Çağımızın Korkunç Gerçeği: 10 Çarpıcı Başlık ile IŞİD'in Çocukları

 > -

Gaziantep'teki saldırıyı IŞİD'in düzenlediği ve bir çocuğu canlı bomba olarak kullandığı ihtimali üzerinde duruluyor. Kesinleşmesi durumunda, IŞİD'in Türkiye'deki bir eyleminde ilk kez bir çocuğun intihar saldırganı olarak kullanıldığı ortaya çıkacak. IŞİD'in elindeki çocuk sayısı belli değil. Ancak IŞİD’in Ocak 2015 ve Ocak 2016 tarihleri arasında yayınladığı videoları inceleyen ve sonuçları raporlaştıran ABD Ordusu West Point Terörizmle Mücadele Birimi'ne göre, IŞİD çok sayıda çocuğu saflarına katmaktan çekinmiyor.

Gaziantep’de 20 Ağustos’ta bir kına gecesinde 50'den fazla kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıyı da bir çocuğun yapmış olabileceği açıklandı. 

Bu durum bir kez daha IŞİD’in çocuk militanlarını gündeme getirdi ve bu sayı binler ile ifade ediliyor. Bu durum, IŞİD ile mücadeleyi de psikolojik olarak zorlaştıran bir unsur olarak değerlendiriliyor. 

Al Jazeera'den Ayşe Karabat mercek altına aldı. İşte 10 başlık ile IŞİD'in çocukları...

1. Raporun videolardan birebir izini takip ettiği 89 çocuğun yüzde 60’ı, tahminlere göre 12 ile 16 yaş arasında. Çoğu, Irak doğumlu çocuklar.

2. Bu çocukların yüzde 39’u bomba yüklü araç saldırılarında ölüme gönderildi.

3. Yüzde 6'sı iliştirilmiş oldukları birliklerde çeşitli görevler yaparken öldü.

4. Sivillere yönelik intihar eylemleri yapanların oranı yüzde 4.

5. Bu çocukların yüzde 18’nin ölüm şekli, özel olarak eğitilmelerini de gerektiren ve en zor saldırı biçimlerinden biri olarak kabul edilen intihar saldırıları.

Korkunç BM Raporunu Hatırlayalım: IŞİD Zihinsel Engelli Çocukları İntihar Bombacısı Yapıyor - onedio.com
Korkunç BM Raporunu Hatırlayalım: IŞİD Zihinsel Engelli Çocukları İntihar Bombacısı Yapıyor - onedio.com

6. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin bir raporuna göre 2015 yılı Ocak ve Ağustos ayları arasında IŞİD, yaklaşık 1500 çocuğu asker olarak kullanmaya başladı.

7. Çocuk Asker İnisiyatifi Başkanı ve Ruanda Barış Gücü eski komutanı Romeo Dallaire, e göre, IŞİD’in yüz bin çocuğu asker olarak kullanması olasılık dahilinde.

8. Alman İstihbaratı da bu yılın Mayıs ayında konuya dikkat çekmiş, bu çocukların işkence yapmak ve öldürmek için eğitildiğini, Batı’daki eylemlerde kullanılma olasılığı olduğunu söylemişti.

9. Birleşmiş Milletler’in konuyla ilgili bir raporuna göre de, IŞİD çocukları canlı kalkan, muhbir, bomba yapımcısı ve gardiyan olarak da kullanıyor.

10. Bazı Türk çocuklarının IŞİD eğitimine mâruz kalmış olabilir

Gaziantep’de 20 Ağustos’ta bir kına gecesinde 50'den fazla kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıyı da bir çocuğun yapmış olabileceği açıklandı.

Henüz çocuğun kimliği belli değil ancak, IŞİD saflarına katılan bazı Türk vatandaşlarının yanlarında ailelerini de götürdükleri biliniyor. Bu da, sayıları tam olarak bilinemese de bazı Türk çocuklarının IŞİD eğitimine mâruz kalmış olabileceği anlamına geliyor.

Kaynak: Al Jazeera, CTC, Child Soldiers Initiative

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir