100 Milyon Müridi Olan Şeyh İşbirliği İçin Türkiye'de

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

100 Milyon Müridi Olan Şeyh İşbirliği İçin Türkiye'de

100 Milyon Müridi Olan Şeyh İşbirliği İçin Türkiye'de

Çoğunluğu Afrika'da olmak üzere yaklaşık 100 milyon mürüdi bulunan Senegal’in dini lideri ve Ticani Tarikatının Şeyhi Abdul Aziz Sy gıda alanında Türkiye ile işbirliği yapmak istiyor. İlk etapta 50-100 milyon dolar arası bir gida ticaretinin gerçekleşmesi bekleniyor.

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete, Şeyh Abdul Aziz Sy ile dün yaptıkları görüşmenin detaylarını hurriyet.com.tr'ye anlattı.

Şeyh Abdul Aziz Sy'ın kendi coğrafyasının en büyük tarikatının başında olduğunu anlatan Mete, "Şeyh 84 yaşında. Senegal'in yanında Nijerya, Gana, Mali ve Burkina Faso gibi önemli Batı Afrika ülkelerinde yaklaşık 100 milyon müslümanın dini lideri. Kendisi aynı zamanda İslam Kalkınma Örgütü Batı Afrika sorumlusu. Devleti yönlendirebilecek çok güçlü bir yapısı var. 'Şu ürünü alacak' dediler mi kimse başka bir ürün alamaz. Bizde gıdada bunu kendi lehimize kullanacağız" diye konuştu.

50-100 MİLYON DOLAR ARASI TİCARET

El Emin'in Türkiye'ye ilk kez geldiğini kaydeden Mete, şunları söyledi:

"Kendisi Türkiye'yi model alarak ülkesinde neler geliştirebileceğini planlıyor. Türkiye'yi çok beğeniyor. Bizimle de gıda alanında neler yapabileceğimizi konuştuk. Tarımsal ürünlerde ortak projeler geliştirebiliriz. Ayrıca onların markaları için Türkiye'de üretim yapma planı var.

Bunun yanında yağ ve kuru gıda gibi ürünlerde direk ihracat da yapabiliriz. Önümüzdeki günlerde biz de Senegal'e gidip oradaki duruma bir kere daha bakacağız. İlk etapta 50-100 milyon dolar arası bir ticaret olacak."

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbul
Görüş Bildir