11 Oda Resmen Bakanlığa Bağlandı

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

11 Oda Resmen Bakanlığa Bağlandı

Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararı ile 11 meslek odasının idari ve mali denetimi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlandı.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı 11 odanın idari ve mali denetiminin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlanmasıyla ilgili Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.
Resmi Gazete’de yayınlanan bakanlar kurulu kararında şöyle denildi.
“Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğine bağlı Çevre Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, İç Mimarlar Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Jeofizik Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası, Makina Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası, Peyzaj Mimarları Odası ve Şehir Plancıları Odası üzerinde idari ve mali denetim, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılır.”
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı konuyla ilgili açıklamasında TMMOB ve bağlı odalarının yönetim kurulu kararları ve uygulamalarının üyenin denetimine her zaman açık olduğunu vurguladı.
“TMMOB ve odaların her türlü karar ve uygulaması için her zaman hukuki yollar da açıktır ve yargı denetimi vardır.
AKP’nin 12 Eylülcülerin bile uygulamadığı KHK’yi bugün gündeme getirmesinin nedeninin biz iyi biliyoruz: Bağlı odalarımızın bilimin yol göstericiliğinde yürüttükleri insandan, emekten, haktan, hukuktan, adaletten yana çalışmalarını engellemenin ön hazırlığını tamamlamak.”

“Sırada 12 oda daha var”

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar da benzer bir vurgu yaptı ve odaların idari ve mali işleyişinin şeffaf ve üyelerin denetimine tabi olduğunu söyledi.
“İşleyişimiz, bütün şeffaflığıyla basılı çalışma raporlarımızda ve web sitelerimizde yer almaktadır. İşleyişimiz, ülkemizin genel bütçesi ve kamu kurum ve kuruluşlarının mali harcamalarının Sayıştay denetiminden kaçırıldığı gibi kaçırılmamaktadır.
Odamızın ve odalarımızın kararnamelerle değil öz üye gücü ile yönetilmeye devam edileceğini, bu vesileyle kamuoyuna açıklarız.”

Bianet

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBakanlar Kuruluweb
Görüş Bildir