1100'e Yakın Kitap ve Yayın Yasak

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

1100'e Yakın Kitap ve Yayın Yasak

1100'e Yakın Kitap ve Yayın Yasak

1100'e yakın kitap ve süreli-süresiz yayın üzerindeki yasak kararı, 5 Ocak tarihine kadar yasağın devamı niteliğinde bir karar alınmaması halinde kalkacak.

Bakanlar Kurulu veya Ankara mahkemelerinin toplatma, yasaklama veya dağıtım ve satışını engelleme kararı verdiği kitap ve dergiler, 5 Ocak'a kadar yasakların devamına yönelik bir kararın alınmaması halinde yasak olmaktan çıkacak.

Dünya atlası da yasaklı yayınlar arasında

İMC 'nin haberine göre, yasaklanan yayınlar arasında, Demokrasi Risalesi (Yaşar Kaplan), Kürt Aydını Üzerine Düşünceler (İsmail Beşikçi), Kurtuluş Savaşı Destanı (Nazım Hikmet), Makaleler (Sultan Galiyev), Komünist Manifesto (Karl Marx), Vur Emri (Abdurrahim Karakoç), Devlet ve İhtilal (Vladimir İliç Ulyanov Lenin), Türkiye'de İnsan Hakları Panoraması, National Geographic Atlas of the World, Bolşevik Partisi Tarihi (Josef Stalin), Çetenin Kimliği (Salman Yüksel), Dersim Türküleri, Azizname (Aziz Nesin) gibi kitaplar bulunuyor.

453 kitap "yasak"

Yasaklı yayınlar listesinde, 31 Aralık 2011 tarihine kadar haklarında yasaklama kararı verilmiş 453 kitap ve 645 gazete, dergi, broşür, pankart bulunuyor. 5 Temmuz 2012'de yürürlüğe giren ve "3. Yargı Paketi" olarak bilinen kanunun 78. maddesiyle Basın Kanunu'na eklenen geçici madde çerçevesinde, altı ay içinde ilgili bu yayınlarla ilgili "yasakların devamı niteliğinde" bir karar alınmaması halinde yasaklar hükümsüz kalacak. Altı aylık süre 5 Ocak 2012'de doluyor.

Yasak kararı devam etsin istediler

Güvenlik Şube Müdürlüğü'nün koordinasyonunda İstihbarat Şube ve Terörle Mücadele Şube müdürlüklerinin katılımıyla kurulan bir komisyon, 67 kitap ve 16 gazete ile dergi üzerindeki yasak kararının devam etmesi yönündeki görüşünü ilgili savcılığa iletmişti. Terörle Mücadele Kanunu'nun 10. maddesiyle görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nin yasaklı yayınlar üzerindeki incelemesini sürdürdüğü bildirildi.

Sol Haber

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraBakanlar KuruluKitap
Görüş Bildir