne cahil insanlar var be. evrimle ilgili iki satır kitap mı okudun da sıkıyorsun buradan, içeriği kaldırın diyorsun cahil !!.

kemal-yurt

Hakaretler savuracağına, engin bilgilerini kullanarak ortaya atılan düşünceyi çürütmeyi denesen mesela ? Haddi bi dene.

bagatur-kabasakal

aynı gün, Berkecan, Pelinsu'nun instagram hesabındaki 1d paylaşımının altına emoji bıraktı

Görüş Bildir