Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

10 Dakikada Öğreneceğiniz 10 Şeyle Hayatınızı Kolaylaştırmaya Ne Dersiniz?

-
Abone ol

Belki de bu yazıyı okuyacak pek vaktiniz yok ve size hak vermiyor değiliz bu konuda. Hayat hızlıca geçiyor, hele ki yapacak çok işiniz varsa, özellikle de iş yerinizde.

Kaynak: http://www.businessinsider.com/things-yo...

Aslında, Cornerstone’un 2014’te yapmış olduğu “İş Yeri Verimliliği Raporu”na göre, çalışanların 3’te 1’i aşırı iş yükünden muzdarip. Onlarınsa %84’ü bu yükün yakın zamanda azalmayacağını hatta gitgide artacağını düşünüyor.

Bu gerçekliğin ışığında, büyük ihtimalle internetin sunabileceği hayat kolaylaştırıcı püf noktalarını araştırıyorsunuzdur ancak onları uygulamaya koyacak vaktiniz de kısıtlı.

İşte çözüm:

Önünüzdeki 10 dakika içerisinde önerilen 10 etkinlikten birini öğrenin ve fark edeceksiniz ki hayatınızın geri kalanında çok daha üretken olmuşsunuz. 

Business Insider'dan detaylar geliyor:

1. Pomodoro Tekniği

“Zaman yönetimi, üretkenlik için çok önemli. Pomodoro tekniği bu anlamda en etkililerden. Günlük işlerinizi 25 dakikalık zaman dilimlerine bölmenizi gerektiriyor, bu da odaklanmanızı kayda değer düzeyde yüksek tutuyor."

Syed Balkhi, OptinMonster

2. Standardınızı nasıl yükselteceksiniz?

“Dr. Stan Beecham’ın 'elit zihinlerin felsefesi'ni incelemek için 5 dakikanızı ayırın. Kalan 5 dakikayı da standardınızı yükseltmek için kullanın. Tüm zamanımızı, en üst seviye performansımızı arttırmak için kullanmaya meyilliyizdir ancak standardımızı yükseltmek genel performansımız üzerinde daha büyük fayda sağlayacaktır."

Douglas Hutchings, Picasolar

3. Bir sonraki adımı planlamak.

“Bunu yakın zamanda Stagen Liderlik Akademisi’nde öğrendim. Kendi kendinize bir sonraki hafta için planlama yapmak ve randevuları ayarlamak (tabii bunlara sadık kalmak şartıyla) öncelikleriniz için gereken dikkati sağlamanız için son derece yararlı. Başkalarının ihtiyaçlarını düşünmek çok dikkat dağıtıcı olur her zaman. Bu yöntem kendi projelerinize öncelik verebilmenizi sağlıyor."

Corey Blake, Round Table Companies

4. Meditasyon yapmak.

“10 dakikalık kısa bir süre içerisinde hayatınız boyunca uygulayabileceğiniz bir meditasyon türü öğrenebilirsiniz. Meditasyon zihninizi dinlendirmenize yardımcı olur, gerginliğinizi azaltır ve günlük yaşantınıza berraklık getirir. İstikrarlı olarak meditasyon yaptığımda üretkenliğim artıyor ve ne zaman bu düzenin dışına çıksam azalıyor. Konuyla ilgili bir Youtube videosu izleyebilirsiniz ya da bloglardan faydalanabilirsiniz."

Andrew Thomas, SkyBell Video Doorbell

5. Hafıza teknikleri.

“Beyninizin bir tür klasörler topluluğu olduğunu düşünürseniz, göreceksiniz ki ‘unutmak’ pek de mümkün değil. Bir şeyi unutmuşsanız ya başta kaydolmamış olduğundandır ya da ulaşılması zor bir yerdedir. Odaklanma ve çağrışım hafızayı oluşturur. Gerçek anlamda odaklanın ve çağrışım konusunda kendinizi deneyin. Hafızanızdan bir şeyi sileceğiniz zaman bile farklı bir yere yazın, kodlayın."

