100'ler Kulübünden Yer Kaptık!

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

100'ler Kulübünden Yer Kaptık!

100'ler Kulübünden Yer Kaptık!

100'ler kulübündeki yerimizi şimdiden kaptık...

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 7 Eylül tarihi itibariyle ihracatın 100 milyar doları aştığını belirterek, ''100'ler kulübündeki yerimizi şimdiden kaptık'' dedi. Çağlayan, bu yılın kalan aylarında ihracat seferberliği ile Orta Vadeli Program (OVP) hedefi olan 148.5 milyar dolar ihracat hedefine ulaşılacağını vurguladı.

Çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada şöyle devam etti: ''100 milyar dolar ihracata geçen yılın ekim başında ulaşmıştık. Geçen yıldan yaklaşık 1 ay önce 100 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. 2011 yılının 1 Ocak-7 Eylül döneminde TÜİK ve TİM verilerine göre ihracatımız 89.7 milyar dolardı. 2012 yılının aynı döneminde ise ihracatımız 100.4 milyar dolara ulaştı. Geçen yılın aynı dönemine göre ihracatımız yüzde 11,9 oranında arttı. Kalan 4 aya yakın sürede yapılacak ihracat ile OVP hedefi olan 148,5 milyar dolara ulaşacağımıza inanıyorum.''

Dünyanın bir çok ülkesinde küresel krizin etkilerinin sürdüğünü, buna karşılık Türkiye ekonomisinin gösterdiği performansla başarısını bir kez daha kanıtladığını ifade eden Çağlayan, Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki krizlere rağmen son yıllardaki ihracat artışının büyük bir başarı olduğuna dikkati çekti. Çağlayan, ''İhracatımızın yüzde 72'sini gerçekleştirdiğimiz Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki politik, ekonomik ve sosyal çalkantılar devam ediyorken, ciddi bir ihracat artışı göstermek zor. Ancak Türkiye bunu başarıyor. İhracatının içinde Avrupa ülkelerinin payı bu kadar yüksek olup da bizim kadar başarı gösteren başka bir ülke yok'' değerlendirmesinde bulundu.

'PAZAR ÇEŞİTLENDİRME ÖNEMLİ'

Bakan Çağlayan, yaşanan ihracat artışındaki başarının en önemli nedeninin pazar çeşitlendirme çalışmalarındaki gayret olduğuna işaret ederek, 2009'dan beri Avrupa'daki kayıpları, dünyanın diğer ülke ve bölgeleri ile telafi etmeye çalıştıklarını ve başarılı olduklarını belirtti. Türkiye'nin 2009-2012 dönemindeki ihracat başarısının ''direği'' olarak pazar çeşitlendirme çabalarını gördüğünü belirten Çağlayan, 100 milyar dolara ulaşılabilmenin temelinde bu çabanın olduğunu vurguladı.

Çağlayan, 2012'nin önceki yıllardan ayrı olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

''Mevcut ihracat artış oranlarının büyük bir başarı olduğunun özellikle bilinmesini isterim. Devam eden küresel krizin etkileri ve bunun yanı sıra avro/dolar paritesindeki gerilemenin olumsuz etkisi çok fazla olmasına rağmen 2012 ihracat rakamlarındaki artış hakikaten büyük başarıdır. Paritedeki gerileme ilk 7 ayda ihracatımızı 4,1 milyar dolar aşağı çekti. Bu demektir ki, parite düşmemiş olsaydı ihracat artış oranımız bugünkünden 4-5 puan daha yüksek olacak ve 100 milyar dolar ihracata bugün değil de bundan 2 hafta önce ulaşmış olacaktık. Ne yazık ki bu etki özellikle son 3-4 ayda ciddi hissedilmeye başladı ve bir süre daha bunu hissedeceğiz.''

TÜRKİYE İHRACAT ODAKLI BÜYÜYOR

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Türkiye İstatistik KurumuZafer Çağlayan
Görüş Bildir