10 Kategoride Instagram Kişilikleri

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

10 Kategoride Instagram Kişilikleri

Instagram, dünya üzerinde 100 milyonu geçen kullanıcısıyla fenomen bir mobil uygulamaya dönüşmesinin yanı sıra kullanıcıların kendi karakterlerini, duygularını ve düşüncelerini fotoğraf ve videolarla ifade ettiği bir sosyal platform haline gelmiş durumda.

Kullanıcılar fotoğraflarla takipçilerine kendilerini ifade ederlerken sosyal ağa şöyle bir baktığınızda belli karakter şablonlarının da ortaya çıktığını farketmemek imkansız. Bu kullanıcıların Instagram üzerinden paylaştıkları fotoğraflardan yola çıkarak birçoğunun karakterini çözümlemek ve buna göre belli kategorilere ayırmak mümkün.

Bu kategoriler çoğaltılabilir ama biz Instagram üzerindeki belli yönelimlerden yola çıkarak 10 ana Instagram kullanıcı profilini belirledik.

sosyalmedya.co

Kaynak: http://sosyalmedya.co/instagram-kullanic...

Yemek Fotoğrafçıları

Bu kategoriye sokabileceğimiz Instagram kullanıcıları, yedikleri her yemeğin fotoğrafını paylaşmasıyla ünlü. Her gittikleri restoranda sipariş ettikleri yemeklerin tadına bakmadan hemen akıllı telefonlarına sarılan ve yemeklerini “Instagramlayan” bu kullanıcıların bazıları da kendi pişirdikleri yemekleri takipçileriyle paylaşmaktan ayrı bir keyif duyuyorlar. Bir yemek kitabının fotoğraflarına bakar gibi gezindiğiniz bu Instagram hesapları “food porn” kavramını dijital hayatımıza sokmanın gururunu da taşıyorlar. Begüm Şen de Instagram hesabında sık sık yemek fotoğrafı paylaşan ünlülerden biri.

Starbucks Fotoğrafçıları

Bu kategorideki Instagram kullanıcıları da aynı yemek Instagram’cıları gibi içtikleri kahveleri sürekli hesapları üzerinden paylaşmaktan çekinmiyorlar. Öyle ki gün geçmiyor ki Instagram hesaplarında bir Starbucks bardağı görmeyelim. Dumanı üstünde kahvelerini çeşitli estetik bakış açılarıyla zenginleştiren Latte fotoğrafçılarını en temel Instagram kullanıcıları arasına yerleştirmek mümkün.

Sevgili Fotoğrafçıları

Genelde sevgilisiyle ortak Instagram hesabı kullanan bu kategori insanları, birlikte yer aldıkları fotoğraflarla “aşk kelebeği” olduklarını tüm Instagram camiasına duyurmayı görev edinmiş haldeler. “Sevgilimle yemekte”, “sevgilimle Pazar gezmesi” başlıklı fotoğraflarla kafamıza kazanan bu çifti, tek başına sokakta görsek tanıyamayız gibi geliyor.

Tatil Fotoğrafçıları

Bu kategoriye giren Instagram kullanıcıları sürekli seyahat halinde. Bir fotoğraflarına baktığınızda Amsterdam’da olan bu kişiler, bir sonraki fotoğrafta Mısır’da Piramitler’in önünde karşınıza çıkabiliyor. Yazın Instagram akışınızda sık sık deniz kenarında ayak fotoğrafları görmenize sebep olan tatil fotoğrafçıları her gittikleri şehir ve ülkeden fotoğraf paylaşmadan rahat edemiyorlar. Cansu Dere de sık sık gezilerinde çektiği fotoğrafları Instagram’da paylaşan kullanıcılardan.

Nostaljik Fotoğrafçılar

Instagram’ı geçmiş halleri ile dolduran bu kullanıcılar sürekli eskiye özlem duyuyor gibi duruyor. Bebeklik fotoğrafları, ilkokul beş karne töreni, lise mezuniyet fotoğraflarını son dönemin teknolojisiyle bugüne taşıyan nostaljik Instagram kullanıcılarının günümüzle arası pek iyi değil gibi gözüküyor.

Uçak Fotoğrafçıları

Uçaktan inip uçağa binen bu Instagram kullanıcılarının en sevdiği şey uçak penceresinden uçağın kanatlarının fotoğrafını çekip Instagram’da paylaşmak. Ayaklarının yere bastığını pek tahmin etmediğimiz uçak fotoğrafçılarının Instagram fotoğraflarına uçak kanatlarının yanında bulutlar da sık sık eşlik ediyor.

Selfie’ciler

Selfie’ler tüm sosyal ağları nasıl kapladıysa Instagram’da bunun bir tık üstünü görmek mümkün. Her sosyal mecrada profil fotoğraflarını “selfie”ler olarak belirleyen bu kişilerin Instagram’da da aynı geleneğini sürdürmesi çok da sürpriz değil. Aynadan kendini çeken, iPhone’uyla poz veren bu kişiler Instagram’ı da artık ele geçirmiş durumda.

Gizli Kapaklı İşler Fotoğrafçıları

Bu kategoriye giren Instagram kullanıcıları diğer platformlarda özgürce paylaşamadıkları yasal olmayan eylemlerini buradan paylaşmakta pek sakınca görmüyorlar. Silah satıcıları, uyuşturucu kullanıcılarının Instagram’ı neden bu kadar benimsediği anlaşılamıyor ama özellikle ABD’de Instagram’ın bu yönde kullanıldığı gerçeği herkesçe bilinen bir durum.

Kedi/Köpek Fotoğrafçısı

Bu kullanıcılar ağırlıklı olarak evcil hayvanlarının uyurken, oynarken, yemek yerken girdiği şekilleri Instagram hesaplarında paylaşmayı tercih ediyorlar. Kedi ve köpek sahiplerinin “çok tatlı :)” nidalarıyla paylaştığı bu fotoğrafların her sosyal ağda olduğu gibi Instagram’da da sonu yok gibi duruyor. Doğa Rutkay da köpeğinin fotoğraflarını Instagram hesabı üzerinden paylaşanlardan biri.

Köprü Fotoğrafçıları

Özellikle Boğaz Köprüsü fotoğrafı paylaşmaktan hiç sıkılmayan bu kategori insanları köprülerin Instagram takipçileri tarafından sevilmesini gerçekten çok istiyor olmalılar; zira bunu kendilerine amaç edinmiş durumdalar. Her buldukları köprüyü paylaşan bu Instagram fotoğrafçılarının yanı sıra doğa fotoğrafçılarının da Instagram’da ayrı bir yeri olduğunu kabul etmemek yanlış olur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAppleInstagramMısırTercihUyuşturucuaşktatiltatlı
Görüş Bildir