10 Milyon Sürücü İçin Son Saatler!

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

10 Milyon Sürücü İçin Son 11 Saat!

10 Milyon Sürücü İçin Son 11 Saat!

Otoyol ve köprü geçişlerinde kullanılan kartlı geçiş sistemi KGS gişeleri bugün kapanıyor. Sürücüler 1 Şubat 2013'ten (yarın) itibaren Kartlı Geçiş Sistemi (KGS) yerine Hızlı Geçiş Sistemi'ni (HGS) kullanacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından tanıtımı yapılan ve Karayolları Genel Müdürlüğü ile PTT Genel Müdürlüğü'nce hazırlanarak 17 Eylül itibariyle kullanılmaya başlanan HGS, KGS'den farklı olarak gişelerden durmaksızın geçmeye imkan sağlıyor.

Yüzde 20 daha ucuz

HGS sitemi KGS'ye göre yüzde 20 daha ucuza geçiş yapma imkanı sağlıyor. HGS'ye üye olan sürücüler cezalı geçiş kategorisinde olmayan her geçişlerini %20 (yüzde yirmi) indirimli olarak yapacaklar. KGS kartı sahipleri, kartlardaki paraları harcadıktan sonra HGS'ye geçebileceği gibi kartlarındaki paralarını, HGS etiketlerine aktarabilecek.

KGS kartı olanlar, 5 liraya HGS etiketi alarak KGS kartındaki bakiyelerini etikete taşıyabilecekler.

HGS kullanan araçların otoyol şeritlerine giriş ve çıkış verileri kullanılarak ödemeleri gereken ücret hesaplanacak, ücret karşılığı miktar müşterinin HGS'ye bağlı hesabından karşılanacak. Bu sebeple sürücülerin HGS'ye bağlı hesaplarında geçiş ücretini karşılayacak kredi bulundurması gerekiyor.

Sürücülerin hesaplarında yeterli miktar bulunmadığı takdirde, geçiş ücretini 7 gün içerisinde hesaba yatırmazsa 11 kat cezalı olarak ödenecek.

HGS etiketi bulunan ancak sistem tarafından algılanmayan araçlarda ise görevliler, plakadan araçların HGS etiketlerinin olup olmadığını kontrol edecek ve geçiş ücretleri hesaplarından düşecek.

Amaç sürücülerin vakit kaybetmeden gişelerden geçebilmesi

HGS ile, KGS'den dolayı başta Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü olmak üzere otoyol gişelerindeki oluşan kuyrukların azalması amaçlanıyor. KGS kullanımının sona ermesiyle gişelerdeki bariyerler kalkacak. Otoyol ve köprü giriş-çıkışlarında bulunan beton yapıların da kaldırılması için fizibilite çalışmaları yapılıyor.

OGS'ye göre avantajlı

HGS, gişelerden durmaksızın geçiş sağlayan Otomatik Geçiş Sistemi'ne (OGS) göre ise daha avantajlı. OGS cihazı almak için asgari 30-35 lira ödemek gerekiyor. OGS cihazının ömrü de yaklaşık 3 yıl. HGS için 5 lira ödeniyor ve ömrü de 8 yıl.

Etiket satışları PTT'den

Etiket satışları öncelikle tüm PTT Merkez, şubeleri ile otoyollar üzerindeki PTT iş yerlerinden gerçekleştirilecek. Etiketlere bakiye yükleme işlemleri de ilk başta yine PTT merkez, şubeleri ile otoyollar üzerindeki PTT iş yerlerinden ve PTTMatiklerinden yapılacak.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Binali YıldırımFSM KöprüsüKGSkgs
Görüş Bildir