Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

12 Madde ile Yaşınız İlerledikçe Zaman Daha Hızlı Geçiyormuş Gibi Hissetmek ve Nedenleri

 > 
6.5bPAYLAŞIM

Yaşınız ilerledikçe saatler ve günler normal geçerken yıllar sular seller gibi akıp geçtiğini hissediyorsanız bir nedeni var.

Kaynak: 1 | 2 | 3 | 4

1. Çocukken akrabaların ne kadar büyüdüğünüzü söylemelerini garipserken şimdi siz aynısını çocuklar için söylüyorsunuz.

Akrabanızın bebeği sanki birkaç ay içinde bambaşka bir çocuk oluvermiştir, oysa aradan sandığınızdan daha fazla vakit geçmiştir.

2. Yapılacaklar listeniz o kadar çok birikiyor ki aklınızı sürekli meşgul ediyor ve ister istemez zaman yetmezliğinden ertelemek zorunda kalıyorsunuz.

Bu ay bütün sorumluluklarınızı bitireceğinizi düşünürken diğer ay gelip çatıyor, zaman yine uçup gitmiş gibi hissediyorsunuz.

3. Geçtiğiniz pazar gününün, hatta ondan önceki pazarın da ne çabuk geçtiğini düşünüyorsunuz.

Gelecek pazar gününün de hızla geleceğini biliyorsunuz.

4. Bir yıl önce ölen ünlü birinin ölüm yıldönümü geldiğinde "o kadar olmuş mu yaa" diye tepkiler veriyorsunuz.

Birkaç ay olmuş gibi geliyordur ancak aradan koca bir sene geçmiştir.

5. İçinde bulunduğunuz yaşa henüz tam anlamıyla alışamamışken kendinizi yeni yaşınıza girerken buluyorsunuz.

"Demek 25 oldum." derken bir bakmışsınız ki 26. yaşınızı doldurmak üzeresinizdir.

6. Peki, bütün bunların nedenleri nelerdir?

Zaman geçsin, gün bitsin ama hayat bitmesin diye düşünüyorsunuz. Çünkü bir şeyleri unutmak ya da bir şeylere ulaşmak amacındasınız. Böyle bir hayata devam ettiğiniz sürece yıllar sonra zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacak olmanız çok doğal.

7. Çocukluk yıllarının dolu dolu hatırlanmasının nedeni, o yıllarda her yaşadığınız olayın bir ilk deneyim olmasındandır.

Beyniniz ilk kez karşılaştığı olayları daha akılda kalacak şekilde kaydeder. Yetişkinlik döneminizde deneyimleriniz azaldıkça benzer olayları hatırlanmaya değer bulmuyorsunuz. Şöyle geriye dönüp baktığınızda çocukluk yıllarındaki anılar ağır basıyor, yetişkinlik dönemindekiler detaylı ve baskın bir şekilde hatırlanmadığı için zaman hızla geçiyormuş gibi hissediyorsunuz.

8. Bunun çözümü ise rutinliği elden geldiğince azaltmak ve sürekli yeni deneyimler yaşamak olacaktır.

Bu rutinliğe sebep olan şey aslında toplumsal sistemdir. Aklınız fazlasıyla doludur; bir yandan işiniz ya da okulunuz, aile hayatınız, gündemdeki olaylar, hobileriniz derken her şey bir döngüye girer ve sıradışı şeyler yapmaya fırsat bulamaz olursunuz.

9. Yetişkinlik döneminde aslında zamanın bir an önce geçmesini de istersiniz.

Finaller bitse de rahatlasam, şu okuldan mezun olsam da kurtulsam, askerlik bitse de artık bir işe başlasam, bir an önce terfi etsem derken tam da istediğiniz gibi zaman hızla geçiyordur. Bir yandan zamanın geçmesini isterken bir yandan da yılların geçmemesini istersiniz. İşte önemli olan da bu noktada. Amaçlarınız için zamanın geçmesini istiyorsunuz ancak ölüme yaklaşmamak için de zaman geçmesin istiyorsunuz.

10. Rutin yaşayan insan ile dolu dolu yaşayan insan arasındaki zaman farkı nedir?

Rutin yaşayan insan gün içinde çok fazla sıkılır ve günün bitmediğinden şikayet eder. Dolu dolu yaşayan kişi ise o günkü yaşadıklarından keyif aldığı için gün onun için çok hızlı geçer. Fakat bu iki tip insanın son bir yılını ele aldığımızda işler tersine dönüyor ve durumun net sebebi ortaya çıkıyor. Rutin yaşayan kişi son bir yılına baktığında kayda değer bir şey yapmadığı için zaman çok hızlı geçmiş gibi gelirken, dolu dolu yaşayan kişi için o yıl daha uzun sürmüş gibi gelir.

11. Bu 'algılama' sadece zaman için değil, fiziksel büyüklükler için de yaş ile beraber değişmektedir.

Mesela; küçükken ilkokulunuzun bahçesi çok büyük gelirken, uzun yıllar sonra orayı gördüğünüzde sanki daha küçük gibi gelir.

Bunun sebebi gayet nettir; şimdiki fiziksel büyüklüğünüzle oransal değişme o bahçeyi daha büyükmüş gibi algılamanıza neden olur. Çocukken zamanın daha yavaş, şimdi daha hızlı geçtiğini düşünme nedenlerinizden biri de budur. 7 yaşındayken yaşanan 1 yıl, hayatınızın 7'de 1'idir; 25 yaşındayken ise 25'te 1'idir. '1 yıl'ı algılama şeklimiz bu yüzden de değişiklik gösterir.

12. Bu hissi yaşamak istemiyorsanız yapmanız gereken daha minimalist yaşamaya çalışmak olacaktır.

Gereksiz fazlalıkları atıp yerine değerli şeyleri koyduğunuzda ânı yaşamanın güzelliğini fark edeceksiniz.

Eğer hafta sonu tatilinizin yavaş geçmesini istiyorsanız gününüzü evde televizyon karşısında geçirmeyin. Yeni şeyler deneyin. Pazar gecesi dönüp baktığınızda o iki günün eskisine göre uzun geldiğini göreceksiniz.

Günümüzde haberler, espriler, olaylar, insanlar fast food gibi hızla tüketiliyor. Böyle olunca da haliyle biraz hazımsızlık yapıyor.

Bir sözle noktalamak gerekirse; "Hayatının bir dakikasını boşa harcamaya cüret edebilen biri, hayatın değerini anlamamıştır." / Charles Robert Darwin

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
baris-kocer

harikaydı bu bundan yıllar yıllar öncesini söylerler yada sagdan soldan kitaplardan okurumda eskiden zaman uzunmuş yıllar uzunmuş insanlar yüz yıllarca yaşarmış şimdi ise ahir zamandayız yıllar ay gibi aylar hafta gibi haftalarda gün gibi geçiyor daga bir şeyi tam anlamıyla düşünemezken sonuca varamazken bir başka şey çıkıveriyor karşımıza.

bepanthen

Bunu hazırlayan da 25 yaşın büyük olduğunu zannediyor. Yazık... :)

dilara-cinarel

ben de öyle sanıyordum hatta işyerinde bu konuda tartışmıştım :D

osuran-boga03

ilhan iremi tanısan böyle galeri yapmassın

efc

Hmm mantıklı.

degiiisik

geçen gün yaşı mı sordular hiç düşünmeden 18 dedim sonra 5 dk geçti a dedim ben 21 yaşındayım:)) hala anlayamıyorum zaman hakikaten bu kadar hızlı mı biz mi yanlış ve eksik yaşıyoruz.

Görüş Bildir