10 Soruda Sen Hangi Yönetmenin Ruhunu Taşıyorsun, Tahmin Ediyoruz!

-

Acaba hangi ünlü yönetmenle kafan aynı çalışıyor, onun ruh ikizisin? Yani ileride aynı onun kalitesinde filmler çekebileceksin onu tahmin etmeye çalışıyoruz! Ve pek tabii ki de bunu öğrenmenin tek yolu: Bu test!..

1. Teste şu soruyla başlayalım. Eline imkan geçti ve yönetmenliğe ilk adımını bir kamu spotuyla attın. Bu kamu spotunda trafik özelinde 3 konu seçme hakkın var: Hangisini seçeceksin?

Aşırı Hız Yapma!
Trafikte cep telefonu kullanma!
Emniyet Kemerini Tak!

2. Çektiğin kamu spotu önünde yol açtı ve ilk filmin için anlaştın. Bu filme de cast'la başlayacaksın. Hadi filmine yabancı bir erkek başrol oyuncusu seç!

Javier Bardem
Marlon Brando
Ryan Gosling
Leonardo DiCaprio
Jack Nicholson
Bradley Cooper
Johnny Depp
Sean Penn
Jean Reno

3. Bir de yabancı kadın başrol oyuncusu seç!

Audrey Tautou
Uma Thurman
Nicole Kidman
Jennifer Lawrence
Monica Belluci
Ingrid Bergman
Kate Winslet
Rosemund Pike
Helena Bonham Carter

4. Senaryoya geçelim şimdi de: Hangisini kendine konu edineceksin?

5. Süper! Bu kez de filmini çekeceğin dünyadan bir yer seçmelisin, (Hollywood haricinde!)

Türkiye
Rusya
İngiltere
Japonya
Fransa
Latin Amerika

6. Filmi çektin tamamladın, gişede de süpersin. Sence Oscar'ı mı alırsın, yoksa Altın Palmiye'yi mi?

7. Şimdi de hangi kitabı beyaz perdeye uyarlamak istediğini merak ediyoruz'

Ulysses-James Joyce
Sahilde Kafka-Haruki Murakami
Olasılıksız-Adam Fawer
Karamazov Kardeşler-Dostoyevski
Siyah Kan - Jean-Christophe Grangé
Yüzyıllık Yalnızlık- Marquez
Mahşer-Stephen King
Küçük Prens-Antoine de Saint-Exupéry
Pulp-Charles Bukowski

8. Pekii, acaba senin en favori kötü karakterin kim ola ki?

Joker
Darth Vader
Tony Montana
Cersei Lannister
Beter Böcek
Norman Bates
Hannibal Lecter
Anton Chigurh
Lord Voldemort

9. Favori iyi karakterini sorsak bir de?

Oskar Schindler
Guido
Sherlock
Leon
Batman
Beatrix Kiddo
John Keating
Forrest Gump
Edward Makaseller

10. Son olarak... Sinema da, hayat da aslında biraz da renk demektir. Bu yüzden hem seni hem de sinemaya bakış açını anlatan bir renk seçmeni istiyoruz!

Sarı
Mor
Kırmızı
Bordo
Pembe
Gri
Mavi
Siyah
Turuncu

Quentin Tarantino!

Senin için söylenebilecek ilk şey: Yetinmeyen olurdu hiç şüphesiz. Daha neyi başarabilirsin, daha nereye ulaşacaksın merak konusu. Ama senin başarın da galiba bu yetinmemeden kaynaklanmakta. Ayrıca biraz fazla konuştuğunu söylemek gerek (Birazdan biraz fazla aslında :). Ama o kadar çok şey biliyorsun ki, bu bilgiler akıp gidip sel oluyor haliyle!

Kısaca senin içinde bir yönetmen yatıyor, o yönetmeni çıkarmanın sırasıdır, detaylar aşağıda...

Stanley Kubrick!

Tek kelimeyle ayrıntıcısın. Ayrıntılara takılma huyun adeta bir hastalık gibi. Ancak bu huyun, çoğu zaman olduğunun aksine, seni doğruya götürüyor. Çünkü her ayrıntıya takılmak başka, takılması gereken ayrıntıya takılmak başka. Bir de mükemmeliyetçi olduğunu söylemek gerekiyor. Bu tutumun ise yanlış; çünkü salaklığın hüküm sürdüğü bir dünyada, herkesi kendin gibi mükemmel ve kusursuz sanman tek hatan!

