13 Maddede "Kadınlar Niçin Savunma Sporu Öğrenmeli?" Sorusunun Cevabını Veriyoruz!

205PAYLAŞIM

Bugün evde, sokakta, işte, okulda kısacası her yerde binbir türlü tehlikeyle karşılaşan kadınların en elzem ihtiyaçlarından biri şüphesiz savunma sporlarında yetkin olmaktır. Başka bir deyişle, kadınların her alanda hayatlarını, bedenlerini ve haklarını savunmak için özsavunmaya ihtiyaçları var. Birçok savunma sporu öğrenildiğinde kadın yaşamının büyük ölçüde değişebileceği kuşkusuz. Zira kadınlar bedenleri ve zihinlerindeki yeni bir yapılanmayla hayatla daha farklı bir biçimde başa çıkmaya başlayabilirler. İşte, 13 maddede kadınlar niçin savunma sporu öğrenmeli!

1. Kadınlar için savunma sporu öğrenmek gündelik yaşamda kendini fiziksel olarak korumanın en etkili yollarından biridir; tacizden ve şiddetten korunmanın yollarından biri savunma sporundan geçer.

2. Her yerde karşılaşılması mümkün olan sözlü taciz, mobbing ve sindirme karşısında zihni, ruhu ve soğukkanlılığı korumada birebirdir. Savunma sporu size tehdit oluşturan kişiyi derin bir soğukkanlılıkla alt etme yöntemini öğretir.

3. Savunma sporu taciz karşısında kendinizi savunmayı öğrettiği gibi kapkaç vb. durumlarla da başa çıkabilmeyi öğretir.

4. Savunmanın en hayati etkilerinden biri özgüven inşa etmesidir. Gündelik yaşamında çokça psikolojik şiddete maruz kalan kadınlar için özgüven inşa etmek ve geliştirmek konusunda eşsiz bir destekçidir.

5. Bilhassa bazı şeylerin yalnızca erkekler için mümkün kılındığı coğrafyalarda savunma sporları kız çocukları için oldukça önemlidir. Zira küçük yaşlardan itibaren kendi gücünü ve yapabileceklerini görebilirler.

Elbette ki bu yalnızca kız çocukları için değil, kadın için de böyle. Savunma sporları neler yapabileceğinin görmenin en somut hallerinden biridir.

6. Savunma sporu bir kadına yalnızca kendini savunmayı öğretmekle kalmaz; iş/profesyonel yaşam gibi alanlarda da stresini azaltarak kendini disipline etmesine yardımcı olur.

7. Savunma sıfırdan inşa ettirdiği özsaygıyla bir kadının sağlıksız ilişkilerini ya da ilişkilerindeki sorunları görmesine büyük oranda yardımcı olur ve değişime gitmesinde kadını cesaretlendirir.

8. Savunma sporu hedef koyma ve kararlılıktır. Bu iki özellik bir kadının yaşamının her alanına başarı olarak geri dönecektir.

9. Savunma sporu aynı zamanda kadın dayanışması için de oldukça elzemdir. Savunma sporuna vakıf bir kadın ya da bir kadın eğitmen başka bir kadının cesaretlenmesi konusunda büyük rol oynar.

10. Savunma sporu gündelik yaşama yeni bir farkındalık kazandırır: Çevredeki hareketlere olan farkındalığıyla tacizi ve saldırıyı önceden görebilir. Ve elbette engel olmuş olur!

11. Savunma sporu bir kadının, hayatının büyük bir kısmında rol oynayacak, kendine yaptığı en büyük yatırımlardan biridir zira bu bir HAYAT SİGORTASIDIR!

12. Savunma sporu geliştirdiği özgüvenle, disiplinle, önlediği depresyonla ve başka birçok şeyle hayata karşı daha pozitif yaklaşmaya yardımcı olur.

13. Ve son olarak savunma sporları ataerkil dünyayla başa çıkmak için savaşçı bir ruh geliştirmeye büyük destek olur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cagdas-ogan

aga uğraşmayın bunlarla... bak yine diyorum, alacaksın elektrosok cihazını, vereceksin saldırganın billurlarına... sadece kendini değil, senden sonra ki kadınlarıda kurtarırsın

sinan-ozen

Taşımak yasak olmasa dediğin doğru :)

prettylittlepyscho

Öncelikle yaşım küçük büyük ihtimal yazacaklarımı da okumayacaksınız ama yine de yazayım. Ben 14 yaşındayım -ki bu yaş ortalamadan küçük- 5 senedir dövüş sanatlarıyla haşır neşirim. Ailem her zaman dövüş sanatları konusunda destekledi. Fakat aile büyüklerim her zaman karşı çıktılar. Hala daha basketbola gitseydin diyenler var. Ama benim hayattaki amacım kendimi korumak tepki alabilirim biliyorum ama o topu o potaya sokunca ne geçiyor eline? Ben spordan çok yaşam tarzı haline getirdim. Karate olmadan yaşayamazdım herhalde. Benim Dojom aynı zamanda ailem. Kendi yaşımda öğrencilerim var kendimden büyük öğrencilerimde var aynı zamanda. Çoğu geldiğinde hem kız hem de onlardan küçük olduğum için küçümsüyorlar fakat şöyle bir gerçek var ki teknik, bilgi ve tecrübe her şeydir. Diyeceğim şu ki asla ama asla dövüş sanatlarını cinsiyete, yaşa, bedensel ve zihinsel farklılıklara sığdırmayın. Çünkü kendini korumak herkesin hakkı.

sinan-ozen

Helal! :)

prettylittlepyscho

Çok teşekkürler :)

bayan-kahkaha

bence o anda akla fazla bir şey gelmez basacaksın şeyine tekmeyi

sinan-ozen

Tehlike anında sakin kalmakta çok önemli.

tipokit

mümkünse savunma sporundan önce "bağırma", "karşı çıkma" teknikleri de öğrenin. kaç arkadaşım varsa taciz olayını anlatan, hepsinin ortak noktası "ses çıkaramamış" olmak. korkmayın

futursuz

Bir gün evlat edinirsem, kesinlikle bir savunma sporuna hakim olmasını sağlayacağım. Ben de küçükken çok istemiştim ama bale daha çok yakışır demişlerdi, sonuç olarak baleye de gitmedim..

Görüş Bildir