10 Bakan Değişiyor mu?

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

10 Bakan Değişiyor mu?

10 Bakan Değişiyor mu?

Başbakan Erdoğan’ın 2014 Bütçe görüşmelerinin sona ermesinin ardından yapması beklenen revizyonun kapsamının genişlediği, operasyonlarda adı geçen bakanların da revizyon kapsamına alındığı belirtiliyor.

AK Parti’ye bomba gibi düşen, bakan çocuklarını da kapsayan ‘rüşvet operasyonu’, yerel seçimlerde aday gösterilen bakanlar için yapılacak kabine revizyonunun önemini arttırdı. Kabine revizyonunun genişlediği ve üç bakanın da ‘gidecekler’ listesine alındığı iddia ediliyor. Kulislerdeki iddialara göre, görevden alma ve kabine içi kaydırmalarla birlikte 10 bakan değişecek.

AY SONUNU BEKLEMEYECEK

Siyasi kulislerde, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Cuma günü TBMM Genel Kurulu’nda sona erecek 2014 Bütçe Yasa Tasarısı görüşmelerin ardından yapacağı revizyonun kapsamının genişlediği konuşuluyor. Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan ve Turan Yılmaz’ın haberine göre, Erdoğan’ın 26 Aralık Perşembe günü Çankaya Köşkü’ndeki olağan haftalık görüşmesinin ardından 27 Aralık Cuma günü yapacağı iddia edilen kabine revizyonunun bir hafta öne çekildiği iddia ediliyor.

‘REVİZYON ERKENE ALINDI’ İDDİASI

İddialara göre, Erdoğan, yarın Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yapacağı görüşmede, kabine revizyonu ve yolsuzluk operasyonuyla ilgili görüşme yapacak. Kabine revizyonuna ilişkin taslak listeyi sunacak. Açıklamayı da cuma günü bütçe görüşmeleri tamamlandıktan sonra haftasonu yapabileceği konuşuluyor.

MUHALEFET ISRARCI

TBMM kulislerinde ilk olarak CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’in “Oğulları ve kendisiyle ilgili yolsuzluk iddiaları ortaya atılan bakanların istifa etmesi gerekiyor” açıklamasının ardından, bütçe görüşmeleri boyunca, “yolsuzluk operasyonu ve rüşvet iddiaları” gündeme geldi. Muhalefet sözcüleri, hükümeti eleştirirken, adı geçen bakanlar Zafer Çağlayan, Erdoğan Bayraktar ve Muammer Güler’in soruşturmanın selameti açısından istifa etmesi gerektiğini dile getirdiler.

AK PARTİ’DE İKİ YORUM

AK Partililer iki günden bu yana olaylar ilgili yorum yapmakta zorlanırken, olayı iki açıdan değerlendiriyorlar. Operasyonu yapan polis ve savcıların “cemaatin ekibi” olduğu yorumlarının yanı sıra üç bakanın görevden alınması gerektiğini dile getirenler de bulunuyor. Kulislerde iki görüş çarpışıyor; Bir grup, önümüzdeki günlerde yapılacak kabine revizyonunun bu üç bakanı da kapsaması gerektiği, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın bu yapması durumunda seçimlerde daha rahat hareket edeceğini dile getiriyorlar. Bir grup ise “Bu küresel ayağı olan bir itibarsızlaştırma, Başbakanı da hedef alabilir. Bu nedenle koruma refleksiyle hareket ederek, derhal görevden alma yoluna gitmez” değerlendirmesi yapıyor.

Agos

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAdalet ve Kalkınma PartisiBaşbakanCumhuriyet Halk PartisiErdoğan BayraktarMuammer GülerPolisRecep Tayyip ErdoğanRüşvetTürkiye Büyük Millet MeclisiZafer Çağlayan
Görüş Bildir