13 Maddede Kadına Şiddeti Ekrana Yansıtan Efsane Dizi Sıdıka!

-

Sıdıka, Atilla Atalay'ın kitaplarındaki kurgusal karakteri Sıdıka'dan yola çıkılarak hazırlanmış ve 1997 yılında Show TV'de yayınlanarak herkesin sevgisini kazanmış bir karakter. Hasibe Eren'in canlandırdığı Sıdıka'yı yıllarca herkes severek izledi. İşte, 13 Maddede Kadına Şiddeti Ekrana Yansıtan Dizi Sıdıka!

1. İlk andan itibaren Sıdıka'nın yaşamı dört duvara sıkıştırılır; dış dünyayla herhangi bir bağ kurmasına asla müsade edilmez!

2. Çünkü dış dünya ailesi için kesinlike tehlikeli bulunur! Erkek egemen sistem en iyisinin Sıdıka'nın evde oturması olduğunu söyler, peki asıl tehlike evde başlıyorsa?

Ve dışarısı daha güvenliyse?

3. Kahkaha atması yasaktır Sıdıka'nın. Camdan kafasını çıkarması da! Okuyup öğrenmesine de kat'i surette izin verilmez, tehlikeli bulunur zira. Bunlar sonucunda her zaman tehdit edilir.

4. Aşağılanmalara, alaycı laflara, hakaretlere maruz kalır!

5. Sadece bunlarla da kalmaz Sıdıka. Şiddet görür, dayak yer!

6. Ev içinde de olsa yaşamaktan vazgeçmek istemez. Neşelenmek, gülmek, okumak, konuşmak ister. Her daim sindirilir.

7. Ailesinden gördüğü fiziksel ve psikolojik şiddetin yanında, ev dışarısından da ardı arkası kesilmez şekilde taciz edilir Sıdıka!

7. Ailesinden gördüğü fiziksel ve psikolojik şiddetin yanında, ev dışarısından da ardı arkası kesilmez şekilde taciz edilir Sıdıka!
7. Ailesinden gördüğü fiziksel ve psikolojik şiddetin yanında, ev dışarısından da ardı arkası kesilmez şekilde taciz edilir Sıdıka!

Ama onlarla da kendine has yöntemleriyle mücadele etmeyi bilir!

8. Hayaller konu komşunun, geleneksel düzenin gözüne batar. Herhangi bir şeyi hayal etmesine asla müsade edilmez Sıdıka'nın!

O yine de hayal etmekten de vazgeçmez, okusa Madam Küri olup Sıdıkanyum elementini bulurdu kendi deyişiyle.

9. Zaman zaman abisi Samim'in de baba şiddetine maruz kaldığına tanık olmuş olsak da Samim yine de imtiyazlıdır. Dışarıda bir hayatı, arkadaşları ve kendi çapında hobileri vardır. Çünkü o erkektir!

10. Destek beklediği annesi Safiye'ye kızsa da fazla suçlayamaz Sıdıka. Çünkü onun da bu ataerkil düzen içerisine hapsolmuş olduğunu ve aynı şiddete onun da maruz kaldığını bilir.

11. Sıdıka'nın hayatına biçilen rol; önce evinin kızı sonra da kocasının karısı olmaktır! Ötesi bir yaşam ailesi için pek mümkün görünmez.

12. Yine de vazgeçmez, geri dönmez Sıdıka! Yaşamaya, gülmeye, sevmeye, hayal etmeye, konuşmaya ve mücadele etmeye devam eder.

13. Başlı başına bir yaşam, yaşamdan vazgeçmeme mücadelesi Sıdıka! Hayatının, haklarının, sahip olduğu ve olması mümkün her şeyin farkında olup onları kazanmak için inatçı bir duruş! Kimisini bildiğimiz, kimisini bilmediğimiz binlerce farklı hikâyenin kahramanı kadın gibi.

Bu erkek sistem karşısında hiçbir kadının kirpiğinin yere düşmemesi dileğiyle! 💜

Onedio Yaşam'ı Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tc-ahmet-ozan-sen

Bir bölümde de "babam beni yine döverse Yekta Güngör Özden'e kadar giderim (dönemin AYM Başkanı)" demişti de annesi önce "baban üçünü de döver" demişti, sonra anlatmıştı "yeni evliyken bir gün Zekeriya bana sopayla vurdu diye polise gittiydim. Komser babana nasihat etti bana da başkası olsa ağzına sıçardım ama kocanla arana girmem dedi, Zekeriya'nın bana vurduğu sopasını sobada yaktı bizi de yolladı dışarı. Bir kere de anneme gitmiştim dayak yiyince, anneannen de koca hem sever hem döver kızım dedi yaralarıma tentürdiyot sürüp geri yolladı. Aile arasına kimseleri sokamazsın Sıdıka"... Birkaç ayrı diyaloğu paçal ettim aslında, bu olay birkaç ayrı diyaloğta geçerdi.

kutudakikeci

Eskiden dizilef vardı. Eskiden insanlar vardı. Eskiden hayat vardı ulan

ohannesburg

Burada Samim'in karate hocası adamdır

yusuf-sari7

Sıdıka, bir demet tiyatro, kaygısızlar, bizimkiler.en son babalar duyar, ferhunde hanımlar vs vs . Şimdi nerde böyle kaliteli yapımlar

corpse-bride

ayyy lise yıllarım :) kadınlar ezılmesın dıye okuduk ama dönem ve toplumun istekleri yine ezdi geçti bizi :(

Görüş Bildir