Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

15 dakikaya kadar park etmek ücretsiz

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

15 dakikaya kadar park etmek ücretsiz

15 dakikaya kadar park etmek ücretsiz

İSPARK’a başvuru yapanların, ev ve işyerinin bulunduğu bölgede ücretsiz park imkanı alabileceği de anlaşıldı.

Evinin önüne park ettiği için İSPARK ‘ın kestiği cezayı mahkemeye taşıyan Mehmet Ali Ay, yüzbinlerce sürücüyü rahatlattı. İSPARK tarafından işletilen otoparklarda, 15 dakikaya kadar park etmenin ücretsiz olduğu ortaya çıktı.

İnceleme başlatan Bakırköy Kaymakamlığı Tüketici Hakem Heyeti, vatandaşı haklı bulunca cezanın iptaline karar verdi. İstanbul Otopark İşletmeleri Ticaret A.Ş. (İSPARK) tarafından evinin önüne park ettiği için 114 kez ceza kesilen vatandaş, duruma itiraz edince bu konudaki bilinmeyenler ortaya çıktı. Bugün’de yer alan habere göre; cezalar sonucunda 691 lira borcu çıkan Halef Remzi Vayıs’ın evine ihbarname gönderildi. Vayıs, cezanın iptali için tüketici hakem heyetinde başvuru yaptı.

Konuyla ilgili İSPARK’tan da savunma istedik. Kurum savunmasında, vatandaş müracaat ettiği takdirde ev veya işyerinin bulunduğu bölgede ücretsiz park imkânı sağladıklarını belirtti” diye konuştu. İSPARK’ın kestiği cezanın hukuka aykırı olduğunu ifade eden Tüketici Hakem Heyeti üyesi Aydın Ağaoğlu, “İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanlığı’nca oluşturulan bilirkişi cezanın hukuksuz olduğunu belirledi.

‘UYARI LEVHALARI KONULSUN’

İSPARK’ın yaptığı savunmada vatandaştan 0-15 dakika içinde ücret almadıklarını da ifade ettiklerinin belirten Ağaoğlu, bu durumun vatandaş tarafından bilinmediğini kaydetti. Ağaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“İSPARK böylelikle kamuoyunun bilmediği İspark tabelalarında 0-60 dakika yazan sürenin doğru olan bölümünü açıklamış oldu. 0-60 dakika ikazını gören vatandaşlar 5 dakika için bile dursa 1 saatlik park ücretini ödüyor. Ondan sonra aracını park edebiliyordu. Tüketiciler adına, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve İSPARK Genel Müdürlüğü’ne resmi yazı ile müracat edeceğiz. Levhalarda 0-15 dakika arası ücretsiz olduğunu ifade eden yazı yazılmasını istiyoruz. İSPARK levhalarında bu uyarı yok.”

Aydın Ağaoğlu, durumun ortaya çıkmasının ardından yaşadığı bir olayı şöyle anlattı: “Durumu öğrendikten sonra, İSPARK’a ait bir park alanına aracımı park ettim. Yanıma yaklaşan görevliye 15 dakika içerisinde ayrılacağımı söyleyince para vermekten kurtuldum. Oradaki levhalarda da ücretsiz uyarısı yoktu. ‘Para ödemekten kurtuldum’ diyorum çünkü daha önce bu durumda birçok kez para ödedim.”

İSPARK: 0-15 DAKİKAYI YOĞUNLUK BELİRLİYOR

Yetkililer, otoparkın bulunduğu bölgenin yoğunluğuna göre 0-15 dakikanın bazı bölgelerde ücretsiz olduğunu belirtti. İstanbul Otopark İşletmeleri Ticaret A.Ş. ( İSPARK ) yetkilileri, 0-15 dakika arası parklanmanın her yerde ücretsiz olmadığını söyledi.

Rating: 10.0/ 10 (2 votes cast)

Rating: +2 (from 2 votes)15 dakikaya kadar park etmek ücretsiz, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AydınİstanbulRatingali ağaoğlu
Görüş Bildir