Kısaca senin içinde bir yönetmen yatıyor, o yönetmeni çıkarmanın sırasıdır, detaylar aşağıda...

David Lynch!

Bazıları "farklı" olmak için debelenir: Çoğu kişinin ergen ve çocuksu hareketleri, işte, bundan kaynaklanır; bazılarıysa farklı doğar. Senin hamurum farklı. Saçına özel bir şey yapmana gerek yok mesela, doğal hali zaten absürd. İnsanların klişe bakış açıları kadar mideni bulandıran bir şey yok ayrıca. Aynı şeyleri yapmak, aynı fikirleri düşünmek ve hep aynı yollardan yürümek senin için tam bir zulüm.

Kısaca senin içinde bir yönetmen yatıyor, o yönetmeni çıkarmanın sırasıdır, detaylar aşağıda...

Alfred Hitchcock!

Söz konusu sen olduğunda, "zeki" sıfatı, x-small kalır sana. Dahisin sen dahi. Adeta bir armağan. Çığır açmak senin işin, öncelikle. Sonra, insanların zayıf yönlerini öyle bir biliyorsun ki... İğneni soktuğun zaman anında zehirleyebilirsin. Ama kin gütmek gibi bir huyu asla yok. Zaten kimse senin nefretine mazhar olacak kadar değerli değil! Son olarak güzel şeylere "takık" sın, ve aklın fikrin "orada". Dahiler zaten hep "çapkın" olur, örneklerle sabittir!

Kısaca senin içinde bir yönetmen yatıyor, o yönetmeni çıkarmanın sırasıdır, detaylar aşağıda...

Tim Burton!

Senin için şu dünyada en tiksindirici şey: rengarenk, alacalı bolacalı şeylerdir. Sana simsiyah gerek! Ne öyle canlı renkler ve de kıpır kıpır insanlar: Kutlamalar, şölenler, partiler... Kutlanacak ne var sanki şu dünyada. Mevsimlerden kışı, yönlerden kuzeyi, kedilerden de en karasını seviyorsun. Bundandır, içine kapanık ve anormal olman ey karanlıkların efendi/hanımefendisi!

Kısaca senin içinde bir yönetmen yatıyor, o yönetmeni çıkarmanın sırasıdır, detaylar aşağıda...

Ömer Faruk Sorak!

Kim demiş iyi olmak kolaydır diye. Belki de en zoru iyi olmaktır. Sanki sen saflığın veya hayatı bilmediğinden iyi oluyorsun. Hayır efendim, aksine şu hayatın ne kadar kokuşmuş olduğunu, sen de en az onlar kadar iyi biliyorsun. Ama çare yok, sen böylesin; olayların iyi ve mizahi tarafından bakabilen. Hep böyle kal!

Kısaca senin içinde bir yönetmen yatıyor, o yönetmeni çıkarmanın sırasıdır, detaylar aşağıda...

Steven Spielberg!

"Şans" başarısız insanların uydurduğu dandik bir kendini kandırma cümlesidir. Aksini iddia eden varsa sağda solda, başardığın işleri tokat gibi yüzlerine çarp, hiç çekinme! Elini attığın her işte bir yıldız gibi parlıyorsun. Bu pek tabi kuvvetli sezgilerin ve kusura bakmayın eşekler gibi çalışmayla oluyor. Kötü yönün ise bencilliğin. Ama her insan bencildir. Sen en azından dürüstsün ve bunu kabul edebiliyorsun!

Kısaca senin içinde bir yönetmen yatıyor, o yönetmeni çıkarmanın sırasıdır, detaylar aşağıda...

Zeki Demirkubuz!

Bu hayatı tüm pislikleriyle, tüm yanlışlarıyla ve çirkinlikleriyle kabul edebilecek kadar gerçekçi bir insansın; çünkü insan yazgısını yaşar. Bu tip rezilliklerin var olduğunu kabul etmen, asla onları yaptığın anlamına gelmez ayrıca. Aksine dünyadaki tek onurlu kalmış insan sen olabilirsin. Bu haysiyetin ve omurgalılığın ise size "kavgacı" yaftasının yapışmasına sebep olmuş. Varsın olsun be yeraltının üstinsanı!

