100.000 Yıl Önce İnsan Soyu Tükenmenin Eşiğine Gelmişti

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

100.000 Yıl Önce İnsan Soyu Tükenmenin Eşiğine Gelmişti

100.000 Yıl Önce İnsan Soyu Tükenmenin Eşiğine Gelmişti

Bundan 100.000 yıl önce insan türünün soyu tükenmenin eşiğine gelmişti. Afrika’da sadece 10.000 insanın kalmasına neden olan darboğaz bir bakteriyel enfeksiyon muydu?

Bugün yaşayan insanların tamamı yaklaşık 100.000 yıl önce Afrika’da önemli bir darboğazdan geçmiş 10.000 kişilik insan popülasyonunun torunları. Sadece birkaç onbin yılda tüm dünyaya yayılsak da insan türünün neslini tükenmenin eşiğine kadar getiren bu olayın ne olabileceği konusunda araştırmalar sürüyor.

Proceedings of the National Academy of Sciences’ta yayınlanan yeni bir çalışmaya göre, genetik kanıtlar insan popülasyonunun bu kadar küçülmesinin nedenlerinden birinin, bakteriyel kökenli dev bir epidemi olduğuna işaret ediyor. Bakteriler, şempanzelerde aktif bizim genomumuzda ise artık inaktif halde bulunan iki bağışıklık sistemi genini bize karşı kullanarak salgına neden olmuş, popülasyonun 10.000 bireye kadar düşmesine yol açmış, ancak sözkonusu genleri inaktif olan bireyler bu darboğazdan geçebilmiş olabilirler.

Kaliforniya Üniversitesi, San Diego’dan Ajit Varki ve ekibi, bağışıklık sisteminde hangi bağışıklık hücrelerinin aktifleşeceğini kontrol eden proteinleri kodlayan Siglec-13 ve Siglec-17 genlerine baktılar. Bu genler şempanzelerde aktif olarak bulunurken, Siglec-13 insan genomundan tamamen silinmiş, Siglec-17 ise dizisinden bir harf silinmesi suretiyle işlevselliğini yitirmiş olarak bulunuyor.

Hain genler

Bu iki yararlı geni neden kaybetmiş olabileceğimize dair hipotezlerden yola çıkan Varki, kaybettiğimiz genlerin ürettiği proteinleri yeniden oluşturdu ve iki tehlikeli bakterinin, Group B Streptococcus ve Escherichia coli K1’in, bu proteinlere bağlanabildiğini gördü.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Diego
Görüş Bildir