Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

10 Soruda Avrupa'da İslamofobi

-

1. AVRUPA'DA İSLAM KARŞITI GÖSTERİLER NEDEN YÜKSELİŞTE?

Bunun en belirgin yanıtı IŞİD. Özellikle 2014'ün ikinci yarısından itibaren Ortadoğu'daki IŞİD faaliyetlerinin Batı'da tüm Müslümanların üzerine fatura edilecek şekilde lanse edilmesi, Avrupa'da islam karşıtı hareketlerin yeniden yükselişe geçmesine neden oldu.

2. SEBEP IŞİD Mİ?

İslam Karşıtı düşünceye gerekçe olarak IŞİD'i öne sürüyorlar. Ama aslında IŞİD'ın icraatları Batı medyasında her gün ince ince işlendi. Son aylarda bakın İngiliz ve Amerikan gazetelerine, IŞİD'la ilgili yapılan haberlere, resmen "Müslümanlar geliyor kaçın" tarzında bir üslup edindiler. IŞİD terör yaptı, Batı medyası ise o terörü kendi halkına "işte Müslümanlar" diye lanse ederek yayınladı.

3. AVRUPA'DA İSLAM KARŞITLIĞI NE ZAMANDAN BERİ VAR?

Aslında biz bugün olup bitene bakıyoruz ama bunun öncesi de var. Özellikle 11 Eylül 2001 sonrası islamifobia düşüncesinin Avrupa ve Amerika'da insanlar üzerinde benimsetilmesi, bugün yaşananların ve yarın yaşanabileceklerin bir alt yapısıydı. Zira 11 Eylül sonrası Batı'da Müslümanları El Kaideci olmakla suçladılar şimdi de tüm islam dünyasını IŞİD'la karalıyorlar.

4. SON DÖNEMDE NE GİBİ EYLEMLER YAPILDI?

Sadece bu son süreçte yani 2014'ün son döneminde Avrupa genelinde 7 ayrı ülkede islam karşıtı saldırılar düzenlendi. 39 camiye saldırı yapıldı, cami saldırılarının 31'i son 6 ayda yani IŞİD'in Irak ve Suriye yapılanmasından itibaren gerçekleştirildi.

5. CAMİLERE SALDIRI HER DÖNEMDE OLUYOR MUYDU?

2001'den itibaren Avrupa genelinde yaklaşık 10 yıllık periyodda 200'den fazla camiye saldırı gerçekleştirildi. Son olarak İsveç'te bir hafta içerisinde 3 cami kundaklandı.

6. SADECE CAMİLER Mİ HEDEF ALINIYOR?

Avrupa'da camiler direk hedef olarak görülüyor. En kolay saldırılabilecek yerler. Bunu Filistin'de aşırı sağcı Yahudi örgütler de yapıyor. Ama islam karşıtı hareketler sadece camilere değil islamiyetin tüm kutsal ögelerine de saldırılar yapılıyor. Hatırlayın 11 Eylül sonrası süreçte Hz.Muhammed'e hakaret içeren karikatürler, özellikle Danimarka'da yapılan provakatif eylemler, bu tür saldırılar yapıldı.

7. AB BU SALDIRILARA NEDEN KARŞI ÇIKMIYOR?

Karikatür eylemlerinde ifade özgürlüğünün altına sığındılar. Bununla birlikte Hollanda başta olmak üzere her ülkedeki aşırı sağcı grupların Müslümanlara yönelik tahrikleri her dönemde devam etti. Hollandalı siyasi lider Wilders'in islama yönelik hakaretleri, buna yapılan destek, hep provakasyon içeriyordu. Avrupa aslında islam karşıtı düşünceyi kendi eliyle körüklüyor.

Not: Biz de Charlie'yiz. Terörü kınıyoruz.

8. CAMİ SALDIRILARINA KARŞI TEPKİNİN BOYUTU?

Avrupa için hukuk kuralları, dini özgürlük, asayiş gibi konular çok önemli ama belli ki çifte standart uyguluyorlar yoksa Stokholm'un göbeğinde camiyi yakacaklar, polis bunun faillerini bulamayacak. Almanya'da dönerci cinayetleri bile yıllar sonra çözüldü. Oysa Alman polisi istemediği bir gösteriyi anında şiddet kullanarak püskürtebiliyor bunu Hamburg eylemlerinde gördük.

9. PEGIDA'NIN ARKASINDA KİMLER VAR?

PEGIDA şu an adı en çok duyulan islam karşıtı örgüt. Aslında bunları ırkçı olarak tanımlamak gerek. Çünkü IŞİD ya da El Kaide bahanesiyle tüm Müslümanları hedefe koyuyorlar. Özellikle Almanya'da PEGİDA'nın faaliyetleriyle medyanın paralel çalıştığı görülmekte. Bu konuda çok ciddi ithamlar var. PEGİDA'nın Bild gazetesiyle bağlantısı olduğu biliniyor. PEGİDA'nın kurucusu Lutz Bachmann'ın Bild'in sahibi Axel Springer Verlag ile ortak çalıştığı iddia ediliyor. Örgüt sadece Almanya'da değil toplam 8 ülkede ve 39 şehirde etkin durumda.

