14 Şubat Dünya Öykü Günü'nüz Kutlu Olsun!

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

14 Şubat Dünya Öykü Günü'nüz Kutlu Olsun!

14 Şubat Dünya Öykü Günü'nüz Kutlu Olsun!

Aynı günde iki farklı kutlama.

Aslında farklı değil, bağlı kutlama .

Dünya Öykü Günü’nün kurucusu Özcan Karabulut bakın bunu nasıl anlatıyor:

“Herhangi bir gün de olabilirdi ama neden 14 şubat olmasın ? Size şaşırtıcı gelebilir, Dünya Öykü Günü olarak 12 Eylül’ün olmasını öneren şair dostlarımız da vardı . Bu öneriyi kabul edemezdik, değil mi? Sait Faik, ‘Sevmek, bir insanı sevmekle başlar her şey’ diyor . Biz, ‘Paylaştıkça, çoğaldıkça bir anlam kazanır’ diye ekledik ve Sait Faik’in bu sözünden hareketle dünya öykü gününün kutlanacağı gün olarak 14 Şubat’a karar verdik . Ankara’da Kitapkurdu’nda ülkemizin dört bir tarafından gelen öykücülerimizle tartıştık ve bu günü benimsedik . Öyküyle, sevgiyle, Sevgililer Günü’yle birleştirilen bir gün oldu 14 Şubat . Öte yandan hiç de basit bir değerlendirme olmaz diye düşünüyorum, öykü bizim sevgilimiz aynı zamanda .

Özcan Karabulut’un 1996 yılında çıkardığı Düşler Öyküler dergisi, 1997 yılında Ankara Öykü Günleri’ni başlatmış . Bu da, Kasım 2003 ‘te 69 . Uluslararası P.E.N. Dünya Kongresi’nde onaylanan Dünya Öykü Günü’nü doğurmuş .

“İnsanı insan yapan düşleridir, siz yeter ki düş kurun ve düşünüzün peşinde koşun . Biz öykücüler bir düş kurduk ve düşümüzün gerçekleştiğini gördük . “ diyor Özcan Karabulut .

Otuz yıldır öykü yazıyor. Son olarak bir roman yazmış olsa da onun asıl alanı öykü . Öyküyle nefes alıp veriyor. Ona ‘Öykünün militanı’ da diyorlar, örgütçülüğünden dolayı . Öykü dergiciliğine de büyük katkı sağlamıştır. Bir çok öykü dergisinin kapandığı dönemde Dünyanın Öyküsü adlı dergiyi çıkartmış ve başarıyla yayınını sürdürmektedir .

Her insanın bir öyküsü vardır, yaşadığı sürece hatta öldükten sonra bile devam edebilen öykülerdir bunlar .

Öykülerimizi harcamayalım.

Dünya Öykü Günü’nüz kutlu olsun !

Nurten Demirel – blog.milliyet.com.tr

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ankarasevgililer
Görüş Bildir