Kısaca senin içinde bir yönetmen yatıyor, o yönetmeni çıkarmanın sırasıdır, detaylar aşağıda...

Nuri Bilge Ceylan!

Seni diğer insanlardan ayıran en temel özellik, sakinliktir. Hızlı yaşam tarzı ve agresiflik en sevmediğin şeylerdir kuşkusuz. Bu yüzden ağırbaşlı ve de olgunsun. Ancak kimse sizi bundan dolayı karamürsel sepeti sanmasın. "Vur kafasına, al ekmeği" durumunu hiçbir zaman yaşamazsın. Damarına basmak, akıllı bir tercih değildir bu yüzden. Kibirlisin ayrıca, bu senden değil, diğerlerinin pek bir aptal olmasından kaynaklanıyor. Son olarak sanatçı ruhlu olduğunu bilmiyoruz söylemeye gerek var mı?

Kısaca senin içinde bir yönetmen yatıyor, o yönetmeni çıkarmanın sırasıdır, detaylar aşağıda...

İşte şimdi içindeki yönetmeni ortaya çıkarma zamanı!..

Trafik Hayattır kamu spotu yarışması başladı! Mesajını seç, senaryonu oluşturup kısa film olarak bizimle paylaş, birinciliği kimseye kaptırma, G.O.R.A, Vizontele, Aşk Tesadüfleri Sever filmlerinin efsanevi yönetmeni Ömer Faruk Sorak ile film çekme şansı yakala! 

Tıkla kamu spotunu çek!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hasan-yilmaz27

Tim Burton! Senin için şu dünyada en tiksindirici şey: rengarenk, alacalı bolacalı şeylerdir. Sana simsiyah gerek! Ne öyle canlı renkler ve de kıpır kıpır insanlar: Kutlamalar, şölenler, partiler... Kutlanacak ne var sanki şu dünyada. Mevsimlerden kışı, yönlerden kuzeyi, kedilerden de en karasını seviyorsun. Bundandır, içine kapanık ve anormal olman ey karanlıkların efendi/hanımefendisi!

nbhdid

Steven Spielberg! "Şans" başarısız insanların uydurduğu dandik bir kendini kandırma cümlesidir. Aksini iddia eden varsa sağda solda, başardığın işleri tokat gibi yüzlerine çarp, hiç çekinme! Elini attığın her işte bir yıldız gibi parlıyorsun. Bu pek tabi kuvvetli sezgilerin ve kusura bakmayın eşekler gibi çalışmayla oluyor. Kötü yönün ise bencilliğin. Ama her insan bencildir. Sen en azından dürüstsün ve bunu kabul edebiliyorsun! Kısaca senin içinde bir yönetmen yatıyor, o yönetmeni çıkarmanın sırasıdır, detaylar aşağıda...

alev0101

Quentin Tarantino! Quentin Tarantino! Senin için söylenebilecek ilk şey: Yetinmeyen olurdu hiç şüphesiz. Daha neyi başarabilirsin, daha nereye ulaşacaksın merak konusu. Ama senin başarın da galiba bu yetinmemeden kaynaklanmakta. Ayrıca biraz fazla konuştuğunu söylemek gerek (Birazdan biraz fazla aslında :). Ama o kadar çok şey biliyorsun ki, bu bilgiler akıp gidip sel oluyor haliyle! Kısaca senin içinde bir yönetmen yatıyor, o yönetmeni çıkarmanın sırasıdır, detaylar aşağıda...

ramlevnl

Quentin tarantino

alpuganozgur

Stanley Kubrick! Stanley Kubrick! Tek kelimeyle ayrıntıcısın. Ayrıntılara takılma huyun adeta bir hastalık gibi. Ancak bu huyun, çoğu zaman olduğunun aksine, seni doğruya götürüyor. Çünkü her ayrıntıya takılmak başka, takılması gereken ayrıntıya takılmak başka. Bir de mükemmeliyetçi olduğunu söylemek gerekiyor. Bu tutumun ise yanlış; çünkü salaklığın hüküm sürdüğü bir dünyada, herkesi kendin gibi mükemmel ve kusursuz sanman tek hatan! Kısaca senin içinde bir yönetmen yatıyor, o yönetmeni çıkarmanın sırasıdır, detaylar aşağıda...

Görüş Bildir