10. IŞİD'İN BİR PROJE OLDUĞU ASLINDA ORTAYA ÇIKIYOR?

Tüm bu yaşananların IŞİD kaynaklı olması, IŞİD'in hangi amaçla kimler tarafından ortaya çıkarıldığı ve nasıl kullanıldığını da gösteriyor aslında. IŞİD bir yandan Ortadoğu'da Müslümanlara yönelik direk eylemler yaparken diğer yandan da tüm Müslümanları zan altında bırakmak suretiyle Avrupa'da islam karşıtı düşünceyi son sürat harekete geçirmiş durumda. Avrupa'daki ırkçı oluşumun da istediği bu zaten, onlar IŞİD bahanesiyle tüm Müslümanları aynı kefeye koyup, terörist ilan ediyor, terör faaliyetini gerekçe gösterip, aslında kendileri direk bir terör olayının başrolünü üsleniyorlar.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
semih-

birazda kendimizde bulsak bazı şeyleri daha mantıklı olur

pamirv

IŞİD islamiyetin gerekliliğini uyguluyor. Sağa sola yatmayı bırakın. Açın Kur-an' ı, Hadisleri okuyun ondan sonra konuşun. Neden kendinden olmayan insanları öldürüyorlar diyorsanız Nisa suresi 89. ayeti okuyun. ardından ( Buhari - cihad 149 ) ' a bakın. Peki bu psikopatça işkenceleri neden yapıyorlar derseniz Maide suresi 33. ayet'i okuyun. Savaşta yakaladıkları kadınlara, kızlara neden tecavüz ediyorlar, neden mal gibi görüyorlar derseniz Nisa suresi 24. ayeti okuyun. Bonus : kadına şiddete hayır diyen müminlerde kur-an ın bir diğer öğretici ayeti olan Nisa suresi 34. ayeti okusun. Gerçek şu ki IŞİD tam olarak islamiyetin emrini uyguluyor. Siz tatlı sus müslümanlarıda 'gerçek islam bu değil' diyerek kendinizi kandırın. Kusura bakmayın gerçek müslümanlık tam da IŞİD'in uyguladığı şey. Projenin mimarı islamiyet yani başka birşey değil. İslamofobi'niz hayırlı olsun.

karachaian

bkz. müteşabih ayetler

pamirv

Müteşabih ayetler kavramı, sizin gibi zırva beyinlilerin islamiyeti evirip çevirip farklı anlamlar çıkarıp doğru göstermeye çalışma girişiminden başka birşey değildir. işinize geleni muhkem, gelmeyeni müteşabih ilan edin, arkasına da günahtır deyin ki sorgulanamasın. O dediğini git sorma yetisi olmayan beyin yoksunlarına anlat çocuk. Çok açıklamak istiyorsan buyur, burda yaz yukarıdaki ayetlerin anlamamız gereken şeklini ? bakalım ne tarafa yatacaksınız bu kez.

karachaian

bak canım kardeşim sana karşı anti-pozitivist bir bakış açısı ile yaklaşmayacağım . Demem o ki okuma yazma bilmeyen bir peygamber 23 yılda içinde birçok mucizeyi barındıran (sayısal olarak, şematik düzen olarak VS.) dünya edebiyatının en görkemli secisini nasıl yazabilir . Hak veriyorum her ne kadar arap dini olarak yobaz ve bilimi reddeden bir din olarak görünse de islamiyet bu değildir. Dediğin ayetlerdeki ve hadislerdeki kelimelirin arapçasına bakmış olduğun zaman 2. ve 3. anlamlarının mecaz ettiğini görmen lazım. semavi dinler açısından baktığın zaman şu ana kadar değiştirilmemiş tek kitap Kuranı Kerimdir. Eğer sen Kuranı ve İslamiyeti reddersen metafiziği de reddetmiş olacaksın. Metafiziği neden reddedemeyeceğini varsayarak sana iyi günler diliyorum. not: Lütfen önyargılarından arın ve doğru insanlarla iletişim kur .

karachaian

Bitki 26 kere Ağaç 26 kere Ceza 117 kere Affetmek 234 kere ( 117’nin 2 katı) Dedi 332 Kere Dediler 332 kere Dünya 115 kere Ahiret 115 kere İman 25 kere Küfür 25 kere Şeytan 88 kere Melek 88 kere Cennet 77 kere Cehennem 77 kere Zekat 32 kere Bereket 32 kere Yaz+sıcak 5 kere Kış +soğuk 5 kere Akletmek 49 kere Nur 49 kere Dil 50 kere Vaaz 50 kere Sevgi 88 kere İtaat 88 kere Musibet 75 kere Şükür 75 kere Doğru yol 79 kere Rahmet 79 kere Sıkıntı 13 kere Huzur 13 kere Hıyanet 16 kere Habis 16 kere

pamirv

Haklısın bitmek bilmeyen mucizeler.. :) Bu söylediklerinin hiçbiri sorumun cevabı değil. Kaç kelime olduğunu yazmışsın birde, ben ''öldürün, asın, çaprazlama kesin '' gibi ayetlerin anlamamız gereken 'müteşabih' kısmını istedim senden. Akıl vermekten daha akılcı şeyler yapabilirsin, kendine saklamak gibi . Ne yazdığını bildiğini sanmıyorum. Zira benim gibi tanrı olgusunu reddetmiş birine metafiziği reddemeyeceğimi söylüyorsun.

