12 Maddede Zeytin Ağacı mı Termik Santral mi?

 > -

Termik santralin geliştirilmesi için kesilen 6000 bin zeytin ağacı, "Türkiye'nin gelişmesine 200-300 ağaç engel olamaz" diye savunulunca aklımıza bu geldi.

1. Yaprağından kozmetik ürünü, meyvesinden kahvaltılık ve yağ elde edilen zeytinin, çekirdeğinden de kışlık yakacak elde edilmesiyle her parçası çöpe gitmeden değerlendiriliyor.

Termik santralin bacasından atılan gazların etkisiyle evcil hayvanların verimi azalır, kara ve sulardaki yaban hayvanlarının sayısında azalma olur.

2. A, D, E ve K vitaminleri açısından çok zengin olan zeytin, aynı zamanda kalsiyum kaybını engellemektedir.

Termik santrallerin bacalarından çıkan kükürt, azot ve karbon oksitleri havada su buharı ile birleşerek asit yağmurlarını oluştururlar.

3. Zeytin mide asitliğini azaltarak Gastrit ve Gastroduodenal ülserlere karşı koruyucu özellik taşımaktadır.

Uçucu külleri tutmak için bacalarına takılan filtreler çoğu kez yetersiz kalır ve atmosferi kirletir.

4. Karaciğeri korur, Antioksidandır.

Ormanların azalması ve toprağın çoraklaşması sonucu oluşan erozyon büyük miktarlarda  toprak kaybına neden olur.

5. Kalın bağırsak, prostat, mide ve pankreas kanserine yakalanma riskini azaltır.

Termik santraller soğutma, buhar elde etme ve temizleme gibi çeşitli amaçlarla su kullanmakta ve tüm bu işlemler sonucunda tonlarca atık su oluşturmaktadırlar.

6. Zeytin yaprağı bol miktarda "Kalsiyum Elenolate" içermektedir, bu madde virüs, bakteri ve mantarlara karşı oldukça etkilidir.

Termik santral küllerinin toplandığı alanda (kül depolarında) oluşan Radon gazı (Ra222) havaya ulaşmaktadır. Bu küllerin üzeri toprakla örtülse dahi toprağın gözeneklerinden geçen Ra222 havaya karışır.

7. Dünya üzerinde yaşı 2.000den fazla olan çok sayıda zeytin ağacı bulunmaktadır. Yaş olarak başka örneği olmayan bu ağaçlar yapılan bilimsel çalışmalarda uzun ömre örnek teşkil etmektedir.

Ra222 3.8 günlük bir süre içinde Polonyum’a (Po210) ve aktif kurşuna (Pb210) dönüşebilmektedir. Bu nedenle kül yığınları çevreye radyoaktivite yayar. Bacadan atılan maddelerin içinde belki de en önemlisi, linyitte bulunan ve yanma ile açığa çıkarak etrafa yayılan uranyumdur. Küllerdeki uranyum da ayrı bir sorun yaratmaktadır.

8. Ortalama 850 zeytinyağı fabrikasıyla Türkiye, dünyada zeytinyağı üretiminde 5. sırada yer alıyor.

Termik santrallerin etkileriyle ortaya çıkan orman ölümlerinin insan sağlığını ne derece olumsuz etkilediğini tahmin etmek pek zor değildir.

9. Oleuropeitt maddesi zeytin yaprağında, bolca bulunmaktadır. Bu madde zeytin ağacını hastalık ve zararlılardan korumaktadır. Modern tıp bu maddeyi tıp alanında da kullanabilmek için çeşitli çalışmalar yapmaktadır.

Termik santral sebebiyle zarara uğrayan alanda gaz etkisinin geçmesi ile yeniden ormancılık üretimine geçilmesi için büyük bir çaba ve maliyet gereklidir.

10. Çocuklarda sağlıklı diş gelişiminin tamamlanmasına yardımcı olur.

Orman rejimi içine giren ve fakat çeşitli nedenlerle aşınmaya uğrayan toprakların korunması ve özelliklerinin iyileştirilmesi bir hayli güç ve yüksek maliyetlidir.

11. Ülkemizde dünya zeytin yağı üretiminin %7 si yapılmaktadır. Bunun %2'lik kısmı bizlerin tüketimine yetmektedir.

Arazi gelirlerinden yoksun kalmaktan doğan zarar orman ölümü ile üretimden uzaklaşan arazinin zarar süresince sağlayabileceği gelirden mahrum oluşur.

12. Hücreleri yeniler böylelikle yaşlanmayı geciktirir ve ömrü uzatır.

Ağaçların henüz olgunlaşmadan kesilmesine sebep olur.

Tarım Arazileri ve Gıda Koruma Kamu Spotu-1

Tarım Arazileri ve Gıda Koruma Kamu Spotu-2

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
huseyin-onal

artık elekrk yerinede zeytnyagından gaz lambası kullanırsınz hatta km bilr buz dolabını bile çalştırabilrsnz!

Gizli Kullanıcı

ağaç daha iyi amk santal bok gibi...

gulenadam

Yazık günah ya :( için parçalanıyor böyle haberler görünce, abi ne istiyorsun ağaçlardan farklı alana yap illa yapacaksan yer mi yok gidiyorsunuz zeytin ağaçlarının olduğu kesime yapıyorsunuz ayıptır ya.

takat

Devlet zeytin yemeyi yasaklamış gibi hazırlanmış.Ağaçların kesilmesini bende istemezdim hatta o köyün muhtarının demesine göre santral 1 kilometre kaydırılarak yapılsaymış bu kadar zeytin kesilmeyecekmiş.Böyle bir imkan varsa ve yapmadıysalar emrine verene de göz yumana da yazıklar olsun.

cihan-c.

Aşağıdaki yorumum hakkında tepki gösterebilirsiniz, kendinize göre haklısınızdır da. Ama lütfen saygılı olalım. Biz Gezi'de kim için direndik? Kim için gaza boğulduk, coplandık, tomalardan su yedik? Bu halk için. Gezi sırasında Yırca Köyü sakinlerinin hakkımızda ne düşündüğünü çok merak etmiyorum çünkü biliyorum ki; bizler, onlar için kominist, ateist, vandal vs. idik. Yukarıda da dediğim gibi; direnişimizin sebebinde -halk dahilinde- Yırca köyü sakinleri de vardı. Şimdi ise iyi olmuş demiyorum ama müstehak diyorum ve yanlarında olmayı reddediyorum. Bir müsibet, bin nasihatten iyidir. Ağaçlara, köylülere tabiiki üzülüyorum ama bunları çekmeleri gerektiğini düşünüyorum gözlerinin açılması için. Ne ara bu hale geldim; yazıklar olsun bana ve beni bu hale getirenlere.. (2)

Görüş Bildir