15 Bin Hükümlüye Tahliye Umudu

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

15 Bin Hükümlüye Tahliye Umudu

15 Bin Hükümlüye Tahliye Umudu

Yasayla, denetimli serbestlik tedbiri kapsamında cezanın infazıyla; hükümlülerin dış dünyaya uyumlarını sağlamaları, aileleriyle bağlarını sürdürmeleri ve güçlendirmeleri amaçlanıyor.
Ağır hastalık, sakatlık veya kocama hali Adli Tıp Kurumu'ndan alınan veya Adalet Bakanlığı'nca belirlenen tam teşekküllü hastanelerin sağlık kurullarınca düzenlenip Adli Tıp Kurumu'nca onaylanan bir raporla belgelendirilmesi gerekecek.
Adli para cezasının ödenmemesi nedeniyle, cezası hapse çevrilen hükümlülerin erken tahliye süresi, hak ederek tahliye esas alınmak suretiyle hesaplanacak.

Haberin Tamamı İçin:

Bebekli ve Küçük Çocuklu Hükümlüler

Sıfır-altı yaş grubunda çocuğu bulunan hükümlüler de aynı kapsama tabi olacak. Bu sayede, annelerinin yanlış davranışı nedeniyle cezaevlerinde büyümek zorunda kalan bebeklerin ve küçük çocukların mağduriyetinin giderilmesi amaçlanıyor.

Haberin Tamamı İçin:

15 Bin Hükümlüye Tahliye Umudu

Denetimli serbestlikle; koşullu salıverilmesine 1 yıl ve daha az kalan hükümlüler, cezalarının bir kısmını dışarıda geçirebilecek.
Çocuklu kadınlarla, hasta ve yaşlı hükümlüler de düzenlemeden yararlanabilecek.
Denetimli serbestlik, kapsamı genişletilerek yasalaştı.
İYİ HALLİ HÜKÜMLÜYE TAHLİYE YOLU
Açık cezaevlerinde bulunan, şartlı salıverilmelerine 1 yıl ve daha az süre kalan iyi halli hükümlülere talep etmeleri halinde denetimli serbestlik uygulanacak.
Çocuk eğitim evinde, toplam cezalarının beşte birini tamamlayanlar da koşullu salıverilmelerine bir yıl ve daha az zaman kala düzenlemeden yararlanabilecek.
KADIN HÜKÜMLÜLER
0-6 yaş grubunda çocuğu bulunan ve koşullu salıverilmesine 2 yıl veya daha az süre kalan kadın hükümlüler de kapsama dahil edildi.
AĞIR HASTA VE YAŞLI HÜKÜMLÜLER
Ağır hastalık, sakatlık veya yaşlılık nedeniyle hayatlarını yalnız idame ettiremeyen ve koşullu salıverilmesine 3 yıl veya daha az süre kalan hükümlüler de yasadan yararlanabilecek.
4 YOLLA DENETİMLİ SERBESTLİK
Denetimli serbestlik 4 şekilde uygulanacak. Hükümlüler; kamuya yararlı bir işte ücretsiz olarak çalıştırılabilecek.
Bir konut ya da bölgede gözetim altında bulundurulabilecek. Belirlenen yere gitmeyecek ya da belirli programlara katılacak.
ELEKTRONİK KELEPÇE
Şüpheli, sanık ve hükümlülerin toplum içinde izlenmesi, gözetimi ve denetimi elektronik cihazla da gerçekleştirilebilecek.
Denetimli serbestlik, yaklaşık 15 bin hükümlüye tahliye umudunu doğurdu.
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, her yıl ortalama 13-14 bin hükümlünün kanundan yararlanmaya devam edeceğini söyledi.
TRT Haber

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

TRTdenetimli serbestliktahliye
Görüş Bildir