karachaian

Bana metafizik olmadan astral evreni cinler olgusunu hatta duyguları bile aciklayamazsin. Bilim her soruna care bulamaz bir insana olan sevgini nefretini formüllerle veya sozel olgularla aciklayamazsin. Istersen varoluşu bi diyalektik surec icinden gecirelim acaba vagonun basi "herseyin teorisine" mi yoksa tanriya mi gidiyor ? Sana burda Tanrının varliginin kanitini yapmayacagim hissizlesmis laf sokma yetisine sahip yobazlasmis arkadasim . İşte dedigin yerde tanriyi hissedeceksin

pamirv

Agnostik birine yobaz diyen müslüman, harikasın:). Yine söylüyorum o müthiş zekanı kendine sakla. Akıl verme deyince laf sokulmuş gibi hissediyorsan, algılamanda bir sorun var demektir. Ne yazdığını bilmiyorsun diyorum yine, çünkü öyle. Benim gibi birine cinlerden, astral seyahatlerden bahsediyorsun :) Neyi tartışayım şimdi seninle ? İslam'ı anlat bana, o barışçıl ayetlerini açıkla. Kaç paragraf yazdın ama hala açıklama yok.. Yaratıcının varlığını kanıtlamanın islamiyeti doğrulayacağını düşünüyorsan fazlasıyla yanılıyorsun. Çünkü yaratıcı, islamdan gördüğümüz gibi elçisinin uçkuruyla kafayı kırmış bir varlık olamaz. Bu onun inandığınız yüceliğini küçümsemektir. Evreni en küçük parçasına kadar insan aklının hiçbir zaman anlayamayacağı şekilde tasarlayan bir varlığın sözleri müteşabihlik kavramına gerek kalmayacak kadar açık ve kusursuz olmalıdır.Daha fazla girmeyeyim o konuya ama bu söylediklerimi göz önüne alarak kitabını tekrar okumanı isteyeceğim.

karachaian

bkz. yobaz

karachaian

www.youtube.com/watch?v=qwABrtnXiDU

karachaian

senin agnostik olman önyargılı olmanı değiştirmez canım kardeşim sana ve destekçilerine zebaniyle olan tırpan fantezisinizde başarılar dilerim.. :) benim sana demem o ki tanrı vardır tanrı varsa din de vardır dinlere baktığın zaman semavi ve beşeri olarak ayrılmadır beşeri olanlar yaşam felsefelerinin gelenekleşmesiyle ortaya çıktığına göre ölüm sonrasında sadece semavi dinler kabul görecektir. museviliğin ırkçılığı ve iseviliğin çok tanrıcılığa kaçması geriye kalan tek dinin islamiyet olmasının sağlamasıdır. şimdi eğer sen tanrıya ihtiyaç duymayıp metafizik ve tanrı olgusunu reddediyorsan düşen bi uçakta bulunmanı tavsiye ediyorum ... :) not: gülücük de baya cool duuyormuş sağol :D :D

karachaian

oo bu arada deistmişsin ha :D :D ateizmin yandan yemiş hali gibi .. cidden komikleştin şimdi asdsdfsdgs

pamirv

Sen git biraz porno film izle çocuk s*kin uzayınca dilin kısalır belki. Sorularıma cevap veremeyecek kadar yetersizsin çünkü. Üç kez soruma cevap vermeni istedim ama şimdi anladım ki yok o kapasite sende. O yüzden boş konuşup uzatma konuyu beni alt ettiğini düşün o sana yeter zaten.

karachaian

abi çok iddialısın bakıyorum da soru sordum cevap vermedin kapasiten yetersiz falan baya hırslanmışsın anlaşılan... seni veya başka birini alt etmekle mutlu olacağımı düşünmen de cabası :D e ateşe odun da lazım ne de olsa demi Agnostisizmle deizm arasında gitgeller yaşayan aydın(illuminated) kardeşim devam böyle !!! :D :D

pamirv

Tamam yenildim sana çocuk sus artık işine bak.

karachaian

Hı hı Ok cnm bb 😘

cereeeeen

Bilgilendirici.. Gereksiz detaya inilmemiş kısa ve öz soru cevaplarla bir konunun temelini zihnimizde oluşturmuş olduk. Teşekkürler

Başlıklar

AlmanyaAvrupa BirliğiFilistinIŞİDİngiltereIrakİsveçPolisSuriyeTerör
Görüş Bildir