1 Milyon Dolara, Hangi Şehrin En Güzel Yerinden Kaç Metrekare Daire Alabilirsin?

1.1bPAYLAŞIM

Bir milyon dolara ev alacak olsaydınız dünyanın neresinden alırdınız?? Peki, o “milyon doların” aslında kaç metrekare satın alabileceğini hiç merak ettiniz mi?

Son yıllarda,Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın her yerinde lüks mülkiyet kavramı yaygınlaşıyor. Bir şehrin en prestijli bölgesindeki lüks ve haliyle bir o kadar da pahalı mülkler, dünyanın her yerinden yatırımcılar tarafından da müthiş bir talep görmekte. Statista, konuya tek görselle açıklık veren şöyle çok ilginç bir grafik hazırlamış. Bakalım milyon dolarımız kaç metrekare etmekte.👇

İlk dikkatimizi çeken, Monako ve Cape Town'da alınabilecek evlerin metrekareleri arasındaki uçurum.

Cape Town ve hatta Sao Paulo'da böyle bir parayla 200 metrekarenin üzerine rahatlıkla çıkılabiliyor gibi iken, Monako'da bir milyon dolar 17 metrekare bir oda almanıza ancak yetiyor.

Örneğin bu fotoğraf Monaco'nun La Regina bölgesinden 3 odalı 130 metrekare bir daireye ait; daire için 6.700.000 euro istenmekte.

Londra ve New York'a baktığımızda da durum hiç farklı değil. Bir milyon dolara sırasıyla ancak 22 ve 27 metrekarelik "ev" alabiliyoruz. Ve City Metric'in haberine göre her iki şehirde de bu tarz lüks mülkiyete olan talep inanılamaz fazla.

Cape Town ve Sao Paulo'dan hemen sonra gelen Mumbai'ye geçişte de dramatik bir düşüş var.

Anlıyoruz ki 100 metrekareler civarında pek bir şey bulmak mümkün değil :/ Mumbai'den lüks bir mülk düşünürsek aniden 99 metrekareye inmek durumundayız. Ardından Berlin, Tokyo ve Moskova'da da 80 metrekarenin altına inmeden bir milyon dolara barınılabiliyor...

Yine bu grafiğe göre, İstanbul'da bir milyon dolara alabileceğiniz lüks mülkiyetin büyüklüğü de 100 metrekarenin altında kalıyor.

İstanbul'un emlak olanakları aşağı yukarı 10 yıldır yabancıları akın akın kendine çekiyor. Giderek artan inşaatların da etkisiyle, şehrin prestij alanları da değişip çeşitlilendi; ancak halen en prestijli konum elbette İstanbul Boğazı manzarasına hakim mülkler. 

Daha önceden Londra'da lüks mülkiyet satışları yapıp buradaki potansiyel üzerine mesleğe İstanbul'da devam eden İngiliz Julian Walker, yabancı taleplerin en çok Kuveyt, Irak ve Suudi Arabistan'dan geldiğini belirtiyor.

Geri kalan şehirler için de milyon dolar başına düşen metrekaredeki azalışı gözlemek mümkün.

Emlak fiyatları için dünyanın her yerinde değer saptamak için pek çok yöntem kullanılsa da temelde dört kriter var; Lokasyon, yatırımın değeri, gelir getirebilirliği, ve bir de karşılaştırma.

Son olarak, elbette lüks mülkiyet talebindeki artıştan herkes fazlasıyla etkileniyor.

Şehirlerin birer cazibe ve yatırım merkezi haline gelmesine yardım etmesinin yanında, ultra pahalı konut ve işyerlerine olan talebin artması, özellikle de o ilçe başta olmak üzere şehrin genelinde de emlak fiyatlarının artmasına neden olup herkes için ulaşılabilir konut bulabilme imkanını zorlaştırıyor. Soylulaştırma olarak bilinen gentrifikasyon ile ise, sıradan ve dar gelirli vatandaşların belirli bölgelerden "uzaklaştırılmasına" yol açıyor.

Peki metrekaresi en pahalıdan ucuza doğru olacak şekilde şehirleri sıraladık. Sen bir milyon dolara ev alabiliyor olsaydın buna göre tercihin hangi grupta olurdu?

Monako, Hong Kong, Londra, New York
Cenevre, Sidney, Singapur, Şangay
Paris, Pekin, Roma, Los Angeles
İstanbul, Miami, Moskova, Tokyo
Cape Town, Mumbai, Berlin, Sao Paulo

Cevabı neye göre seçtiğinizi yorumlarda bizlerle de paylaşmayı unutmayın!

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
colombian

1 milyon dolarim olsun istanbuldan alabildigim kadar ev alir kirasiyla hic calismadan yasardim amk gerek yok lux villasina bogaz manzarasina.2 goz evde oturur her ay dünyanin bir ucuna ucak bileti bakardim :))

frame-madrock

Ula onedio sizin okuyucu profilinizi Nişantaşı beyzadeleri oluşturmuyor daşşakmı geçiyosunuz

nur-kizil

Şimdi evden eve fark var aslında. Burada evden kastedilen "lüks daire"ler aslında. Miami'de, gayet deniz gören müstakil evlerin bazıları 200 bin dolar civarı, hiç milyonlukla alakası yok. Ama gene Miami'de lüks bir konutta bir daire 600 bin dolar olabiliyor. Yani müstakil ev almak varken neden daire seçilir ki? O kadar para vereceğim, ama geceleri üst katımdaki evde koşturup uyutmayacak. Ha tabi aranan özellik "lüks" olduğu için, müstakil evin de lüksünü aradığında 10 milyondan aşağı yok neredeyse ve içinde neler neler var. Bence çok abartılı, ama tabi parası olan konuşsun ben mi alacağım sanki. Neyse, gidip bakayım şans topu kaç veriyor...

neptne

Cape Town'dan almak daha mantıklı gibi iklimi turizmi aynı bizim Ege kıyıları zaten.

aydemir_burak

aman ha bizden kimse görmesin sikim sonik 25 yıllık evlerine 800 milyar istiyorlardı garanti paris'ten neyimiz eksik amk diye gevrek gevrek zam yaparlar

Görüş Bildir