132 Yıllık 'Ovit Tüneli' Projesinin Temeli Atıldı

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

132 yıllık rüya için ilk adım atıldı Anadolu Ajansı

132 yıllık rüya için ilk adım atıldı Anadolu Ajansı

AA - Başbakan Erdoğan, birçok bölgeyi birbirine bağlayacak kritik bir noktada yer alan Ovit Tüneli'nin temelini attı. Başbakan, Rize-Erzurum Karayolu'nun İkizdere-İspir bölümünde Ovit Dağı'nda yapılacak tünelin temel atma töreninde, asırlık bir beklentiyi, nesillerin umudunu, heyecanını, bölgede yaşayan herkesin yüreğini saran bir projeyi hayata geçirecek ilk adımı atıklarını söyledi.

Ovit Tüneli’nin, Başbakanlığı dönemindeki istisnai temel atma törenlerinden biri olduğunu belirten Erdoğan, şöyle devam etti:
''Çünkü bu temelini atacağımız proje sıradan bir ulaştırma projesi, yol satma projesi değil, Ovit Tüneli Rize'yi ve bütün Karadeniz'i, Kuzey Kafkasya'yı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya oradan Orta Asya ve İran'a bağlayacak önemli bir ulaşım güzergahının en kritik geçişini oluşturuyor. Karadeniz Sahil Yolu'nu İkizdere üzerinden İspir'e oradan da Erzurum'a bağlayacak bu önemli ulaşım güzergahı ticaretten turizme kadar her alanda bölgenin potansiyelini harekete geçirecek stratejik bir projedir. Bu güzergah Karadeniz'i Erzurum'a bağlayan diğer alternatif yollara, onlarla mukayese ettiğimizde Ovit Dağı geçişi yılın büyük bölümünde kar ve çığ tehlikesi sebebiyle kapalı kalmasından dolayı, etkin şekilde kullanılamıyor olmasından dolayı bu çok büyük önem arz ediyor.''
Başbakan Erdoğan, yaklaşık 3,5 yılda tamamlanması hedeflenen, bağlantı yollarıyla birilikte 17 kilometreyi geçen projenin maliyetini 800 milyon lira olarak açıkladı.
Erdoğan ayrıca 1880'li yıllarda Sultan İkinci Abdülhamit döneminde Ovit Dağı'nın tünelle geçilmesi konusunda düşünce ve proje taslakları olduğunu ifade etti ve '”Bugüne kadar bu düşünce bir türlü hayata geçirilemedi. Sultan İkinci Abdülhamit döneminde başlayan 132 yıllık bu projeyi hayata geçirmek her zaman olduğu gibi bize nasip oldu'' dedi.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım daha evvel proje ile ilgili yapmış olduğu açıklamada, tünelin Türkiye'nin en uzun, dünyanın da ikinci en uzun çift tüplü tüneli olacağını, Karadeniz ile Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesini birbirine bağlayacağını, bölge illeri arasında ticari ve kültürel irtibatı sağlayacağını ve Rize limanını dünyaya açacağını söylemişti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanBinali YıldırımErzurumİran
Görüş Bildir