'12 Eylül Darbesi PKK'nın Tek Varlık Nedeni'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

12 Eylül Darbesi PKK'nın Tek Varlık Nedeni

12 Eylül Darbesi PKK'nın Tek Varlık Nedeni

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu bünyesindeki 12 Eylül Darbesi Alt Komisyonu, Kürt siyasetçi ve yazar Güçlü'nün görüşlerini yazılı olarak aldı.

Güçlü, terör örgütü PKK'nın da 12 Eylül'ün hazırlanmasında ve bugüne kadar sürdürülmesinde sorumlu olduğunu söyledi. 12 Eylül darbesinin PKK'nın tek varlık nedeni olduğuna dikkat çeken Güçlü, örgütün 12 Eylül diktatörlüğünün sorumlularının yargılanması konusunda istekli olmadığını vurguladı.

İbrahim Güçlü, 12 Eylül Darbesi Alt Komisyonu Başkanı Naci Bostancı ile görüştü. Cihan Haber Ajansı (Cihan) muhabirine konuşan Güçlü, Bostancı'nın kendisine 'Faili Meçhulleri Araştırma Komisyonunda verdiğiniz bilgilerden ve yaptığınız açıklamalardan, özellikle 12 Eylül darbesi'nin yapılış nedenleri ve hazırlanmasını ilgilendiren önemli bilgiler vardı. Bu görüşlerinizi göz önüne alarak sizi dinlemeyi istiyorduk. Ama ne yazık ki o kadar kişiyi dinlemek zorunda kaldık ki dinlenecek birçok kişiyi dinleme olanağımız da Komisyonun çalışma süresi açısından mümkün olmadı. Eğer Komisyonun çalışma süresi uzatılırsa sizi de dinleyeceğiz. Ama en azından yazılı görüşlerinizi bize iletmeniz yararlı olacaktır. Hazırlanacak raporda göz önüne alınacaktır.' dediğini aktardı.

Güçlü, komisyona 12 Eylül'le ilgili yazılı beyanatta bulundu. Kürtlerin darbeler döneminde kitlesel olarak, toplumsal bütün kesimleri içine alacak şekilde gözaltı, tutuklama, işkence görme, cezalandırılma muamelesine tabi tutulduğunu anlatan Güçlü, kendisinin de bir Kürt vatandaşı olarak 12 Mart 1971, 12 Eylül, 28 Şubat darbelerinden doğrudan zarar gören bir kişi olduğunu ifade etti.

Türkiye'deki tüm askeri darbelerin nedeninin 'Kürtçülük-bölücülük, şeriat-siyasi İslam, komünizm-anarşizm-diğer muhalif düşüncelerin kendilerini örgütlemesi; mevcut devlet-askeri iktidarın tehlikeye düşmesi; bu tehlikenin bertaraf edilmesi' olarak gösterildiğini belirten Güçlü, darbelerin tehlikeye düşmüş ve bozulan kurulu-müesses düzenin yeniden kurulması yani faşizmin kurumlaştırılması ve içselleştirilmesi, gelişmelerin devleti yöneten elitin tayin ettiği sınırların dışına çıkmaya başlamasının ve halkın daha çok söz sahibi olmaya başlamasının önüne geçilmesi, Kemalist iktidar gücünün kendisini tehlikede görmesinin engellenmesi için gerçekleştirildiğini ifade etti.

'PKK ELİYLE ÖNCELİKLE SÖZDE EN SAKINCALI KÜRTLER ÖLDÜRÜLDÜ'

Darbelerin hazırlanması ve koşullarının oluşturulması için özel plânlanmış çalışmalar yapıldığını anlatan Güçlü, 'İç çatışmalar körüklenmiş,sağ-sol ve alevi-suni çatışması yaratılmış, Kürt isyan provaları yapılmıştır. Bunun için de gladio niteliğindeki kontr-gerilla, Askeri Harp Dairesi, JİTEM gibi gizli örgütler kullanılmış, değişik nitelikteki muhalefet örgütlerinin içine sızılmış ya da muhalefet içinde doğrudan devlet örgütleri kurdurulmuş, olaylar ve çatışmalar geliştirilmiştir. 12 Eylül 1980 Darbesi, 12 Mart 1971 askeri darbesinin bitirmediği işleri kökten bitiren, Meclisi fesheden,siyasal partileri, işçi sendikalarını, sivil toplum kuruluşlarını kapatan, askeri faşist diktatörlüğü her yönüyle hissettiren bir diktatörlük oldu. Bu nedenle, 12 Eylül darbesinin hazırlanması da daha kapsamlı ve daha kanlı oldu. Kapsamlı sağ-sol, alevi suni çatışmaları bu dönemde oldu. Maraş'ta, Çorumda, Sivas'ta alevi katliamları gerçekleşti. Türkiye genelinde binlerce sağcı-solcu genç, aydın; Kürdistan'da Kürt katliamı gerçekleşti.' dedi.

PKK eliyle öncelikle sözde en sakıncalı Kürtlerin öldürüldüğünü belirten Güçlü, terör örgütünün öldürmelerine ilişkin bilgi verdi. '12 Eylül'e gelindiği zaman katledilen binlerce Kürt, gözaltına alınan ve işkencelerden geçirilen on binlerce Kürt, binlerce tutuklu Kürt, on binlerle ifade edilecek Kürdün göçü bilanço olarak karşımızdaydı.' diyen Güçlü, 12 darbesinden sonra ki bilançoya bakıldığı zaman karşımıza bir dehşet tablosu çıktığını ifade etti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AleviAydınDarbeKahramanmaraşTerörTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir