10 Bin Taşeron İşçinin Sendika Üyeliği Yok Sayıldı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

10 Bin Taşeron İşçinin Sendika Üyeliği Yok Sayıldı

10 Bin Taşeron İşçinin Sendika Üyeliği Yok Sayıldı

6356 sayılı yeni yasanın çalışma hayatını şekillendirdiği şu günlerde 10 bin taşeron sağlık işçisinin üyeliğinin yok sayıldığı ortaya çıktı.

Dev Sağlık İş’e üye olan 10 bin taşeron sağlık işçisinin sendika üyeliği tanınmadı.

Ekim 2012’de çıkarılan “Sendikalar ve Toplu İş İlişkileri Yasası” taşeron işçilerinin sendika hakkını ortadan kaldırıldığını ifade eden Dev Sağlık İş, on binlerce taşeron işçinin yıllardır yasalara uygun bir biçimde noter huzurunda gerçekleşen ve Çalışma Bakanlığı tarafından kabul edilen sendika üyeliği taşeron şirketlerin ayak oyunları ile yok sayıldığına dikkat çekti.

Taşeron şirketlerin, SGK bildirimlerini farklı farklı işkollarından yapması ve bunun her ay değişebilir olması nedeniyle taşeron işçilerinin sendika üyelikleri tanınmıyor. Bu yolla sendika üyeliği geçersiz sayılan taşeron işçilerin kıdem tazminatı, yıllık izin ve mesai hakkının kâğıt üzerinde kalmasının yanı sıra hakkını almak için örgütlenmesinin de önüne geçiliyor.

“Asıl sorun teknik arıza”

Taşeron işçilerin sendika hakkının taşeron düzenine kurban edildiğini ifade eden Dev Sağlık İş, Ekim 2012’de çıkarılan “Sendikalar ve Toplu İş İlişkileri Yasası”nın taşeron işçilerin sendika hakkını ortadan kaldırıldığını vurguladı.

Çalışma Bakanlığı yetkilileri ise sorunu bir teknik aksaklık olarak değerlendirerek bilgi işlem sistemine müdahale edemedikleri açıkladı. Sorunun kaynağının teknik bir aksaklık olamayacağını vurgulayan Dev Sağlık İş, sorunun asıl nedeninin hükümetin taşeronlaştırma politikasının kendisi olduğunun altını çizdi.

Taşeron sağlık emekçileri bugün Ankara’da

“Sendika hakkımızı taşerona ve Çalışma Bakanlığı’nın bürokrasisine teslim etmeyeceğiz” diyen Dev Sağlık İş üyesi emekçiler bugün Ankara’ya gidiyor. Taşeron işçilerini geleceksizliğe mahkûm edip örgütlü gücünü elinden almak isteyen bu düzenlemeye karşı sessiz kalmayacaklarını belirten Dev Sağlık-İş üyeleri, TBMM Dikmen Kapısı önünde buluşup Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yürüyecek.

Haklı mücadelelerini sürdüreceklerini kaydeden Dev Sağlık İş, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Taşeron işçilerle ilgili AKP hükümetinin söylediği her şeyi yalanlayan bir tablo.

10 bin taşeron işçinin sendika üyeliği tanınmıyor! Sendika hakkımız için Ankara'ya geliyoruz.

Geleceğimizi ihale masalarında pazarlamak isteyenlerin oyununu bozduğumuz gibi, sendika hakkımızı beraberinde toplu sözleşme ve grev hakkımızla birlikte gasp eden taşeron şirketlerin ve bir taşeron şirketin kâğıt üzerindeki beyanını esas alan SGK ve Bakanlık kayıtlarının bürokrasisinin bizi teslim almasına izin vermeyeceğiz!”

Tarih: 23 Ocak 2013, Çarşamba

Yer: TBMM Dikmen Kapısı, Saat:11.00

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önü, Saat: 12.30

(soL- Haber Merkezi)

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAnkaraSGKTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir