10 Gün Boyunca Hiç Uyumazsanız Vücudunuzda Neler Olur?

66PAYLAŞIM

Artık 'hiç uyuyamadım' derken 2-3 kez düşüneceğim!😅

Uyku aslında vücudumuz için en az su ve beslenme kadar temel bir gereksinim. Fakat bazı zamanlarda ne yaparsak yapalım uyuyamıyor olabiliriz.

Tabi aslında bu da çok doğal bir durum. Bunun birçok farklı temel nedeni olabilir: 

  • Kullandığımız ilaçlar

  • Stres

  • Bulunduğumuz ortamdaki aşırı ses

  • Işık

  • Depresyon

  • Aşırı yorgunluk ya da hiç yorulmama durumu vb. gibi

Ama eğer bu uyuyamama durumu kronikleşmeye ve git gide şiddetlenmeye başlarsa biz buna 'insomnia' yani uyku hastalığı diyoruz.

Size daha öncesinde bu içeriğimizde 'insomnia'nın tüm detaylarından bahsetmiştik hatırlarsanız:

Geceleri Uyuyamayan İnsanların Muzdarip Olduğu İllet Hastalık: İnsomnia - onedio.com
Geceleri Uyuyamayan İnsanların Muzdarip Olduğu İllet Hastalık: İnsomnia - onedio.com

Peki ortalama bir insan gerçekten kaç gece uykusuz kalabilir ve uykusuz kaldığında vücudunda gün gün neler olur?

Haydi gelin tek tek neler olduğunu hep birlikte inceleyelim: 

1. gün:

24 saat uyumama durumu aslında sanılanın aksine çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Kanınızdaki alkol konsantrasyonu yüzde % 0.10 düşer. Bu da birçok ülkede araba kullanımı için yasa dışı bir durumdur. Görme ve işitme duyusunda bozukluklar, el ve göz koordinasyonu problemi, titreme ve hafızanızın zayıflaması gibi yan etkilerle karşılaşırsınız. Algınız her zamankine oranla değişir ve normalden daha sinirli olursunuz.

2. gün:

Eğer 2 gün boyunca hiç uyumazsanız ortalama 30 saniye süren ve mikro-uyku denen uyku nöbetleri geçirirsiniz. Bu da kafanızın karışmasına ve kendinizi çok yorgun hissetmenize neden olur. Bağışıklık sisteminiz yavaşlamaya başlar. Virüs ve bakteri kapma olasılığınız artar. Halüsinasyon görme olasılığınız çok yüksektir. Stres seviyeniz artar ve kendinizi aşır yorgun ve sinirli hissedersiniz. Kaygı bozukluğu yaşamanız da muhtemeldir.

3. gün:

72 saatlik bir uykusuzluğun ardından uykusuzluğa alışmaya başlarsınız. Aynı anda iki işi birden yapmakta zorlanır, detayları hatırlayamaz ve dikkat dağınıklığı problemi yaşarsınız. Basit işleri bile yapmakta zorlanırsınız. Duygusal anlamda kendinizi güçsüz hisseder ve paranoyak düşüncelere kapılabilirsiniz. Gerçek ve hayali ayırt etmekte güçlük çekersiniz.

4. gün:

Uykusuzluk artık katlanılamaz bir hale gelir. Bu da sizde öfke patlamalarına yol açar. Gerçek ve hayal arasındaki farkı anlamanız neredeyse imkansızdır. Baş ağrısı ve mide bulantısıyla karşılaşma olasılığınız da vardır.

5. gün:

Vücudunuz artık sadece fiziksel olarak değil aynı zamanda zihinsel olarak da acı çekmeye başlar. Kaslarınız kasılır, bacak ve ellerde titremeler meydana gelir, görüşünüz bulanıklaşır ve gerçekten acı çekersiniz. Düşünmekte zorlanır, normalde korkmayacağınız şeylerden korkmaya başlarsınız.

6 - 8. gün:

Artık konuşmakta zorlanırsınız. Vücudunuzun birçok uzvu titremeye başlar. Kas ağrılarınız dayanılmaz bir noktaya gelebilir. Hafıza kaybı yaşayabilir ve hiç davranmadığınız gibi davranmaya başlayabilirsiniz. Paranoyaklık seviyeniz git gide artar. Sizi çok fazla şey korkutmaya ve ürkütmeye başlar.

9 - 11. gün:

Uykusuz geçirdiğiniz 9 - 11 günün sonunda düşüncelerinizi kontrol edememeye, cümlelerin sonunu getirememeye ve "bilinçli sersemlik" adı verilen tepkisizlik durumu yaşamaya başlarsınız.

Zaten dünya üzerinde bir insanın en fazla uykusuz kaldığı gün sayısı 11'dir.

11. günün sonunda akıl sağlığı ciddi anlamda zedelenen adam kontrol edilemez bir biçimde sokağa çıkmış ve arabaların önüne atlamıştır. Bunu da belirtelim. Yani size biri '5 gündür hiç ama hiç uyumadım' diyorsa büyük bir olasılıkla bu yalandır. Kesik kesik uyumuştur, ki bu da bir sorundur: Insomnia. Tüm bunlara rağmen oyun oynamak için uyumamaya devam mı? Bence bir kez daha düşünün!

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Uyku, Anestezi ve Şuur Kaybı Arasındaki Fizyolojik Farklar Neler? - onedio.com
Uyku, Anestezi ve Şuur Kaybı Arasındaki Fizyolojik Farklar Neler? - onedio.com

👇

Gördüğünüz Tüm Tasarımları Unutun! Hayri Atak'ın Kavramsal Mimari Harikası 'Sarcostyle Tower'ını İnceliyoruz - onedio.com
Gördüğünüz Tüm Tasarımları Unutun! Hayri Atak'ın Kavramsal Mimari Harikası 'Sarcostyle Tower'ını İnceliyoruz - onedio.com

👇

Ölüp Tekrar Dirilen 17 Kişiden O An Yaşananlarla İlgili Hepimizi Şaşkınlıklara Sürükleyen Hikayeler - onedio.com
Ölüp Tekrar Dirilen 17 Kişiden O An Yaşananlarla İlgili Hepimizi Şaşkınlıklara Sürükleyen Hikayeler - onedio.com

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
develop-er

Peki 11 gün uyusak ? Bence asıl soru bu ..

crystal_maiden

Sonunu nasıl oyuna bağladın mk

enes121

Valla çoğunu deneyimlemek için 50 saat uykusuzluk yetti. Uykusuzken ben bende değilim.

derin-mavi3

İsmi lazım degil kullandıgım bır madde yuzunden bes gun hıc uyumamıs su harıcı cok az yemek yemıstım. besıncı gun yemek masasında kafam tabagın içine dusmus yemegın suyu bogazıma kacınca uyanmıstım. kessınlıkle ucuncu gunden sonra bambaska biri oluyorsunuz, kollar ayaklar bas hiçbirini kontrol edemıyorsunuz agzınızdan cıkan hıcbır kelimeye hakım degılsınız,dorduncu gun duvarla cok sıddetlı bır tartısmaya girmişken buldum kendımı. ölmüs kuzenımın içeri girdigini bana gore saatlerce benımle konustugunu yasadım. bir daha kullanmadım o maddeyı ve uykunun akıl saglıgına bu kadar etkı ettıgını sasırarak yasayarak ogrendım

dozayarli07

metin abi hesabi :D

_gizem_

en sevdiği şey uyumak olan ben bunları sevmedim geçmiş olsun bu hastalara neyse ben uyumaya gidiyorum bye

Görüş Bildir