1071'de Türklere Anadolu'nun Kapısının Açılması ve Orta Asya'dan Göç Bir Efsane miymiş?

152PAYLAŞIM

Orta Asya'dan göçle gelenler 1100'lü yıllarda "Danişmentname'yi yazmışlardı ancak içerisinde Türk olduklarına dair bir kelime bile yok.

Tarih kitaplarında geçen şu cümleyi ezbere biliriz: Türkler 1071'de Malazgirt Savaşı ile Bizans ordusunu mağlup ederek Anadolu'nun kapısını açtı.

Bu savaş sonrasında Anadolu'nun Türkleştiği ve kültürel olarak bugün de izlerini hissettiğimiz her şeyin oluşmaya başladığını da biliriz. Daha doğrusu tarih kitapları bunu söylüyor. Peki güncel bilgi ve araştırmalara baktığımız zaman bu bilgilerin tartışmalı olduğunu söylesek?

Gelin, bu alternatif tarih neler diyormuş bir bakalım.

Son yirmi yıldır dünyanın en prestijli araştırma üniversitelerinde genetik köklerin araştırıldığı çalışmalar yapılıyor.

Bu çalışmaların sonucu olarak kişilerin dünyanın hangi bölgesindeki genetik kodlara sahip olduğu, çok tutarlı oranlarla ortaya çıkarılabiliyor. Yani hayatında hiç Fransa'ya gitmemiş birinin genetik haritasında yüksek oranda "Fransızlık" olabiliyor. Bu kontrol edebileceğimiz ya da değiştirebileceğimiz bir şey değil.

Eldeki örnekler çerçevesinde Türkiye ve çevre bölgelerinin genetik haritası şöyle çıkarılmıştı 👇

Dikkatli bakıldığında görüyoruz ki Anadolu'da doğup büyüyen Türkler, yani bizler genetik olarak bağımsız, özgün bir haplogruba sahibiz. Araştırmaya göre Orta Asya'yla olan köksel ortaklığımız yüzde onu bile bulmuyor, Ermenilerin dahil olduğu genetik kökle olan bağımız çok daha fazla. Bir baskın kök de Kuzey Afrika ile Arabistan bölgesinden geliyor.

Daha da yaklaşalım bu haritaya.

Slav ırkıyla büyük bir benzerliğimiz var, zaten Anadolu'nun bazı bölgelerinde bunu çok net hissediyoruz. İtalya, Almanya bölgesinin bizimle olan oransal benzerliği de Orta Asya genlerinden dört kat fazla.

Yani genetik olarak Orta Asya'dan geldiğimizi söylemek güç.

Antropoloji profesörü Timuçin Binder de araştırmaları ışığında bu tezi doğruluyor. Genetik araştırmalara göre Binder diyor ki; Türkiye'de yaşayan insanların çoğunluğu 40 bin yıl önce de burada yaşıyordu. Türkler 1071 yılında Anadolu'ya gelmedi, bu topraklara aitler. Orta Asya'dan geldiği söylenenler Anadolulu.

Orta Asya'dan bir göç olmadığından bahsedilmiyor ancak göç edenler Anadolu'yu şekillendirmek için çok az.

Tarih öncesi dönemden bu yana genetik olarak benzersiz yapıyı korumuş Anadolu halkı arasına Orta Asya'dan göçle katılanların sayısı yüzde 10-15 civarında. Göç edenler de nüfus yapısını değiştirmekten uzak, buraya geldikten sonra Anadolu'da genetik yapılarını yitirmişler. Tabii Binder şunu da not düşüyor; Gelenler Türk mü, İranlı mı veya Afgan mı, bunu nasıl bileceğiz?

Burada Binder'den alıntılayarak Türklüğün sonradan adlandırılmış bir kültürel kimlik olduğunu vurgulamak gerek.

Yani iki yüz yıl önce ortaya çıkmış Türklük kavramı bir yana Anadolu'da yaşayanların tarihi çok eski. Hal böyleyken herkese Türk demek de güç, hatta Uygurlar'a biz Türk diyoruz ancak onlar kendilerine Türk demiyor.

Tarihsel bir noktadan bakalım, Orta Asya'dan göçle gelenler 1100'lü yıllarda "Danişmentname'yi yazmışlardı ancak içerisinde Türk olduklarına dair bir kelime bile yok. 

Araştırmalar ve antropolog Timuçin Binder böyle söylüyor, siz bu alternatif tarih hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kaynaklar: 1, 2, 3

Bu içerikler de ilginizi çekebilir.

