Görüş Bildir

11 Fotoğraf ile Ekizce Yaylası'nda Bir Yılda Yok Edilen Sedir Ormanı

Anasayfa > Gündem

Antalya'nın sembol çiçeği şakayıkın doğal yaşam alanı, sedir ormanlarıyla kaplı Ekizce Yaylası'nda 1 yıldır çalışmalarını sürdüren mermer ocağı, Sarıçınar Dağı'nı kaplayan sedir ormanını yok etti...

Ekizce Yaylası, 45 kilometrelik uzaklığıyla Antalya'ya en yakın sedir ormanlarını bulunduğu bölge.

Konyaaltı İlçesi Hisarçandır Mahallesi'ne bağlı yayla, aynı zamanda dünyanın farklı ülkelerinin botanik zenginliklerini kuracakları ülke bahçelerinde göstereceği uluslararası botanik fuarı EXPO 2016 Antalya'nın sembol çiçeği olarak belirlenen şakayıkın da doğal yaşam alanı.

Ancak bölgede geçen yıl devletin verdiği izinle mermer ocağı kuruldu.

Mermler ocağının bölgede 1 yıl içinde yarattığı tahribatı, değişimi arkeoloji turları düzenleyen Equinox Travel Genel Müdürü arkeolog Ümit Işın fotoğrafladı.

5 Ocak 2015 tarihli ilk fotoğrafın Ekizce Yaylası'nda mermer ocağı şantiyesinin yeni kurulmaya başladığı, çevreci grupların, doğa severlerin ve bölge halkının eylemler yaptığı dönemde çekildiğini belirten Işın, “Diğer fotoğraflar ise 21 Şubat Pazar gününe ait.

Bir gezi sonrası dönüş yolunda bölgedeki son durumu görmek için uğradık. Son fotoğrafların çekildiği yer aşağı yukarı ilk fotoğrafla aynı noktadan' diye konuştu.

Işın, 'Mermer ocağı çalışmasının olduğu noktanın Ekizce Yaylası'nın Sarıçınar Dağı olduğunu belirten ve yaklaşık 300 metre uzunluğunda 200 metre genişliğinde bir bölgede sedir ağaçlarının kesildiğini söyledi.

Ayrıca Işın, 'Türkiye'de sedir ormanları güya her yerde koruma altında.' dedi.

Bölgeye ilişkin mahkemelerin yürütmeyi durdurma kararı verdiği gibi laflar çıktı ama 1 yılda koca bir alan tamamen yok olmuş durumda.

Üstelik bölgeye elektrik hattı da çekilmiş. Anlıyoruz ki bu çalışmalar durmayacak' diye konuştu.

17 Ocak'ta eylem yapılmıştı

17 Ocak'ta eylem yapılmıştı

Antalya Cumhuriyet Meydanı'nda Expo 2016' Antalya'nın sembol çiçeği şakayık başta olmak üzere çok sayıda endemik bitki türü ve 800 yıllık sedir ağaçlarının Ekizce Yaylası'ndaki mermer ocağı için kesildiğini öne süren çevreciler eylem yapmıştı.

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
23
14
9
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
haylaz adam

orada kesilen ağaçları sorumluların götüne diksinler. diksinlerki göt kılları gölgesinde yayılsın

Arc noise

Yerine tekrar koyamayacağımız şeyleri yok etmeyi ne çok seviyoruz.

the_war

Hep diyorum, Doğa ve ağaç düşmanı AKAPE.