Cody McLain, SupportNinja

6. Okuma hızınızı arttırmak.

“Araba kullanırken, her hafta en az bir kitap okuyorum ve ulaşım sürem de oldukça az. Nasıl mı? Audible gibi birçok sesli kitap uygulamasının dinleme hızınızı üç katına çıkarabilecek özellikleri bulunuyor. Beyninizin buna alışması yalnızca 10 dakika sürüyor."

Jesse Lear, V.I.P. Waste Services, LLC

7. Sorumluluk almak.

"İnsanlar çoğu zaman bir işi neden bitiremedikleri, bir projeye bütçenin neden yetmediği ya da bir aksaklığın neden gerçekleştiği gibi konulara bahaneler oluştururlar. Yaptıklarınızın sorumluluğunu üstlenmeyi öğrenmek işlerin daha akıcı gitmesini sağlayacaktır. Bir sorunun köküne inmekle çok zaman harcamamanız, çözüme daha çabuk ulaşmanızı sağlayacaktır. Sorumluluk alın ve zaman kaybetmemeye özen gösterin."

Drew Gurley, Redbird Advisors

8. Öncelikli ve öncelik aciliyeti olmayan işleri ayırt etmek.

“’Yapılacaklar’ listesi oluşturmak kendinizi üretken hissetmenizi sağlar. Ancak bunun doğal bir sonucu olarak, liste kabarıklaşır ve tüm yapılacaklar aksar çünkü hepsini yapmaya zamanınız ve gücünüz yoktur. Görevlendirme yapabilecek olsanız da, öncelikli işleri (işinizi geliştirmek için yapmanız gerekenleri) ve önceliği daha düşük işleri (işinizi geliştirmeniz adına aciliyeti olmayanları) ayırmanız daha kolay olacaktır."

Kenny Nguyen, Big Fish Presentations

9. Omuz, bilek ve kol germe hareketleri

“Hızla uygulanabilen ve bedensel gerginliğinizi azaltabilecek germe hareketleri öğrenmezseniz, ofisinizde, bilgisayar başında geçirdiğiniz saatler, sağlık problemlerini de beraberinde getirecektir. Karpal tünel sendromunu (ele giden sinirlerin sıkışması) ve kronik sırt ağrılarını engellemek adına uygulayacağınız basit hareketleri  öğrenmeniz sadece 10 dakikanızı alacaktır ancak kaybedebileceğiniz yüzlerce saati de kurtaracaktır. Sağlığınızı ve üretkenliğinizi korumak için sadece 5-10 dakikanızı ayırmanız yeterli."

Dave Nevogt, Hubstaff.com

10. Zaman aralıklarına atayacağınız işleri belirlemek.

“Gün içinde dikkat dağıtıcı birçok etken bulunur ve bunlar işinizi aksatarak bir sonraki gün peşinizden koşan görevlere dönüşür. Zaman kısıtlama, çizelgemin gerisinde kalmamam için çok faydalı oluyor. E-postaları yanıtlayacağım süreyi belirliyorum ve sonrasındaki saati toplantılar için kullanıyorum. Herkesin, zamanını parça parça kullanmasını öneriyorum.”

Jayna Cooke, EVENTup

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

6 numara trafik kurallarına aykırı.

gozde-agaslan

nesi aykırı?

Gizli Kullanıcı

Araç kullanırken bir şeyler dinlemek tehlikelidir. Korna seslerini, uyarıları, insan seslerini duyamazsın. Kazaya yol açar.

gozde-agaslan

tehlikeli olması başka kurallara aykırı olması başka... o zaman radyonun hiç bulunmaması gerekiyor araçlarda.

Gizli Kullanıcı

ve

koala-neco

meditasyona harcayacağım zamanda 40 tane iş bağlarım ben al sana yöntem ;)

donnie-darko

o zaman da neden 41 tane iş bağlamadın derler :DD

koala-neco

az yiyin de uşak tutun kendinizi derim :))

donnie-darko

çok yiyip az para verdikleri adama daha çok iş yaptırmak isterler işte bu yüzdende 10 dakkıkada ögrenecegınız şeyle daha cok calısabılme yontemlerını gösterıyorlar :DD

koala-neco

işte bu yüzden özel sektörde tutunamadım :))

Görüş Bildir