Görüş Bildir

11 Büyükşehir Belediye Başkanından Yangın Bildirisi: 'THK'nın Uçaklarını Aktif Hale Getirmeye Hazırız'

Anasayfa > Gündem

CHP'li 11 büyükşehir belediye başkanı, 'yangın özel gündemi'yle 12'nci toplantılarını gerçekleştirdi. Başkanlar, 'Yetkili kurumlar tarafından izin verilmesi halinde, 11 Büyükşehir Belediyesi tarafından tekrar aktif hale getirilecek olan yangın söndürme uçaklarını, gerektiği her an koordinasyon halinde Tarım ve Orman Bakanlığı'nın kullanımına sunacağımızı da beyan ederiz' dedi.

CHP'li 11 büyükşehir belediye başkanı Türkiye'nin çok sayıda yerinde devam eden yangınlara ilişkin olarak çevrimiçi toplantıda bir araya geldi. Başkanlar, alanında uzman kişilerden oluşan bir Bilim Kurulu oluşturulması kararı alırken, Türkiye Cumhuriyeti'yle yaşıt olan Türk Hava Kurumu'na (THK) yönelik 'küçültücü girişimleri' ayıpladıklarını vurguladı. Başkanlar, THK'daki yangın söndürme uçaklarının tüm bakım ve işletme giderlerini karşılamaya hazır olduklarını da belirttiler.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu açıklamayı Twitter hesabından paylaştı.

'THK konusunda iş birliğine hazırız.'

'THK konusunda iş birliğine hazırız.'

5. 11 Büyükşehir Belediyesi olarak; alanında uzman kişilerden bir Bilim Kurulu oluşturacağız. Bilim Kurulu, ağaçlandırma tekniklerinden, yangın takip süreçlerine kadar pek çok alanda çalışacak. Sadece yangınlar değil sel, hortum vb. iklim krizinin tüm etkileri konusunda bilimsel görüş hazırlayacak. Kurulun görüş ve önerilerini rapor haline getirip ilgili kurumlarımız ve kamuoyu ile paylaşacağız.

6. 11 Büyükşehir Belediye Başkanı olarak; milletimiz adına takipçisi olacağımız bir beklentimiz daha var. Büyük miktarda orman alanlarımızı kaybettiğimiz yangınlarla mücadelede, sorumluluk sahibi kişi ve kurumların herhangi bir ihmalinin olup olmadığının sağlıklı bir şekilde tespiti gerekmektedir. Bu vesile ile ülkemizde derin bir acıya neden olan bu yangınlarla ilgili bir soruşturma açılmasını ve sonucunun kamuoyuna şeffaf bir şekilde açıklanmasını talep ediyoruz.

7. Orman yangınları hızla devam etmekteyken, 28 Temmuz 2021'de Resmi Gazete'de yayınlanan ve orman alanlarının kullanımı üzerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı'na birçok yeni yetki tanıyan Turizmi Teşvik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un, orman alanlarımızın yüzölçümünü azaltıp azaltmayacağına dair resmi bir açıklama talep ediyoruz.

8. Başta orman teşkilatına, yangınla mücadele eden hava ve kara unsurlarına, ayrım yapmaksızın Türkiye’nin her yerinden yangınla mücadeleye gelen itfaiye, sağlık ve veteriner ekiplerine şükranlarımızı sunarız. Yöre halkımıza ve tatil yaparken yangına yakalanan yurttaşlarımıza hem verdikleri mücadele hem de ekiplere sundukları katkılar için 11 Büyükşehir Belediye Başkanı olarak minnettarız.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
186
68
3
3
2
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?