10 Kasım'da 1 Milyon Atatürk

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

10 Kasım'da Anıtkabir'de 09.05 Gerilimi

10 Kasım'da Anıtkabir'de 09.05 Gerilimi

29 Ekim’de yaşanan yürüyüş gerginliğinden sonra, Atatürk ’ün ölüm yıldönümü olan 10 Kasım’da ise Anıtkabir gerginliği yaşanıyor. Türkiye Gençlik Birliği, “09.05’te Ata’nın huzurunda olalım” diye çağrı yaparken, Genelkurmay ”Kapı 10.00’da açılacak” dedi.

Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının ardından 10 Kasım’da Anıtkabir’in kapılarının 10.00’a kadar kapalı kalıp kalmayacağı, girişe yeni barikat kurulup kurulmayacağı tartışılmaya başlandı. 29 Ekim’den sonra Türkiye Gençlik Birliği (TGB) ve ADD’nin de aralarında bulunduğu bazı sivil toplum örgütleri, 10 Kasım’da saat 09.00’dan itibaren Tandoğan- Anıtkabir girişinde buluşup, askeri erkân ile birlikte saat 09.05’te Anıtkabir’in avlusunda olma kararı aldı. Bu gelişme üzerine Genelkurmay Başkanlığı, 29 Ekim’deki tartışmalara meydan vermemek için her 10 Kasım’da uygulanan Anıtkabir ziyareti programını resmi internet sitesinden yaptığı açıklama ile kamuoyuna duyurdu.

Haberin Tamamı İçin:

1 Milyon Atatürk

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, aramızdan ayrılışının 74. yıldönümünde tüm yurtta törenlerle anılacak.

ANKARA Atatürk’ün 74. ölüm yıldönümünde Ankara’da ilk olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığındaki heyet Anıtkabir’e giderek mozoleye çelenk bırakacak. Anıtkabir bu resmi törende emniyet tedbirlerinin kontrolü ve tören hazırlıklarının yapılabilmesi için 9 Kasım saat 14.00’ten 10 Kasım saat 10.00’a kadar ziyarete kapalı. Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Anıtkabir’in Tandoğan girişinde yüz binlerce kırmızı karanfil dağıtacak. TGB ve yurttaşlar kapıların açılması ile birlikte Anıtkabir’e yürüyecek. Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) ise 09.05’te Zafer Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk bırakacak, ardından Anıtkabir’e gidecek.

• İZMİR Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “Ata’ya Saygı Yürüyüşü”, Alsancak Limanı’ndan başlayarak Vasıf Çınar Meydanı’nda sona erecek. Karşıyaka Belediyesi’nin geleneksel “Ata’dan Ana’ya Saygı Koşusu” ise 11 Kasım Pazar günü yapılacak. Atatürk anıtından Zübeyde Hanım’ın mezarının bulunduğu parka dek sürecek koşu saat 10.00’da başlayacak.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAnkaraCumhuriyet Bayramı
Görüş Bildir