Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

14 Yaşında Kurduğu Hayallerin Peşinden Giden Bir Adam

-
4 dakikada okuyabilirsiniz

14 Yaşında Kurduğu Hayallerin Peşinden Giden Bir Adam

14 Yaşında Kurduğu Hayallerin Peşinden Giden Bir Adam

O Türkiye'nin en büyük organizasyon şirketlerinden birinin başında... Aslen endüstri mühendisi olan Özgür İpekçi kafasına dank ettiği bir anda istifa ediyor ve işte hayalleri orada başlıyor...

14 yaşında kurduğu hayallerin peşinden giden ve Türkiye'nin sayılı organizasyon şirketleri arasında yer alan Unilife'ın kurucusu ve sahibi. Özgür İpekçi'yle alkol yasasından, Lana Del Rey'e, bilet satışlarındaki pahalılıktan, en garip sanatçı isteklerine kadar birçok konuyu enlemesine konuştuk. AskMen Türkiye sordu o yanıtladı! Bu yazın etkinlikleri hakkında biraz sizden bilgi alabilir miyiz?

En yakın organizasyonumuz 7 Temmuz'daki Maçka Küçükçiftlik Park'taki Lana Del Rey konseri. Uzun zamandan beri peşindeydik ve kovalıyorduk. Normal turne kapsamında ne yazık ki bir konser anlaşması yapmamız mümkün olmadı. 19 Haziran'da konser turnesi sona ererken biz çok ciddi bir teklif yaptık. Normal kaşesinin 2 - 2 buçuk katı kadar teklif yaptık.

Türkiye'deki bütün sağlam organizatörler bu konser için bastırıyorlardı ama herkes belli başlı bütçe sınırlarında geziyorlardı. Birçok firma hatta Lana Del Rey'i getiriyoruz dediler ama açıkcası Unilife olarak verdiğimiz tekliften sonra turne programı dışında İstanbul'a gelmeyi kabul etti. Onun dışında 14 Ağustos Gecesi Pitbull konseri Life Park'ta gerçekleşecek.

Lana Del Rey'i getirmenizin sebebi hit bir isim mi oluşu yoksa başka bir neden mi?

Bugüne kadar Unilife organizasyonlarının hepsinde başta kendi zevkim doğrultusunda hareket ettim. Türkiye'de görmek istediğim, gençliğimde sevdiğim veya yeni çıkan isimler oluşuydu. Ayrıca 2012'ye damgasını vurmuş bir isim oluşuydu.

Bir sanatçıyı takibe alma ve onu bünyenize katma süreci nasıl işliyor? Sanatçı ajanları nasıl çalışıyor?

Bu sektörde eğer sağlam referanslarınız, geçmişte gerçekleştirdiğiniz güçlü organizasyonlar yoksa ve dünyaca ünlü sanatçı menajerlik şirketlerinden referans alamıyorsanız istediğiniz kadar milyonları teklif edin, getiremiyorsunuz. Sanatçı herşeyin ötesinde kazandığı paraya bakıyor, ikincisi gittiği ülkede gerçekleştirdiği konserin kalabalığı, orda yapılan tanıtım gibi detaylara bakıyor. Ve işin profesyonelleriyle çalışmak istiyor.

Bu meslekte biraz kokuyu almak önemli. Artık buna ticari öngörü mü dersin trendleri takip mi dersin bilemiyorum ama bu gelişiyor bir zaman sonra. Ve o ismin Türkiye'ye gelince başarılı olacağını farkediyorsun.

Onun sonrasında yönetimiyle irtibata geçilerek turne programı soruluyor. Yalnız sektörde şöyle bir durum var; sanatçıların hiçbirinin kaşesi yok. Global anlamda bu sektör "Teklifin nedir?" mantığıyla ilerliyor. Sanatçının ülkene yakın bir turnesi varsa veya yaklaşacağını hissediyorsan ondan sonra fizibiletini ortaya koyup hakettiği bütçeleri teklif etmeye gidiyorsun.

Bu anlamda görüşmeleri siz mi yapıyorsunuz?

Birebir ben yapıyorum. Ofisimizde 15 kişi çalışıyor ama sanatçılara teklif aşaması ve anlaşmaları ben yapıyorum. Konser organizasyonlarında inandığım, bu işin iki bel kemiği var. Birincisi sanatçıyla kurulan ilişkilerdir ikincisi ise sponsorluk ilişkileridir.

Lana Del Rey 3 gün boyunca İstanbul'da

Lana Del Rey'in özel bir isteği var mı?

Henüz liste gelmedi. Turne kapsamında gelmediği için İstanbul'da 3 gün zaman geçirecek. Onun için güzel bir program hazırlıyor olacağız.

Bilet satışları nasıl gidiyor?

Şu anda 4 bini aşmış durumda. David Guetta'daki gibi bu etkinlikte de biletlerin sold out olmasını bekliyoruz. Yeni nesil artık konserlere para harcamaya başladı. Bu nesil ailelerinin onları küçükken götürdükleri canlı şovlarla büyüdüğü için alım gücüne kavuşunca konserlere geliyor.

Herkesin yakındığı noktalardan biri çok konser olması öte yandan da bilet fiyatlarının yüksek olması?

Bizim Lana Del Rey konserimizdeki bilet fiyatlarımızda yüksek açıkcası. Organizatörlerin elini kolunu bağlayan başlıca nedenlerden birisi vergisel faktörler. Avrupa'ya oranla çok daha yüksek vergiler ödüyoruz. Bizim KDV'miz %18'ken Almanya ve diğer ülkelerde ise %7. Bir taraftan sanatçının kaşesiyle ilgili stopaj vergisi var bir taraftan belediyeye ödemekle yükümlü olduğumuz vergiler. Bunun sonucunda ise bilet fiyatları yükseliyor.

Duruş olarak aslında baktığım kadarıyla biraz daha efsane isimler üzerinde ya da yeni dönem pop ve elektronik müzik yapan sanatçıları getiriyorsunuz? Bu özel bir politika veya strateji mi? (ÖRNK: Roxette, Cranberries, Scorpions, Pitbull, LMFAO, David Guetta)

Ben neye inanıyorum, açıkcası bir konser gerçekleştiriyorsan sadece belirli bir müziği veya seçilmiş bir kitleyi benimsemeyi kabul etmiyorum. Unilife bu anlamda açıkcası şaşırtmayı seviyor. Müzik evrensel ve müzik zevkime baktığım zaman Scorpions'ı da seviyorum Coldplay'i de öte yandan da Lana Del Rey'i keyifle dinliyorum.

Coldplay'e ciddi anlamda teklifler götürdük

Bu arada Coldplay dediniz? Herkesin beklediği isimler arasında.

Coldplay'in Avrupa turnesinde ciddi anlamda teklifler götürdük fakat bölgeden ve diğer ülkelerden teklifler gitmedikçe bu tarafa gelmiyorlar. Turne programı açıklandığı zaman yine tabii ki kapısında yatıp kalkacağız.

David Guetta'yı 2010'da biz getirmiştik. Dubai konseri iptal olunca son dakikada yetiştirebilmiştik. O günden beri David Guetta'yı Türkiye'ye getirmek istiyorum fakat getirebildiğim tarih 2013 oldu. Demin söylediğim gibi kapısında yatma tarifi gerçekten doğru.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

14 AğustosAlmanyaColdplayDubaiİstanbulKonserPassoligmüziktarifi
Görüş Bildir