Görüş Bildir

15 Muhalif Grup Halep'te YPG'ye Karşı Birleşti

Anasayfa > Gündem

Halep'te 15 silahlı muhalif grup, YPG'nin uygulamalarından rahatsız olan Şeyh Maksud Mahallesi sakinlerinin çağrısı üzerine PKK ile bağlantılı YPG'ye karşı birleşti.

Gruplar tarafından yapılan ortak açıklamada, birleşme kararının kentteki Şeyh Maksud Mahallesi sakinlerinden gelen talep üzerine alındığı belirtilerek, 'YPG'nin tekrar eden saldırıları karşısında Kürt ve Araplardan oluşan semt sakinleri can güvenliklerini, hak ve onurlarını korumamız için bizden yardım talebinde bulundu' ifadelerine yer verildi.

‘Lebbyki Ya Uhta’ (Sana Geldim Kardeşim) adı altında birleşen gruplar, YPG birliklerine, halka kötülük yapan mensuplarını teslim etmesi için ‘bu geceye kadar’ süre verdiğini duyurdu.

YPG'ye karşı birleşen grupların ismleri ise, Ahfadu Salatin, Ebu Amara Tugayları, Ahrar'uş Şam, Safva Tugayları, Birinci Fırka (Fevc'ul Evvel), Nusra Cephesi, Ahrar Suriye, Nureddin Zengi Hareketi, Kürt Cephesi, 16.Fırka, Fecr Hareketi, Şam Cephesi, Suriye Devrimcileri Tugayı, Feylak'uş Şam (Şam Şahinleri) ve Ceyş'ül İslam şeklinde duyuruldu.

Birleşme anlaşmasının metni ise şu şekilde:

Birleşme anlaşmasının metni ise şu şekilde:

Şeyh Maksud sakinleri 'YPG birliklerinin mahalle sakinlerinden Arap bir kadının zorla başını açtırması ve evini de karargah olarak kullanmak üzere el koyması üzerine' dün gösteri düzenlemişti.

Halep'in Eşrefiye ve Şeyh Maksud bölgeleri, sakinlerinin çoğu Kürt nufüsten oluşmasıyla birlikte, rejim güçlerinin bölgeyi terk etmesinin ardından YPG tarafından kontrol ediliyor.

Suriye’de Halep kuşatmasında stratejik nokta olan Handarat, Mellah, Sifet ve Başköy'de muhaliflerle Esed rejimi güçleri arasında çatışmalar sürüyor.

Rejim hava unsurları tarafından yoğun bombardıman altında tutulan Handarat köyünü, muhaliflerin eline geçmiş, ancak muhalif grupların çekilmesi ile yeniden Esed'e bağlı askeri birliklerin kontrolüne geçmişti.

Al Jazeera | AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
cnsfrd

kaynak AA ise okumanın anlamı yok.