Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

1283 Polis Şikayet Edildi 144 Polise Ceza Verildi

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

1283 Polis Şikayet Edildi 144 Polise Ceza Verildi

1283 Polis Şikayet Edildi 144 Polise Ceza Verildi

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in CHP İstanbul Milletvekili Sedef Küçük ve Bağımsız İstanbul Milletvekili Levent Tüzel’in soru önergelerine verdiği yanıt, son olarak Ahmet Koca ve Murat Şalcı adlı vatandaşların dövülmesi olayı ile gündeme gelen İstanbul polisinin, 10 yıllık “işkence ve kötü muamele” bilançosunu gözler önüne serdi.

2012’DE 14 POLİS HAKKINDA SORUŞTURMA

Şahin’in verdiği bilgilere göre, 2002’den 2012 yılı başına kadar yaşanan olaylar çerçevesinde İstanbul Emniyet Müdrülüğü kadrosunda görev yapan 1283 hakkında kötü muamele, işkence ve hak ihlali suçlarından dolayı şikayet başvurusu yapıldı. Yapılan soruşturmalar sonucunda bu nedenle cezai yaptırım uygulanan polis sayısı ise 144 oldu.

Bakan Şahin, 2012’nın ilk 7 ayı itibariyle de 14 personel için haklarındaki şikayet nedeniyle inceleme başlatıldığını belirterek, bunlarla ilgili soruşturmaların sürdüğünü bildirdi.

Bakan Şahin, CHP’li Küçük’ün yol verme tartışması nedeniyle Ahmet Koca adlı vatandaşı ailesinin gözüönünde döven polislerle ilgili ne tür işlem yapıldığına ilişkin önergesine verdiği yanıtta, 18 Haziran’da meydana gelen olay nedeniyle olaya müdahale eden 7 polis memurunun 20 Haziran’da Valilik onayı ile haklarında idari yönden yürütülen soruşturmanın selameti açısından görevlerinden uzaklaştırıldıklarını bildirdi. Bakanlığı’nın 7 memurla ilgili yürüttüğü soruşturmanın devam ettiğini belirten Bakan Şahin, olayla ilgili tarafların birbirlerinden şikayetçi olduklarını ve konunun savcılığa intikal ettirildiğini bildirdi.

"ZOR KULLANMA YETKİSİ KULLANILDI"

Bakan Şahin, Küçük’ün sözkonusu olayda polisin uyguladığı şiddetin Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu’na uygun olup olmadığına ilişkin sorusuna ise, “Polis Vazife ve Selahiyetleri Kanunu hükümleri gereğince zor kullanma yetkisi kullanılmıştır” yanıtını verdi. Bakan Şahin Ahmet Koca’nın dövülmesi olayıyla ilgili CHP’li Tüzel’e gönderdiği yanıtta ise, “Ahmet Koca isimli şahsın görevlilere sözlü ve fiili mukavemette bulunması neticesinde bahse konu olay yaşanmıştır” bilgisini verdi ve Koca’nın Kürtçe konuştuktan sonra şiddete maruz kaldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Cumhuriyet Halk PartisiİstanbulPolisolay
Görüş Bildir