Yaşlılar Aşılanırken Okula Başlamaları Planlanan Çocukları Aşılamak Neden Kimsenin Gündeminde Değil? - onedio.com
Yaşlılar Aşılanırken Okula Başlamaları Planlanan Çocukları Aşılamak Neden Kimsenin Gündeminde Değil? - onedio.com
Kadınların Otomobille Özgürce Gezip Tozmasını Engelleyen Erkek Egemen Kültür Baskısından Bıkmadık mı? - onedio.com
Kadınların Otomobille Özgürce Gezip Tozmasını Engelleyen Erkek Egemen Kültür Baskısından Bıkmadık mı? - onedio.com
Kaliteli Müziği Seven Minimalistlere Daha İyi Çalışmanın Anahtarını Sunan Elit Müzik Tarzı: Lo-Fi - onedio.com
Kaliteli Müziği Seven Minimalistlere Daha İyi Çalışmanın Anahtarını Sunan Elit Müzik Tarzı: Lo-Fi - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
flyingdaddy

Bugünün ABD'sinde 500 yıl yaşayın bakayım, 500 yıl sonra ırkınız belli olacak mı? Osmanlı Devleti ABD'den çok daha kompleks bir yapıydı, atalarımız bu yapının içinde yaşadı, ortada Asya kalıntısı olmaması normal. Ayrıca ne önemi var mk, hepimiz insanız.

umitmustafa.akdogan

Ama ermeniler, kürtler anadoluda yaşamış her ırk saf bir biz değiliz.... günümüzde ırksal genetik üzerine kurulu millet kavram mı kaldı ? artık topluluklar milletler kültür milliyetçiği üzerinde yapılanmakta, tanımlanmakta ...

aslozer

Danişmendname'yi hangi dille yazmışlar? Büyük ihtimalle konuştukları dil ait oldukları milleti gösterdiği için ayrıca belirtme gereği duymamışlardır. Ne bilsinler işin "Türkiyeli" noktasına geleceğini. Bilimsel dayanak buysa Boğaziçinin yeni rektörü olarak aday gösterilebilir. Liyakat açısından sorun yok.

jean-grey-phoenix

600 yıl Osmanlı hüküm sürdü Anadolu'da. O dönemlerde asyalılardan farksız olan fiziksel görünümümüzü yavaş yava yitirdik.Çünkü doğudan araplar ve batıdan avrupalılar akın akın buraya göç etti ve onlarla yüzyıllarca kaynaştık.

feyk

mogul istilalarindan sonra batiya dogru yogun bir goc oldu, keza anadolunun turklesmesinde de bu goclerin etkisi var. bu yuzden bugun orta asyada turk dedigimiz insanlarin tam olarak anadoluya gocen oguz turkleriyle ayni genetikde olduklarini dusunmuyorum. oguz turkleri icin kuzey irana, azerbaycana, gagavuz turklerine bakmak daha mantikli ki bunlarinda cekik degil cekic gozlu olduklarini gorursunuz. keza turkiyeye genetik olarak en benzer yer kuzey iran.

feyk

anadoludaki halklarla karisma muhakkak ama %10 turk gocu ile kulturun ve dilin turklesmesi mumkun olmaz. ornegin romanin cokusunden sonra italya yarim adasina yuzlerce yil cermen kokenli lombardlar hakim oluyor, o zamanki lombardlarin nufusu %5-10, bugun italyada cermen dili ve kulturu mu var yoksa latin dili ve kulturu mu? heleki antik yunan gibi derin kulturu medeniyeti olan halklarin yasadigi bir cografyaya giriyorsun, sayin az olsa efervesan tablet gibi erir gidersin. tipki ispanyadaki, italyadaki, kuzey afrikadaki cermenlerin, normandiyadaki ingilteredeki sicilyadaki vikinglerin fetihlerinden sonra eriyip yok olmalari gibi.

ayna-efendi

moğol istilası döneminde malazgirt sonrasından daha büyük bir göç olmuştu, bazı kesimler moğollara lanet ederler de moğolların türklerin asimile olup gitmesini dolaylı olarak engellemişlerdir, aynı şekilde orta asyadaki yerleşik irani nüfusun azalmasına sebep olup oraların da türkleşmesine sebep olmuşlar bugün bile semerkand nüfusunun %40 a yakını taciktir, oğuzların anadoluya göçtükleri bölge moğolistan değil aral gölü ve hazar denizi arasındaki bölgedir, oğuz yabgu devletinin kurulduğu yer(oğuzlar da bu bölgeye daha doğudan göçtü elbette) komşuları soğd fars peştun vs irani halklar, uygur kağanlığı bile moğolistanda kurulmuş olsa da bugünkü doğu türkistana göçtüklerinde orada tohar soğd gibi doğu irani halklar vardı, volga tatarları ve çuvaşların komşuları da fin ugor halklarıdır çoğunlukla, gagavuzlar bize göre daha düşük bir doğu avrasya bileşenine sahip komşu slavlarla etkileşim daha yüksek,

ayna-efendi

burada link verilmiyor ama gugle a east eurasian ancestry turkic yazıp görsel arayabilirsin haritalar çıkıyor, doğu avrupada balkanlarda anadoluda iranda türkleri komşularından ayıran en belirgin fark doğu avrasya bileşenlerine sahip olması, otozomal dna fenotipimizi belirler eğer doğu avrasya bileşenimiz %20 ve üzerinde olsaydı kendini göstermeye başlardı, turkishdnaproject grubundaki genetik modellemede anadolu türkleri %65 anadolu yerlisi %35 orta çağ türkü olarak modelleniyor, turkichistory redditinde var

Görüş Bildir