10 Ülke 1000 Sinemada Vizyona Giriyor !

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

10 Ülke 1000 Sinemada

10 Ülke 1000 Sinemada

Senaryosunu Turgut Özakman’ın yazdığı, Yeşim Sezgin’in yönetmenliğini üstlendiği "Çanakkale 1915" filmi 18 Ekim’de vizyona giriyor. Film orijinal kostüm, cephane, deneyimli oyuncular ve binlerce figüranın yanı sıra, yaklaşık 100 gün önce çekilen görkemli deniz savaşları sahneleriyle öne çıkıyor.

“Çılgın Türkler” kitabıyla bir rekora imza atan Turgut Özakman’ın “Diriliş” adlı kitabından senaryolaştırdığı, FİDA Film ve Örümcek Yapım ortaklığında beyaz perdeye aktarılan film, Türkiye dışında Almanya, Avusturya, Belçika, Hollanda, İngiltere, Fransa, İsviçre, İsveç ve Norveç’te 1000 salonda seyirciyle buluşacak. İşte Çanakkale ruhunu bire bir yansıtma iddiasıyla ortaya çıkan o filmden öne çıkan bazı çarpıcı detaylar:

-İngilizlerin o yılların yenilmez armadası bozguna uğrar ve geri çekilir. İstanbul’a zafer haberi gittiğinde sokaklar Türk bayraklarıyla kaplanmış ve halk sokaklara dökülmüştür. Süleymaniye Camisi’nin yaşlı mahyacısı aklındaki iki kelimeyi kandiller arasına yazıp yatsı namazına yetiştirir: ÇANAKKALE GEÇİLMEZ! Yaşlı mahyacının o an aklından geçen bu iki kelime milli bir parolaya dönüşür.

-Sırmalı apoletler dikkat çektiği için düşmanlar direkt yüksek rütbeli askerlerimizi hedef alıyordu. Parlak sırmalı apoletler üniforma kumaşı ile kamufle edildi.

-11 milyon lira bütçeli filmde 2 binden fazla Türk, İngiliz ve Anzak askeri kostümü hazırlandı. Yine döneme uygun binlerce köylü ve sivil kostümü de hazırlandı.

-Filmi benzerlerinden ayıran bir diğer özellik, siper savaşlarının yapıldığı şehitliğin dışında savaş boyunca yaşanılan her şeyin birebir aynı mekanlarda çekilmiş olması. Nusrat Mayın Gemisi, Mecidiye Tabyası, Çimenlik Kalesi, Nara Kalesindeki Hastane, Sığınak ve Bonetler, Bigalı Köyü ve Bigalı Atatürk Evi Müzesi gibi.

-Genelkurmay’dan döneme ait silahlar temin edildi, bunlardan kalıplar alınarak 500 Mauser, 250 İngiliz tüfeği, 5 Vickers makineli tüfek ve 5 Türk mitralyözü hazırlandı. Nusrat Mayın Gemisi’ndeki mayınların birebir kopyaları hazırlandı. 3 adet sahra topu ve değişik modellerde toplar yapıldı ve çekimlerde kullanıldı. 500 mühimmat sandığı ve 10 bin kum çuvalı hazırlandı.

-Filmde deniz çekimleri, sualtı kamerası, helikopter çekimleri gibi görsel efekti destekleyecek tüm çekimler kullanıldı.

Bigalı Mehmet Çavuş nasıl ‘Mehmetçik’ oldu

Bigalı Mehmet Çavuş motorlar yaklaşırken askerlerine “Üzerinde durduğunuz toprak Ata yadigarı, anamızın ırzıdır. Ha anamızın ırzı ha vatanın ırzı, gelenler ırz düşmanları” der ve inanılmaz bir mücadele başlar. Askerlerimiz mermilerle, süngülerle ve hatta taşlarla İngilizlere saldırır. Bigalı Mehmet Çavuş’un elde kürek üzerine yürüdüğü İngiliz askerleri kaçar. Mustafa Kemal bu olayı duyunca askerlerini görmek için hastaneye gider ve yaralıları ziyaret eder. Hikayeyi bir de Bigalı Mehmet Çavuş’tan dinler. Mehmet Çavuş’a madalya verilmesini ister ve der ki “Savaşın daha bir çok Mehmet Çavuş’a ihtiyacı vardır.” Mustafa Kemal’in bu lafı gazetelerde yazıldıkça “Mehmet”, “Mehmetçik” olarak hafızalara kazınır.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAvusturyaBelçikaFransaİngiltereİstanbulİsveçİsviçreNorveçSavaş
Görüş Bildir